Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana terminu wakacji jest niemożliwa. MEN odrzuca projekt branży turystycznej

Rafał Święcki
Termin wakacji: Wakacje w Karkonoszach zwykle zaczynają się dopiero po 15 lipca. Wcześniej dominują przyjazdy weekendowe.
Termin wakacji: Wakacje w Karkonoszach zwykle zaczynają się dopiero po 15 lipca. Wcześniej dominują przyjazdy weekendowe. Marcin Oliva Soto
Ministerstwo Edukacji Narodowej odrzuciło projekt Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Zmiana terminu wakacji jest niemożliwa. Przedstawiciele branży turystycznej chcieliby wprowadzenia czterech terminów letnich wakacji, zamiast obecnej jednej przerwy dla wszystkich szkół w kraju

Uczniowie z różnych województw wypoczywaliby w różnych okresach od 1 czerwca do końca sierpnia.
Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przekonuje, że rozwiązanie to przyniesie wiele korzyści.

- W wypoczynkowych miejscowościach uda się rozładować tłok, infrastruktura turystyczna będzie lepiej wykorzystana. Sezon wydłuży się, a tym samym wzrośnie liczba miejsc pracy. Dłuższe wakacje mogą też mieć wpływ na obniżkę cen wypoczynku. Rozładujemy też nieco korki na drogach i zapchane pociągi – uważa prezes PZOT.

Tak dzieje się podczas ferii zimowych, których terminy od kilku lat są zróżnicowane.

Wakacje byłyby długie

Zmiany proponowane przez przedstawicieli branży turystycznej nie wpłynęłyby na długość wakacji. Nadal trwałby one dwa miesiące. Część uczniów wracałaby do szkół na początku sierpnia. A ci, którzy wakacje rozpoczynaliby najpóźniej, kończyliby je przed 1 września.

Przekonują do zmiany terminu wakacji

PZOT chce przekonać za takim rozwiązaniem parlamentarzystów. Projekt przedstawiono na podkomisji stałej ds. turystyki w Sejmie. Krzysztof Piątek jest już po rozmowach z Ministerstwem Sportu i Turystyki, gdzie spotkał się z przychylnym przyjęciem. Według niego Ministerstwo Edukacji Narodowej może wprowadzić zmiany prostym rozporządzeniem, które wydaje co roku określając terminy przerw w nauce.

Zmiana terminu wakacji koliduje z egzaminami

- To nie takie proste - uważa Eulalia Kłodawska – Szwajcer, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. - Jeśli wakacje zaczynałby się dla niektórych w czerwcu, to trzeba pamiętać że w tym miesiącu przypadają dodatkowe terminy egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Zdają je uczniowie, którzy z powodów losowych nie mogli zdawać ich w normalnych terminach – tłumaczy dyrektor.
Centralna Komisja Egzaminacyjna musiałaby też przyspieszyć wydawanie zaświadczeń o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Teraz trafiają one do szkół w okolicach 20 – 21 czerwca. Szkoły mają około tygodnia na ich weryfikację, bo zdarzają się pomyłki.

Zmiana terminu wakacji niewiele pomoże

Niektórzy właściciele obiektów turystycznych w Karkonoszach przyglądają się tej propozycji z rezerwą. Według Jarosława Pola, prezesa Karkonoskiej Organizacji Turystycznej, zrzeszającej branżę turystyczną na terenie Karpacza, majstrowanie przy terminach letniego wypoczynku niewiele zmieni.

- Wakacyjne przyjazdy do Karpacza zaczynają się dopiero po 15 lipca kończą się w przedostatnim tygodniu sierpnia. Tak jest od 20 lat. To się nie zmieni, bez względu na to czy wakacje będą zaczynały się na początku czerwca, czy na końcu – tłumaczy Jarosław Pol.

Magda Siemaszko - Arcimowicz, gospodarz schroniska Samotnia, uważa jednak, że gdyby część uczniów kończyła naukę na początku czerwca, w góry przyjeżdżałoby więcej gości. - Teraz czerwiec jest miesiącem, w którym dominują pobyty weekendowe. W pozostałe dni tygodnia turystów jest mało - dodaje.

Zmiana terminu wakacji jest niemożliwa

O stanowisko w sprawie zróżnicowania terminów wakacji poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort odrzucił propozycję PZOT w całości.
Według urzędników MEN zmiana terminu wakacji w różnych regionach kraju znacznie utrudniałoby organizację roku szkolnego. Uniemożliwiłoby ustalenie jednolitych dla całego kraju terminów egzaminów zewnętrznych, co spowodowałoby, że uczniowie nie mieliby zapewnionych takich samych warunków nauczania. Pojawiły by się też różnice w terminach przekazywania do szkół przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne zaświadczeń z wynikami sprawdzianu i egzaminów, a w konsekwencji różne terminy rekrutacji do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Wprowadzenie proponowanej przez Polska Izbę Organizatorów Turystyki zmiany mogłoby także utrudnić uczniom kontynuowanie nauki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej w innym województwie, gdyż kalendarz rekrutacji, określany przez właściwego kuratora oświaty, powiązany jest z terminem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych - odpowiada ministerstwo.

Zdaniem resortu przeprowadzanie egzaminów w różnych terminach przyczyniłoby się do zwiększenia kosztów ich przeprowadzenia.
Ponadto nie wszyscy rodzice i uczniowie chcieliby zmian w wakacyjnym kalendarzu.
- Wakacje w lipcu i sierpniu to nasza tradycja. Nie wyobrażam sobie, żeby to zmieniać. Sądzę rozpoczynanie roku szkolnego w sierpniu to zły pomysł - mówi Krzysztof, tato Amelii, która 1 września zacznie pierwszy rok nauki w jednej z jeleniogórskich podstawówek.

Terminy wakacji u sąsiadów

W Niemczech terminy wakacji są zróżnicowane. Uczniowie z poszczególnych landów zaczynają je i kończą w innych terminach. Rozwiązania te wprowadzono z uwagi na olbrzymie korki na drogach, które powstawały na początku i końcu wakacji, choć sieć niemieckich autostrad jest imponująca. Niemieckie wakacje są krótsze od polskich i trwają 6 tygodni. Zwykle pierwsi uczniowie zaczynają wypoczynek pod koniec czerwca, a ostatni wracają do szkoły w połowie września. Niemieckie szkoły mają oprócz wakacji, kilka innych dłuższych przerw w nauce.
W Czechach uczniowie mają przerwę wakacyjną w tym samym terminie co w Polsce.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto