Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Skene. Wystawa zdjęć "Czeskie przełomy" od 8 stycznia

Alina Gierak
Wystawa będzie czynna do 10 marca
Wystawa będzie czynna do 10 marca galeria skene
Galeria Skene Jelenia Góra. Czołgi sowieckie na ulicach Pragi i Liberca, samobójcza śmierć Jana Palacha - te i inne historyczne momenty z historii Czech obejrzycie na najnowszej wystawie w Galerii Skene. Będzie ciekawa, nie tylko dla miłośników historii

Galeria jelenia Góra. Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galerii Skene na wystawę czeskiej fotografii dokumentalnej „Czeskie przełomy 1945/68/69/89”. Wernisaż w piątek, 8 stycznia o godz. 17. Wstęp wolny.

Na wystawę składa się kolekcja prac wybitnych czeskich fotografów, którym udało się udokumentować najważniejsze wydarzenia z powojennej historii naszych sąsiadów. Najwcześniejsze fotografie pochodzą z 1945 r. Wykonano je w pierwszych dniach po wyzwoleniu kraju przez Armię Czerwoną. Paradny wjazd wyzwolicieli, grupy zmęczonych sowieckich żołnierzy na tle potarganych wojną budynków to częsty temat fotografii z tego okresu.
Kolejna część wystawy poświęcona jest wydarzeniom z 1968 r. Ponownie tematu do zdjęć dostarczają żołnierze na czołgach, którzy tym razem bynajmniej nie są tu radośnie witani.

Zaskoczenie mieszkańców Pragi graniczące z niedowierzaniem świetnie widać na fotografiach Vladimira Lammera, jednego z najlepszych czeskich fotoreporterów.

Bezsilność społeczeństwa wobec militarnej agresji najcelniej ilustruje fotografia Vaclava Touzimskiego, przedstawiająca sowiecki czołg taranujący kamienicę na libereckim rynku w pierwszy dzień sowieckiej inwazji. Zdjęcie to stało się symbolem wydarzeń tego okresu, najwymowniej ilustrującym, czym w istocie była pomoc bratnich narodów dla Czechów pragnących zmian we własnym kraju.
Fotografie z 1969 r. przedstawiają wydarzenia wywołane samobójczą śmiercią praskiego studenta Jana Palacha, który w geście protestu dokonał publicznego aktu samospalenia. Ostatecznie, próba reform podjęta w 1968 r. została zdławiona, zakończyła się przelewem krwi i falą emigracji ponad 370 tys. obywateli. Czesi, podobnie jak Polacy, na nadejście kolejnej iskry wolności musieli czekać do roku 1989. Okresowi tzw. „aksamitnej rewolucji” poświęcona jest ostatnia część wystawy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto