MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra słynęła z koronek. Koronczarskie manufaktury działały do 1945 roku. To była nierozerwana część historii miasta. Warto ją poznać

Alina Gierak
Alina Gierak
Dr Stefania Żelasko od ponad 20 lat zajmuje się historią szkła na Śląsku a także polskim szkłem współczesnym. Jest wielkim autorytetem w tej dziedzinie. Teraz zajęła się historią koronczarstwa w Jeleniej Górze
Dr Stefania Żelasko od ponad 20 lat zajmuje się historią szkła na Śląsku a także polskim szkłem współczesnym. Jest wielkim autorytetem w tej dziedzinie. Teraz zajęła się historią koronczarstwa w Jeleniej Górze Marcin Oliva Soto/Polskapress
Najbardziej znaną pracą koronczarską z Jeleniej Góry był wykonany na zlecenie cesarzowej Wiktorii welon ślubny i ślubna chusteczka, zamówione w prezencie ślubnym dla jej córki, księżnej Viktorii Luisy. O tym mówi m.in. książka "Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej" dr Stefanii Żelasko. Na spotkanie z autorka możecie wybrać się do Muzeum Karkonoskiego. Autorka odkrywa świat śląskich koronek, które były znaczącym towarem eksportowym regionu, cenione na równi z brukselskimi, francuskimi i weneckimi.

Haft i koronka zawsze stanowiły o oryginalności stroju i jego wytwornym charakterze. Zdobiły strój dworski, mieszczański i ludowy. Koronki były bardzo cenione i kosztowne.

Publikacja dr Stefanii Żelasko poświęcona jest koronkom, które powstawały na Dolnym Śląsku w kilkudziesięciu szkołach zakładanych tu w XIX i w 1. połowie XX wieku.

Nie jest to jednak wiedza dobrze rozpowszechniona, ponieważ jak dotąd brakowało kompleksowego opracowania poświęconego temu rzemiosłu artystycznemu.

Opracowanie tematu jest ważne i potrzebne ze względu na wysokie walory artystyczne wyrobów rękodzieła i interesującą historię rozwoju tego rzemiosła.

Autorka przedstawia historię wyrobu koronek na Śląsku. Publikacja oparta jest na badaniach archiwalnych.

W książce znajdują się klarowne opisy technik koronkarskich. Książka zawiera historię szkół, które uczyły tego rzemiosła, a było ich wiele.

Przedstawia szeroki wachlarz projektów i wyrobów o wysokiej randze artystycznej, w oparciu o literaturę dawną i współczesną oraz bezcenne archiwalia, w tym rękopisy, świadczące o ożywionych kontaktach Jeleniej Góry z ośrodkami europejskimi (Wenecja- Burano).

Dzięki prezentowanym dokumentom, wzornikom i fotografiom poznajemy ciekawą historię rozwoju tego pięknego rzemiosła, warunki w jakich funkcjonowały szkoły koronkarskie.

Koronki igłowe zajmowały odrębne miejsce na wszystkich wystawach regionalnych i wystawach światowych. Były bardzo cenione, znajdowały zawsze uznanie organizatorów i zwiedzających, wyróżniane medalami za wybitne walory artystyczne.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza 17 czerwca o godz. 16:00 na promocję książki "Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej" oraz na spotkanie z jej autorką dr Stefanią Żelazko. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto