Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Draexlmaier Jelenia Góra. Związkowcy walczą o podwyżki i premie po chorobowym

Rafał Święcki
Bogusław Wojtas i Franciszek Kopeć z zarządu regionu jeleniogórskiego NSZZ Solidarność
Bogusław Wojtas i Franciszek Kopeć z zarządu regionu jeleniogórskiego NSZZ Solidarność Rafał Święcki
Draexlmaier Jelenia Góra. Związkowcy z jeleniogórskiego zakładu Draexlmaiera walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy dla 1600 osobowej załogi. Wzrostu płac chcą też związkowcy z fabryki narzędzi Dolfamex. Jeśli nie będzie porozumienia w zakładach może zacząć się spór zbiorowy.

Taki spór z pracodawcą od dwóch lat trwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ale tam udało się ostatnio wywalczyć podwyżki. Pensje mają wzrosnąć o ok. 100-200 złotych.

- O wzroście wynagrodzeń mówi się nie tylko w tych instytucjach. Oczekiwania płacowe są powszechne. Jesteśmy krajem, w którym większość pracowników nie może się utrzymać z wynagrodzenia – mówi Franciszek Kopeć, szef Solidarności w regionie jeleniogórskim.

Draexlmaier Jelenia Góra

W Draexlmaierze pracodawca zaproponował w tym roku wzrost wynagrodzeń o 3 procent. Przedstawiciele OPZZ „Konfederacja Pracy”, jedynej organizacji związkowej działającej w fabryce, żądają wzrostu płac o co najmniej 5 procent.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji, które obecnie utknęły w martwym punkcie – mówi Przemysław Kaczałko. Szef organizacji związkowej w Draexlmaierze nie chce zdradzać ich szczegółów.

Pracownicy, z którymi udało się nam porozmawiać, tłumaczą, że główna oś sporu nie dotyczy wysokości podwyżki, tylko regulaminu przyznawania premii i rozliczania godzin nadliczbowych. Ludzie nie chcą się zgodzić, by zabierano im całą premię (ok. 700 zł) nawet w przypadku jednego dnia choroby.
Związkowcy o swych postulatach chcieli porozmawiać z prezesem koncernu Draexlmaier Group. Fritz Draexlmaier przyjechał do Jeleniej Góry na początku lutego. Do spotkania ze związkowcami nie doszło. Przedstawiciele fabryki nie zgodzili się na rozmowę z nami.
Majątek biznesmena jest oceniany na 1,5 miliarda dolarów. Daje mu to 63 pozycję w rankingu najbogatszych Niemców i 931 w rankingu Forbes'a wśród najbogatszych ludzi świata. Najniższe pensje na stanowiskach produkcyjnych w jeleniogórskim zakładzie Draexlmaiera to około 1930 złotych do ręki.

W zatrudniającym ok. 170 osób Dolfamexie związkowcy chcą podwyżki o 15 procent.
- Od 2011 roku nie było u nas żadnych podwyżek. W ubiegłym roku na nasze postulaty prezes nawet nie odpowiedział – mówi Ryszard Pogoda, szef Solidarności w firmie Dolfamex.
Teraz ludzie są zdeterminowani. Jeśli pracodawca nie zacznie rozmów ze związkowcami, ci wejdą z nim w spór zbiorowy. Próbowaliśmy porozmawiać z zarządem firmy, ale nasze pytania pozostały bez odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto