MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Karkonosze i Góry Izerskie to nie tylko góry. Znajdziecie tu także malownicze wodospady i potoki. Gdzie warto się wybrać latem dla ochłody?

Justyna Orlik, Alina Gierak
W czeskim Harachovie tuż za Jakuszycami znajduje się jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów. Mumlavský vodopád leży na potoku Mumlawa. Większe i mniejsze kaskady mają wysokość około 9 metrów, a woda górskiego potoku spada z granitowych bloków i tworzy głębokie kotły eworsyjne, zwane Czarcimi Okami. Wodospad można oglądać albo z tarasu widokowego, albo z małego mostka.
W czeskim Harachovie tuż za Jakuszycami znajduje się jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów. Mumlavský vodopád leży na potoku Mumlawa. Większe i mniejsze kaskady mają wysokość około 9 metrów, a woda górskiego potoku spada z granitowych bloków i tworzy głębokie kotły eworsyjne, zwane Czarcimi Okami. Wodospad można oglądać albo z tarasu widokowego, albo z małego mostka. FB Ski Arena Szrenica
Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szlarki znają niemal wszyscy. Oba znajdują się w Karkonoszach. Ale w Karkonoszach i Górach Izerskich jest więcej zachwycających wodospadów i uroczych potoków. Sprawdźcie, gdzie warto pojechać na letnie wycieczki.

Spis treści

Niezwykłe wodospady w Karkonoszach. Które warto odwiedzić w 2024 roku?

Tych mniejszych i większych wodospadów w Karkonoszach i pobliskich Górach Izerskich jest mnóstwo. Znajdziemy wśród nich te najbardziej popularne oraz te, które dopiero próbują znaleźć swoje miejsce w rankingu. Zacznijmy od największych.

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym w polskich Karkonoszach i składa się z trzech kaskad o wysokości 27 metrów. Znajduje się na popularnym szlaku turystycznym Szklarska Poręba-Szrenica. Początek trasy jest bardzo łatwy, ale ostatni odcinek to stroma góra wyłożona kamieniami.

Ile zapłacimy za bilet wstępu na wodospad Kamieńczyka? Cennik 2024

 • bilet normalny: 16 zł
 • bilet ulgowy - 8 zł
 • bilet normalny z przewodnikiem górskim: 12 zł
 • bilet ulgowy z przewodnikiem górskim: 6 zł

Opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Cennik 2024

 • bilet normalny: 10 zł
 • bilet ulgowy: 5 zł
 • bilet dla grup z przewodnikiem - normalny: 9 zł
 • bilet dla grup z przewodnikiem - ulgowy: 4,5 zł
 • bilet dwudniowy normalny - 20 zł
 • bilet dwudniowy ulgowy - 10 zł
 • trzydniowy bilet normalny: 24 zł
 • trzydniowy bilet ulgowy: 12 zł

Czytaj także

Jak dotrzeć na Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie? Mapa dojazdu

Wodospad Panczawy

Najwyższym w całych Karkonoszach i Europie Środkowej jest Wodospad Panczawy, znajdujący się w Czechach. Ma wysokość 148 metrów, a suma wszystkich kaskad osiąga wysokość nawet 250 metrów. Leży na zboczu Łabskiego Dołu nad Doliną Łaby. To obowiązkowy punkt wycieczki dla turystów, podróżujących w okolice Szklarskiej Poręby i Jagniątkowa.

Jak dotrzeć do wodospadu Panczawy? Mapa dojazdu

Wodospad Szklarki

Drugim najpopularniejszym wodospadem w Karkonoszach jest wodospad Szklarki. Nie jest największym wodospadem w tej części Sudetów, ale często fotografowanym i odwiedzanym przez turystów ze względu na swoje naturalne piękno. Szklarka tworzy charakterystyczny lej. Jest położona na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Szlak, prowadzący do niej został niedawno odremontowany. Położono kostki i zainstalowano stalowe barierki. Na trasie znajdują się tez tablice informacyjne, które pomagają poznać historię tego miejsca.

Szklarska Poręba to górska miejscowość, położona w Karkonoszach, która od lat cieszy się popularnością wśród turystów, którzy mogą liczyć na kolejne atrakcje, tworzone specjalnie dla nich. Miasto położone jest w dolinie rzeki Kamiennej, a nad nim góruje Szrenica (1362 m n.p.m.). Jej walory doceniono już w połowie XIX wieku, kiedy turystyka górska stała się modna. Miasto Ducha Gór powinno spodobać się każdemu.

Jak dojechać do wodospadu Szklarki? Mapa dojazdu

Dziki Wodospad w Karpaczu

Kolejnym na mapie, o którym warto pamiętać w trakcie letnich wędrówek, jest Dziki Wodospad w Karpaczu. Zapora znajduje się tuż przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego i jest chyba najbardziej dostępnym tego typu obiektem przyrodniczym w regionie.

Potoki w Karkonoszach. Na jakich szlakach je znajdziemy?

Bystry Potok to dopływ Szrenickiego Potoku, który jest zlokalizowany w środkowej części Łabskiego kotła. Przecina niebieski szlak turystyczny od Wodospadu Szklarki do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.

Dziki Potok jest dopływem Łomnicy i ma długość około 3 km. Wzdłuż Dzikiego Potoku rozciągają się Płóczki, czyli najstarsza część Karpacza, a on sam tworzony jest przez kilka mniejszych, bezimiennych potoków.

Biały Potok ma długość zaledwie 700 metrów i przecina niebieski szlak w drodze na Samotnię. Czasami zbiera się tu tyle wody, że już z oddali słychać huk, a czasem nie ma jej tu niemal zupełnie.

Czytaj także

Wodospad Wodopoju
Schowany za drzewami jest jednym z najmniej znanych wodospadów w okolicy. Jest niewielki, ale położony w miejscu, który zapewnia intymność. Znajduje się nieopodal wodospadu Kwisa przy Grobie Liczyrzepy w obrębie Świeradowa Zdroju.Justyna Orlik

Zobaczcie na zdjęciach mniej znane wodospady w Karkonoszach i Górach Izerskich oraz piękne potoki, które można spotkać w Sudetach.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto