MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do 4 czerwca na Śnieżce otwarta będzie kaplica św. Wawrzyńca. Jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej i obiektem sakralnym

Alina Gierak
Alina Gierak
Kaplica św. Wawrzyńca jest najwyżej położoną świątynią w Polsce. 10 sierpnia odbywa się tu msza w intencji ludzi gór. Na szczycie spotkają się wówczas: turyści, przewodnicy, ratownicy górscy, obsługa schronisk i ludzie związani z Karkonoszami
Kaplica św. Wawrzyńca jest najwyżej położoną świątynią w Polsce. 10 sierpnia odbywa się tu msza w intencji ludzi gór. Na szczycie spotkają się wówczas: turyści, przewodnicy, ratownicy górscy, obsługa schronisk i ludzie związani z Karkonoszami Marcin Oliva Soto/Polskapress
4 czerwca kończy się czas, w którym można było zajrzeć do kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Na ogół świątynia jest zamknięta, więc to była niecodzienna okazja dla turystów. Kaplica ponownie będzie otwarta 10 sierpnia, podczas mszy w intencji ludzi gór, która gromadzi na szczycie Śnieżki tysiące wiernych, przewodników, leśników i turystów.

Spis treści

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Cenny zabytek

Kaplica św. Wawrzyńca położona jest na wysokości 1603 m n.p.m. na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy.

Historia kaplicy zaczęła się w roku 1665 kiedy to została ufundowana przez hrabiego Christofa Leopolda von Schaffgotscha.

Powodem wzniesienia kaplicy na szczycie najwyższej góry było między innymi potwierdzenie prawa do posiadania tej góry przez hrabiego Schaffgotscha. Budowę ukończono w 1681 roku.

Patronem świątyni ustanowiono św. Wawrzyńca. Ten chrześcijański męczennik zginął tragicznie w 258 roku. W średniowieczu był uważany za patrona poszukiwaczy skarbów, górników, hutników i opiekuna ubogich. W X wieku Germanie oddawali mu cześć, ponieważ wierzyli, że zawdzięczają mu sukcesy militarne. Natomiast w kulturze ludowej 10 sierpnia był świętem plonów. Z panującej tego dnia aury, przewidywano prognozę pogody na najbliższą jesień.

Kaplica na Śnieżce jest nie tylko miejscem kultu, od wieków służyła za schronienie w razie częstej niepogody. W 1696 roku wewnątrz wyłożono księgę wpisów dla pielgrzymów. Jeden z pierwszych należał do ciężarnej kobiety – Marii Adlerin, która szczęśliwie urodziła dziecko osiem dni później.

W Dzień św. Wawrzyńca 10 sierpnia 1681 roku kaplica została uroczyście poświęcona przez opata klasztoru w Krzeszowie Bernarda Rosę, któremu asystowało 10 duchownych i ponad 100 wiernych.

10 sierpnia jest do dzisiaj ważną datą w historii kaplicy św. Wawrzyńca. Tego dnia na Śnieżce spotykają się na mszy ludzie gór, pielgrzymi, przewodnicy górscy i leśnicy.

Co znajduje się w środku kaplicy św. Wawrzyńca?

Wyposażenie kaplicy to tylko ołtarz oraz figury Matki Bożej, św. Wawrzyńca i św. Wojciecha. W przedsionku na murze możemy zobaczyć tablice pamiątkowe, a także epitafium z 1828 roku Jana Pieniążka-Odrowąża, który prawdopodobnie utonął w bagnach pod Śnieżką.

Kaplica ma 14 metrów wysokości, a kształtem przypomina rotundę z kwadratową apsydą.

W latach 1810-1850 w ramach sekularyzacji budowla utraciła charakter sakralny i zaczęła pełnić rolę schroniska dla turystów.

W połowie XIX wieku doczekała się ponownego wyświęcenia. Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i czynnym obiektem sakralnym.

Wandale na Śnieżce

Kaplica niejeden raz padała ofiarą wandali. Dwa lata temu nieznani sprawcy poważnie uszkodzili drzwi wejściowe kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Sprawcy najprawdopodobniej zrobili to tasakami. Ucierpiał również budynek obserwatorium meteorologicznego, w którym ktoś wybił szybę.

Turyści regularnie niszczyli wysokogórskie murawy na szczycie. Aby temu zapobiec, od pięciu lat trasa na Śnieżkę jest ogradzana ochronnymi siatkami.

Czytaj o tym TUTAJ

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto