MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wodospad Szklarki to obowiązkowy punkt letnich wycieczek w Karkonosze. Pamiętajcie, że w okolicy wodospadu nie pospacerujecie po lesie

Alina Gierak
Alina Gierak
Wodospad leży jeszcze w obrębie Piechowic, choć większość turystów uważa, że to już Szklarska Poręba.
Wodospad leży jeszcze w obrębie Piechowic, choć większość turystów uważa, że to już Szklarska Poręba. Paweł Pawlak
Wodospad Szklarki to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Karkonoszach. Codziennie odwiedzają je turyści. Podczas wycieczek powinni pamiętać, że obowiązuje zakaz wstępu do lasu w okolicach wodospadu. Od kilku miesięcy z lasu w Leśnictwie Roztoka usuwane są zapalniki do pocisków oraz granatów moździerzowych oraz niewybuchy. To pozostałości z czasów II wojny światowej. Nadleśnictwo Szklarska Poręba zamknęło z tego powodu odcinek lasu w tej okolicy. Dojście do Wodospadu Szklarki nie zostało zamknięte i atrakcja jest dostępna. Sprawdźcie, jak tam dojść.

Spis treści

Wodospad Szklarki w Piechowicach

Wodospad Szklarki, to jeden z najpiękniejszych wodospadów w całych Sudetach. Ma 13,3 metrów wysokości. Widoki są przepiękne. Latem i zimą można stać na specjalnej platformie i podziwiać spadającą kaskadę wody.

Przy samym wodospadzie znajduje się schronisko „Kochanówka”. Malowniczy wodospad Szklarki jest wizytówką Karkonoszy i obowiązkowym celem turystów.

Wodospad leży jeszcze w obrębie Piechowic, choć większość turystów uważa, że to już Szklarska Poręba.

Czytaj więcej TUTAJ

Jak dojść do wodospadu Szklarki?

Otwarte są szlaki prowadzące do wodospadu zarówno ze Szklarskiej Poręby od ulicy Kołłątaja jak i od strony parkingu przy drodze krajowej nr 3.

Wodospad znajduje się na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego i dojście do niego jest płatne. Bilet normalny kosztuje 10,00 zł, ulgowy 5,00 zł Za darmo na teren KPN wchodzą mieszkańcy Jeleniej Góry i gmin powiatu karkonoskiego, na których terenie znajduje się Park.

Bilety kupisz TUTAJ

Od strony DK nr 3 jest wytyczona ścieżka przystosowana do poruszania się dla starszych i osób niepełnosprawnych. Do wodospadu można dojść również od Szklarskiej Poręby czarnym szlakiem przez las (szlak okrężny), lub szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna.

Z Piechowic można wybrać się do wodospadu Szklarki niebieskim szlakiem turystycznym - czas przejścia około 1 godziny.

Niewybuchy przy drodze do Wodospadu Szklarki w Szklarskiej Porębie

Na pierwsze niewybuchy w okolicach Wodospadu Szklarki natrafiono w sierpniu ubiegłego roku. Wezwano na miejsce saperów z Patrolu Saperskiego 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Zamknięto szlak turystyczny oraz drogę krajową nr 3, która przebiega w pobliżu.

W ciągu dwóch tygodni saperzy zlikwidowali wówczas prawie 1300 pocisków, zapalników do pocisków oraz do granatów moździerzowych. W sumie na tym terenie wydobyto latem ubiegłego roku 38 tysięcy pocisków.

Okazało się, że niebezpiecznych znalezisk jest dużo więcej. W lutym tego roku temu saperzy zostali wezwani po raz kolejny do lasu przy wodospadzie i zlikwidowali 30 niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Nadleśnictwo Szklarska Poręba zadecydowało, o zamknięciu wejścia do lasu na terenie Leśnictwa Roztoka w związku z potencjalnym zagrożeniem niewybuchami oraz przedmiotami niebezpiecznymi.

Zakaz obejmuje 200 hektarów i ma obowiązywać do 30 czerwca.

Czytaj TUTAJ o "dolinie śmierci" w Szklarskiej Porębie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto