5 najpiękniejszych tras na górskie zimowe wędrówki pod Dolnym Śląsku. Sprawdźcie, jakie szlaki wam polecamy [ZDJĘCIA, OPISY]

Alina Gierak
Alina Gierak
Na Dolnym Śląsku największą popularnością cieszą się wyprawy w Karkonosze i Góry Izerskie. Zimą zachwycą was bezkresnymi przestrzeniami i niesamowitymi widokami. Tu odetchniecie pełną piersią, wyciszycie się, nabierzecie sił do pracy. Wycieczki mają jeszcze jedną zaletę. Do Karpacza czy Szklarskiej Poręby łatwo dojechać pociągiem lub autobusem i wyruszyć choćby na jednodniową wyprawę. Gdzie czekają na was najpiękniejsze widoki? Sprawdźcie.
Na Dolnym Śląsku największą popularnością cieszą się wyprawy w Karkonosze i Góry Izerskie. Zimą zachwycą was bezkresnymi przestrzeniami i niesamowitymi widokami. Tu odetchniecie pełną piersią, wyciszycie się, nabierzecie sił do pracy. Wycieczki mają jeszcze jedną zaletę. Do Karpacza czy Szklarskiej Poręby łatwo dojechać pociągiem lub autobusem i wyruszyć choćby na jednodniową wyprawę. Gdzie czekają na was najpiękniejsze widoki? Sprawdźcie. Marcin Oliva Soto/archiwum Polska Press
Na Dolnym Śląsku największą popularnością cieszą się wyprawy w Karkonosze i Góry Izerskie. Zimą zachwycą was bezkresnymi przestrzeniami i niesamowitymi widokami. Tu odetchniecie pełną piersią, wyciszycie się, nabierzecie sił do pracy. Wycieczki mają jeszcze jedną zaletę. Do Karpacza czy Szklarskiej Poręby łatwo dojechać pociągiem lub autobusem i wyruszyć choćby na jednodniową wyprawę. Gdzie czekają na was najpiękniejsze widoki? Sprawdźcie.

Warto ruszyć się z domu, by zobaczyć, że Karkonosze i Góry Izerskie zimą mają wiele do zaoferowania. Przede wszystkim, są prawie puste. Kto wędrował latem w tłumie turystów, ten doceni ten fakt. Ale, uwaga! Nie wszystkie karkonoskie szlaki zimą są dostępne. Karkonoski Park Narodowy część z nich zamyka ze względu na niebezpieczeństwo zejścia lawin. Na niektórych trasach są obejścia zimowe. Trzeba podążać za tyczkami. Przed wyruszeniem na trasę, warto więc sprawdzić, które szlaki są zamknięte. Wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJOto 5 najpiękniejszych szlaków, na których zachwycicie się zimą w górach

Spis treści

Wang – Samotnia – Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka

Szlak niebieski, 9,7 km
To najbardziej popularna droga na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Po dojeździe do Karpacza, my zawsze samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu przy hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Stąd po kilku minutach jesteście pod świątynią Wang, XII - wiecznego kościoła, który został sprowadzony z Norwegii na Śląsk w XIX w. Jeśli jesteście tu pierwszy raz, warto zwiedzić świątynię i niewielki cmentarz przy niej. Jest na nim pochowany między innymi Tadeusz Różewicz, dramaturg i poeta.

Zimą świątynię Wang można zwiedzać od godz. 9.00 do 17.00. W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane są nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30. Bilet dla dorosłych kosztuje 12 zł, ulgowy - 7 zł.

Bilety do KPN. Ile kosztują?

Zanim powędrujecie dalej i wejdziecie na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, musicie kupić bilety wstępu. Z opłat są zwolnieni jedynie mieszkańcy powiatu karkonoskiego oraz Jeleniej Góry. Ile kosztują bilety?
Bilet do KPN kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. Można je kupić także on-line

https://kpnmab.pl/bilety/page.

Jak dojść spod Wangu na Śnieżkę zobacz tutaj

Kultowe schroniska po drodze

Na szlaku Wang- Śnieżka mamy dwa kultowe karkonoskie schroniska. Schronisko Samotnia, położone jest nad brzegiem Małego Stawu we wnętrzu kotła polodowcowego. Nieco wyżej od niego znajduje się schronisko Strzecha Akademicka. Warto zatrzymać się na krótki odpoczynek w jednym z nich. Dalej powędrujecie dalej wśród kosodrzewiny i karłowatych świerków w miarę łatwym szlakiem. Trasa od Równi pod Śnieżką będzie prawie płaska i szczyt Śnieżki będzie widoczny cały czas. Widoki z drogi na Śnieżkę, zachwycają przez okrągły rok. Ale zimowe zdjęcia nie mają sobie równych.
Uwaga: Zimą na Śnieżkę wchodzi się tylko zakosami. Droga Jubileuszowa jest zamknięta.

Na Skalny Stół z Kowar

Szlak żółty, ok. 6,7 km.
Skalny Stół o wysokości 1281 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach. Położony jest na granicy polsko – czeskiej, na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. Ze szczytu roztacza się rozległy widok na wschodnie Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, i Góry Kaczawskie
Szlaki prowadzące na Skalny Stół: niebieski – z Przełęczy Okraj (szlak prowadzi aż na Śnieżkę), żółty – z Kowar przez Budniki.
My polecamy ten drugi.

Jak dojść z Kowar na Skarlny Stół zobacz tutaj

Do Kowar, gdzie zaczynamy wycieczkę, można dojechać autobusem z Jeleniej Góry lub z Karpacza. Z Jeleniej Góry do Kowar dojedziecie autobusem nr 105 Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej. Odjazd z dworca autobusowego w Jeleniej Górze ul. Obrońców Pokoju 1. Należy wysiąść przy dworcu kolejowym w Kowarach. Stąd zaczyna się szlak, który prowadzi ulicami przez całe centrum miasta. Przy okazji zwiedzicie więc kowarską starówkę, która staje się coraz piękniejsza.

Cudne widoki ze Skalnego Stołu

Z Kowar przyjemną drogą dojdziecie do leśniczówki w Jedlinkach. Po dwóch kilometrach wędrówki po asfalcie, czeka was stroma wspinaczka wzdłuż strumienia Malina do starej, nieistniejącej już osady Budniki. Warto zatrzymać się tu na krótki odpoczynek i łyk herbaty z termosu, bo dalej czekają strome podejścia Tabaczaną Ścieżką na Przełęcz Okraj. Stąd ciągle pod górę, dotrzecie żółtym szlakiem do Skalnego Stołu. Wysiłek wspinania zostanie wam wynagrodzony fantastycznymi widokami na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską.

W drodze powrotnej polecamy zatrzymać się dłużej na Przełęczy Okraj. Po polskiej stronie można zjeść obiad w schronisku PTTK, a po czeskiej możecie odwiedzić Browar Trautenberk, znajdujący się w miejscowości Horni Mala Upa. Powrót zależy od tego, ile macie sił w nogach. Można na piechotę lub poczekać na busa BT VIP TRAVEL, który regularnie kursuje na trasie Pec pod Śnieżką - Mała Upa - Karpacz. Rozkład jazdy znajdziecie

https://www.karpacz-bus.pl/rozkladautobusowy.pdf

Ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły

Żółty szlak, 8,7 km, ok. 3,5 godz.
To trasa dla wytrwałych wędrowców, bowiem po drodze jest kilka wymagających odcinków. Nie musicie przejść jej całej. Można zakończyć wycieczkę w Schronisku Pod Łabskim Szczytem.

Żółty szlak prowadzący do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i na Śnieżne Kotły rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, u zbiegu ulicy Sikorskiego i Jedności Narodowej. Wędrujemy drogą szutrową, lekko wspinając się pod górę. Po przejściu rozstaju szlaków, czeka nas wspinaczka po najbardziej męczącym odcinku. Da nam w kość. Gdy ją pokonamy, kolejny fragment szlaku będzie łagodniejszy i doprowadzi nas do Kukułczych Skał. Stąd macie piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską. Zachwytów nad krajobrazem będzie na tej trasie o wiele więcej. Od Kukułczych Skałek do schroniska Pod Łabskim Szczytem zostaje 10 minut marszu. W schronisku odpoczniecie i zadecydujecie, czy macie siły na dalszą wędrówkę.

Jak dojść ze Szklarskiej Poręby do Śnieżnych Kotłów zobacz tutaj

Schronisko Pod Łabskim Szczytem i Śnieżne Kotły

Schronisko Pod Łabskim Szczytem zachowało klimat i atmosferę prawdziwego górskiego schroniska. Nie ma tu ponadto tłumów, bo jest nieco na uboczu. Po wysiłku herbata smakuje tu wybornie. Serwowane są także dania na ciepło, więc nie będziecie wędrować głodni.

Ze schroniska Pod Łabskim Szczytem czeka was wspinaczka do Śnieżnych Kotłów. Zimą część żółtego szlaku jest zamknięta i należy iść drogą zimową (wzdłuż tyczek) czyli Mokrą Ścieżką, która prowadzi do czerwonego szlaku do stacji przekaźnikowej RTV nad Śnieżnymi Kotłami. Ten fragment szlaku jest już bardzo prosty i przyjemny.

Śnieżne Kotły wyglądają niesamowicie o każdej porze roku, ale najciekawiej prezentują się zimą, kiedy gromadzą się na ich dnie ogromne masy śniegu. Z powodu zagrożenia lawinowego zimą zamykany jest odcinek prowadzący dnem kotłów i dostępna są one tylko z góry. Na krawędzi Kotłów należy zachować szczególną ostrożność i ściśle trzymać się tyczek.

Na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby

Szlak czerwony, 6 km
Szrenica jest drugim najpopularniejszym szczytem polskich Karkonoszy liczącym 1362 m n.p.m. Ze szczytu macie widok na całą Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a po czeskiej stronie na m.in. Czertovą horę (Karkonosze) czy Szpiczak w Górach Izerskich. Na Szrenicę można wjechać koleją linową albo powędrować jedną z najbardziej popularnych i widokowych tras.

Jak dojść ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę zobacz tutaj

Kto zdecyduje się iść, samochód może zostawić na jednym z płatnych parkingów w Szklarskiej Porębie. Jakie są ceny parkingów w Szklarskiej Porębie?

 • samochód osobowy i bus do 9 miejsc – opłata za pół godziny 1 zł;
 • samochód osobowy i bus do 9 miejsc – opłata za pierwszą godzinę 5 zł;
 • samochód osobowy i bus do 9 miejsc – opłata za drugą i trzecią godzinę 4 zł;
 • samochód osobowy i bus do 9 miejsc – za czwartą i każdą następną godzinę 3 zł.

Można także postawić auto na parkingu przy wejściu na szlak do Wodospadu Kamieńczyka, znajdującym się przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc.

Schronisko Kamieńczyk i wodospad

Wędrówkę czerwonym szlakiem na Szrenicę rozpoczniecie z parkingu, znajdującego się przy drodze do Jakuszyc. Trasa prowadzi cały czas prosto i nie jest wymagająca. Od Rozdroża pod Kamieńczykiem zaczyna być trudniejsza. Wspinamy się po kamiennych łbach do schroniska Kamieńczyk i Wodospadu Kamieńczyka, który jest najwyżej położonym wodospadem polskiej części Karkonoszy. Tutaj moglibyśmy zakończyć wycieczkę. Tak robi wielu turystów i po pamiątkowym zdjęciu z wodospadem w tle, zawraca do auta. My jednak idziemy dalej.

Za schroniskiem rozpościera się piękny widok na Góry Izerskie. Przygotujecie się jednak na mozolne wspinanie aż do Hali Szrenickiej. W kość nogom daje wybrukowana droga, która jest nieprzyjemna i uciążliwa. Zimą przygotujcie się na to, że na całym odcinku podejścia ze Schroniska Kamieńczyk do Hali Szrenickiej będziecie musieli mieć na butach raki. Bywa tu bowiem bardzo ślisko. Droga zajmie wam około godziny. Po wyjściu z lasu zachłyśniecie się wspaniałymi widokami oszronionych drzew, ciszą i spokojem. Zima to idealny czas, by pobyć samotnie w górach. Zwłaszcza jeśli wybierzecie się w dzień powszedni.

Czekolada na Hali Szrenickiej i cudne zdjęcia na Szrenicy

W schronisku na Hali Szrenickiej warto zrobić postój na herbatę, czekoladę, ruskie pierogi. Co kto lubi. I ruszać dalej. Od Hali Szrenickiej do schroniska na Szrenicy mamy około 35 minut. Zapewniamy, że co chwilę będziecie zatrzymywać się, by zrobić zdjęcia szczytu i schronisk.
Powrócić z wycieczki możecie tą samą drogą lub, jeśli czujecie w kościach wyprawę, zjechać na dół koleją linową Ski Arena Szrenica. Zimą ostatni zjazd jest o godz. 16.00

Z Jagniątkowa do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego

Szlaki niebieski, 9, 7 km
To trasa dla lubiących ciszę, bowiem, nawet latem jest na niej mało ludzi.

Do Jagniątkowa można dojechać autobusem MZK nr 9 lub 15 z Jeleniej Góry. Wysiadamy na pętli przy Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna. Tu także jest bezpłatny parking dla samochodów.
Wyruszamy na wycieczkę spod Banku Genów KPN i wkraczamy na jeden z ładniejszych szlaków karkonoskich - Koralową Ścieżkę. Dojdziemy nią do Rozdroża pod Śmielcem (3,5 km). Następnie ścieżka podąża na wierzchowinę Karkonoszy do Czarnej Przełęczy.

Pięknie widoki z Koralowej Ścieżki

Odcinek ma długość około 2 km i kończy się na rozdrożu Wysoki Most 905 m n.p.m., przy którym zlokalizowana jest strefa odpoczynku. Tutaj niebieski szlak (Koralowa Ścieżka) łączy się z czarnym szlakiem, którym także możemy dotrzeć do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. My trzymamy się szlaku niebieskiego.

Po ostrym podejściu, docieramy w okolice grupy skalnej Paciorki i udajemy w kierunku Rozdroża pod Śmielcem. Szlak biegnie lekko pod górę drewnianymi kładkami poprzez las regla górnego. Możemy podziwiać wyjątkowość karkonoskiego krajobrazu i otaczającej nas natury.

Jak dojść z Jagniątkowa do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego zobacz tutaj

Czarny Kocioł Jagniątkowski otaczają kilkudziesięciometrowe skalne ściany porośnięte ubogą niską roślinnością, na których możemy dostrzec kilka opadających ostro, charakterystycznych żlebów. Na dnie Kotła położona jest niewielka górska łąka - Jaworowa Łaka, tutaj także ma swój początek potok Wrzosówka. W Kotle wędruje się po drewnianym pomoście.

Gdy dotrzecie do Rozdroża pod Śmielcem, położonego na wysokości 1127 m n.p.m, zobaczycie, że niebieski szlak (Koralowa Ścieżka) łączy się z z najpiekniejszym karkonoskim szlakiem Ścieżką nad Reglami (zielony szlak). Z Rozdroża można udać się do Śnieżnych Kotłów i dalej w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Pamiętajcie, że zimą fragment zielonego szlaku, który przebiega przez opisywane miejsce jest zamknięty na odcinku Schronisko pod Łabskim Szczytem – Rozdroże po Wielkim Szyszakiem.

Zimowa wędrówka. Co zabrać i jak się przygotować do niej

Zimą wędrujemy w Karkonoszach i Górach Izerskich za wysokimi tyczkami, które wyznaczają przebieg zimowych szlaków, gdyż tradycyjne oznaczenia są zasypane śniegiem. Co ze sobą zabrać na wędrówkę?

 • kurtka z kapturem i porządną osłoną okolic twarzy
 • buty turystyczne z membraną
 • raki na buty
 • stuptuty, by śnieg nie wpadł do środka buta
 • kije trekkingowe z talerzykami na śnieg
 • przydadzą się google i latarka czołówka
 • naładowany telefon komórkowy z wgraną aplikacją "Ratunek"
 • termos z herbatą
 • nie zaszkodzi mieć w plecaku tabliczkę czekolady
 • papierowa mapa, bo ona nie potrzebuje ładowania

Zobaczcie trasy w Karkonoszach, jakie polecamy na zimowe wędrówki:
[g17200103[/g]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: 5 najpiękniejszych tras na górskie zimowe wędrówki pod Dolnym Śląsku. Sprawdźcie, jakie szlaki wam polecamy [ZDJĘCIA, OPISY] - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie