Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe krajobrazy, Śnieżka i Duch Gór w tle. W zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze są piękne kartki na różne okazje

Alina Gierak
Alina Gierak
Życzenia wysłane na kartce świątecznej za pośrednictwem poczty z pewnością sprawią naszym bliskim radość.
Życzenia wysłane na kartce świątecznej za pośrednictwem poczty z pewnością sprawią naszym bliskim radość. Ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego
Zwyczaj wysłania kartek z życzeniami na nowy rok zastąpiły esemesy lub życzenia na Facebooku. Tylko na okolicznościowych wystawach widać, jak barwny, pełen magii i symboli był świat pocztówek. W zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zachowały się piękne kartki. Na wielu z nich w tle jest Śnieżka i inne szczyty karkonoskie

Spis treści

Skąd wziął się zwyczaj wysyłania kartek ?

Pocztówk noworoczne i świąteczne pojawiły się w II połowie XIX wieku w Austrii i Niemczech. Początkowo wykonywano je ręcznie, później powielane były technikami drukarskimi. Nie było na nich miejsca na korespondencję. Stąd częste, pisane drobnym pismem, dookoła sylwetek świętych i innych ilustracji, dodatkowe informacje, że cioci nie dokucza już ból kolana, a mała Ewusia ma pierwszy ząbek.

Wraz z rozwojem technik drukarskich nastąpił rozwój produkcji na masową skalę. Motywy pozostawały niezmienne: dominowały postacie aniołów, św. Mikołaja rozdającego paczki, była stajenka i Święta Rodzina.

Zobacz tutaj kartki ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

"Pocztówka", a może "otwartka" lub "listówka"?

W Polsce nie od razu nazywano kartę pocztową "pocztówką". W 1900 roku w Warszawie ogłoszono więc konkurs na polską nazwę. Jury - członkowie redakcji "Słownika Języka Polskiego" - rozpatrywało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Tę ostatnią zgłosił sam Henryk Sienkiewicz, który podszył się pod Mariję z B. W głosowaniu wybrano "pocztówkę".

Nie lubię pisać na kartach pocztowych, bo miejsca nie staje, ale mam namiętność do odpowiedzi na kartkach

tłumaczył Sienkiewicz siostrze w jednym z listów.
Wyraz "pocztówka" trafił do słownika języka polskiego 27 listopada 1900 roku.

Pocztówki Boże Narodzenie
W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego

Pisanie pocztówek jak wpis na Twitterze

jak motyl barwny przysiadła wśród bibelotów na stylowym sekretarzy wielkiej damy, i wśród książek na poważnym biurku uczonego, i wśród gałganków na poddaszu biednej szwaczki, i wśród rondli na stole kuchennym, i w koszarach żołnierskich, i w chałupie chłopskiej… któż by to niegdyś pomyślał, że pocztówka będzie przyjaciółką, pośredniczką, nieodłączną towarzyszką całej cywilizowanej ludzkości…

  • pisała o pocztówkowej modzie malarka Zofia Wojciechowska-Grabska.

W Polsce międzywojennej pisali je wszyscy. Niektórzy nawet kilka razy dziennie, więc można by zaryzykować twierdzenie, że zastępowały dzisiejszego Facebooka czy Twittera.

Pocztówki Boże Narodzenie
Na kartkach św. Mikołaj szedł ulicami miast i miasteczek. Ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego

Zasady pisania kartek pocztowych

Autorzy podręczników dobrego zachowania w 1889 r. zalecali kilka zasad. Kartki można było wysyłać tylko rówieśnikom i krewnym. I to wyłącznie ukłony i pozdrowienia lub życzenia.

Nie piszemy o ważnych sprawach, czy tajemnicach rodzinnych

- przestrzegali autorzy.

Te zasady wraz z upowszechnieniem kartek nieco zelżały i na kartkach pojawiały się bardziej prywatne, a nawet frywolne teksty.

Aby ułatwić życie korespondentom, Mieczysław Rościszewski, znawca savoir vivre'u, w 1928 roku zamieścił w podręcznikach dla panien i panów wzory gotowych życzeń. I tu zatem można znaleźć wspólną nić ze współczesnością. W internecie roi się od rymowanek gotowych do wysłania mejlem lub esemesem.

Prof. Paweł Banaś z Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książki "Orbis pictus. Świat dawnej karty pocztowej", opisywał, jak wraz z rozwojem kultury mieszczańskiej na początku XX wieku prezentowano kartki świąteczne w eksponowanych miejscach. Pojawiały się najczęściej na kominkach i kredensach. Układane były na specjalnych tacach lub wetknięte za ramy świętych obrazków.
Także i dzisiaj w biurach lub niektórych domach można spotkać ustawione na kredensach i półkach kartki świąteczne i noworoczne.

Kartki pocztowe odeszły do lamusa

Złota era pocztówek skończyła się wraz z I wojną światową. Rozpowszechnił się telefon i telegraf. Dziś wyparły je mejle, esemesy i Facebook.

Pocztówki Boże Narodzenie
Życzenia wysłane na kartce świątecznej pozostają w pamięci na dłużej niż esemesyZe zbiorów Muzeum Karkonoskiego

Drugie życie pocztówkom dają filokatryści, czyli kolekcjonerzy. Wielu jeleniogórzan zbiera pocztówki o mieście, śledząc, jak powstawały budowle, zmieniały się ulice i krajobraz.

Najczęściej publikowane są widoki Cieplic oraz panorama Jeleniej Góry z wieży widokowej, zwanej grzybkiem. Na kartkach świątecznych w tle widać Śnieżkę lub życzenia śle Duch Gór.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto