MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Jak głosować, jaki dokument zabrać do lokalu wyborczego, co robić, gdy nie ma nas na liście wyborców, jak zamówić transport?

Alina Gierak
Alina Gierak
Liczba kart do głosowania, które 7 kwietnia otrzymają wyborcy, zależy od miejsca zamieszkania
Liczba kart do głosowania, które 7 kwietnia otrzymają wyborcy, zależy od miejsca zamieszkania Marcin Oliva Soto/Polskapress
Wybory samorządowe, które odbędą się 7 kwietnia, to najważniejsza z elekcji, bo wybieramy w niej ludzi, którzy decydują o naszym bezpośrednim otoczeniu. W jaki sposób głosować, by nasz głos był ważny? Jaki dokument zabrać do lokalu wyborczego? Komu przysługuje bezpłatny transport i gdzie zamówić go w Jeleniej Górze? Przed wyborami zapoznajcie się z ważnymi informacjami.

Spis treści

Wybory 2024. Jaki dokument zabrać z sobą?

Do lokalu wyborczego należy udać się z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem. Nie musi to być jednak dowód tożsamości. Można zabrać ze sobą także paszport, legitymację studencką czy np. prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.

Karty do głosowania w wyborach 2024

To, ile kart do głosowania otrzyma wyborca, zależy od miejsca jego zamieszkania. Pobranie karty do głosowania od członka obwodowej komisji wyborczej, wyborca będzie pokwitować ich odbiór podpisem.

W Jeleniej Górze ( a także w Bolesławcu i Zgorzelcu) wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania na:

  • prezydenta miasta - nazwiska kandydatów na różowym tle
  • radnych miejskich - nazwiska kandydatów na szarym tle
  • radnych sejmiku - nazwiska kandydatów na niebieskim tle

We wszystkich innych samorządach karty będą cztery. Mieszkańcy będą głosować na

  • wójta, burmistrza lub prezydenta - nazwiska kandydatów na różowym tle
  • radnych gminy lub miasta - nazwiska kandydatów na szarym tle
  • radnych powiatu - nazwiska kandydatów na żółtym tle
  • radnych sejmiku - nazwiska kandydatów na niebieskim tle

Na każdej z kart muszą znajdować się pieczęcie obwodowej komisji wyborczej i terytorialnej komisji wyborczej.

Jak głosować, aby głos był ważny?

Należy na każdej z otrzymanych kart postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Niepostawienie znaku "X" lub też postawienie znaku innego niż "X" będzie skutkować nieważnym głosem.

Wyborcy w gminach Stara Kamienica, Węgliniec oraz Wleń na karcie do głosowania na wójta lub burmistrza ujrzą tylko jedno nazwisko kandydata. Głosują na "tak" lub "nie" i zakreślają odpowiednią kratkę.

Czytaj o tym więcej TUTAJ

Jak zamówić dowóz do lokalu wyborczego w Jeleniej Górze?

W czasie wyborów samorządowych niektórzy mogą liczyć na bezpłatny transport do lokali wyborczych. Dotyczy to przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami, bądź seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia, ale nie są w stanie samodzielnie udać się do lokalu wyborczego.

Specjalistyczny transport realizowany jest w systemie "od drzwi do drzwi", czyli osoba niepełnosprawna oraz jej opiekun, objęci są usługą od drzwi domu do lokalu wyborczego i z powrotem. Usługa obejmuje również osobę towarzyszącą - opiekuna osoby niepełnosprawnej ruchowo. O godzinie transportu decyduje kolejność przyjmowania zgłoszeń, a czas oczekiwania uzależniony jest od ilości zgłoszeń przyjętych do realizacji.

Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Obsługi Urzędu do 5 kwietnia (piątek) do godziny 12:00 pod nr telefonu 75 75 46 140 w godzinach: czwartek – 7:30-16:30 i piątek – 7:30-14:30.

Termin zgłoszenia zamiaru skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego w ponownym głosowaniu (tzw. II tura), w przypadku niezgłoszenia zamiaru przed pierwszym głosowaniem, upływa w dniu 16 kwietnia 2024 r.

Jak dopisać się do listy wyborców?

By dopisać się do listy wyborców, trzeba złożyć pisemny wniosek o wpis wraz z deklaracją, w której podajemy swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania. Można to zrobić osobiście w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub przez rządową stronę mObywatel. Wpis do rejestru jest bezpłatny.

Wniosek o wpisanie do rejestru można składać przez cały rok, najpóźniej w ostatnim dniu pracy urzędu przed dniem głosowania, ale w godzinach pracy Urzędu.

Wybory 2024. Cisza wyborcza

5 kwietnia (piątek) o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych 7 kwietnia do godz. 21.00.

Cisza wyborcza oznacza zakaz agitacji wyborczej przez kandydatów i komitety wyborcze, a dotyczy to również portali internetowych i mediów społecznościowych, jednakże materiały wyborcze jak plakaty, banery czy billboardy, mogą pozostawać przez ten czas w widocznych miejscach, o ile zawisły w nich przed ciszą wyborczą.

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto