Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie, jak teraz wygląda plac Piastowski. To reprezentacyjna ulica Cieplic (Zdjęcia)

Alina Gierak
Alina Gierak
Plac Piastowski to reprezentacyjna ulica Cieplic.
Plac Piastowski to reprezentacyjna ulica Cieplic. Alina Gierak
Reprezentacyjną ulicą Cieplic jest plac Piastowski. Turystom i kuracjuszom kojarzy się z Domem Zdrojowym Uzdrowiska Cieplice. Studentom z Politechniką Wrocławską, zaś mieszkańcom z pizzeriami i Apteką pod Koroną. Nazwa plac Piastowski powstała po przyłączeniu Cieplic do Jeleniej Góry w roku 1975 roku.

Pałac Schaffgotschów reprezentacyjna budowla na placu Piastowskim

Reprezentacyjne miejsce Warmbrunn (Cieplic) upodobali sobie hrabiowie Schaffgotschowie, którzy postawili tu swoją siedzibę. Projektantem późnobarokowego obiektu z XVIII wieku był Jan Jerzy Rudolf. Historia budowli jest bardzo bogata - od licznych perturbacji wojennych, wizyt Armii Czerwonej, pełnienia funkcji lazaretu, a później szkoły harcerskiej, aż do siedziby Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia ma tutaj swój jeleniogórski wydział.

Na wyremontowanej fasadzie budynku prezentują się wspaniałe kartusze herbowe, a we wnętrzu można podziwiać zdobione stiuki, zabytkowe piece i część uratowanych mebli, a także odnaleźć tajemne przejścia, prowadzące na strych lub do piwnicy. Niestety, budynku nie można zwiedzać na co dzień.

Niewielu dzisiejszych gości uzdrowiska wie, że plac przed pałacem Schaffgotschów bywał potężnym targowiskiem. Jarmarki odbywały się tu okazjonalnie.

Apteka i kompleks uzdrowiskowy

Drugim ważnym miejsce na placu Piastowskim jest kompleks uzdrowiskowy. Powstał w 1931 roku w miejscu zburzonych pod koniec lat 20. XX wieku kamienic. W ich miejscu wybudowano kompleks uzdrowiskowy (hotel, baseny i zespół budynków sanatoryjnych).

Mieszkańcy i kuracjusze dobrze znają Aptekę Pod Koroną, znajdująca się na placu Piastowskim. Nazwa pochodzi od korony wieńczącej budynek, która nie zachowała się do dzisiaj. Projektantem kamienicy był wzięty architekt jeleniogórski Walter. W 1915 roku budynek zostaje przebudowany. Ścięte naroże nadało mu charakterystyczny kształt. Apteka ma wiernych klientów i cieszy się zainteresowaniem do dzisiaj.

Do pętli blisko Apteki pod Koroną dojeżdżały jeszcze do kwietnia 1969 roku tramwaje.

Kościół pw. Zbawiciela na placu Piastowskim

Nieodłącznym elementem krajobrazu placu Piastowskiego pozostaje wieża kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela oraz zabudowania plebani. Kościół został wzniesiony w latach 1774-1779 według projektu Demusa z Jeleniej Góry. Jednonawowa budowla z emporami nakryta łamanym czterospadowym dachem z barokowo-klasycystycznym wyposażeniem wnętrza służy do dzisiaj jedynej w Jeleniej Górze parafii augsbursko- ewangelickiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto