Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodospady Karkonoszy od wieków wzbudzają zachwyt. Tłumy turystów na Kamieńczyku i przy Szklarce jeszcze przed wojną

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Kamieńczyk, Szklarka, wodospad Podgórnej, Dziki Wodospad i wodospad Łomniczki to tylko niektóre z naturalnych bogactw, jakie skrywają Karkonosze. Od wieków przyciągają ciekawskich turystów, fotografujących się na ich tle. Na zdjęciach nie brakuje eleganckich pań z początków XX wieku i wycieczek dzieci, otoczonych bernardynami. Zobaczcie najpopularniejsze wodospady na starych zdjęciach.

Dziki Wodospad

To tak naprawdę zapora przeciwrumoszowa wybudowana w latach 1910-1915 na Łomnicy w Karpaczu po serii powodzi, które zniszczyły miasto i okoliczne miejscowości. Dziki Wodospad jest aktualnie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji przez turystów.

Kaskady Myi

Położone na wysokości 547 m n.p.m. progi skalne znajdują się w Przesiece.

Przełom Kamieńczyka i wodospad Kamieńczyka

Wodospad jest najwyżej położonym w Karkonoszach. Trzy kaskady spadają z wysokości prawie 30 metrów, a za środkową znajduje się sztucznie wykuta grota zwana Złotą Jamą, w której dawniej poszukiwano ametystów i pegmatytów. Wodospad otacza kanion Kamieńczyka, którego długość wynosi 100 m. Jego ściany mają 25 metrów wysokości.

Wodospad Jodłówki

Położony w Borowicach, w Dolinie Jodłówki, to jeden z najbardziej malowniczych wodospadów w Polsce. Spacer szlakiem do wodospadu powinien zająć nie dłużej niż 20 minut. Potok jest położony w zalesionym jarze.

Wodospad Łaby

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych wodospadów w Czechach. Znajduje się w Sudetach Zachodnich, a jego powstanie związane jest z erozją Łaby. W pobliżu znajduje się schronisko, a do dyspozycji turystów jest również drewniany mostek widokowy.

Wodospad Łomniczki

Wodospad lub kaskady Łomniczki znajdują się na zachodnim zboczu Kotła Łomniczki poniżej Równi pod Śnieżką. To najdłuższy ciąg kaskad w Karkonoszach i wynosi około 300 metrów.

Wodospad Mumlawy

Znajduje się nieopodal czeskiego Harrachova tuż za granicą z Jakuszycami. Leży na potoku Mumlawa i tworzy mniejsze lub większe kaskady, które spływają po "czarcich okach", czyli kotłach eworsyjnych powstałych tu na przestrzeni tysięcy lat.

Wodospad Panczawy

Jest jednym z najwyższych w Europie i najwyższym w czeskich Karkonoszach. Ma wysokość 148 m, a całkowita wysokość kaskad wynosi aż 250 m.

Wodospad Podgórnej

znajduje się w Przesiece i w ostatnich latach bije rekordy popularności. Zimą chętnie zaglądają tu amatorzy morsowania, a latem tłumy turystów. To trzeci, pod względem wysokości, wodospad w polskiej części Karkonoszy, położny na wysokości 547 m n.p.m. Powyżej kaskady i poniżej ustawione są drewniane mostki, z których można go podziwiać.

Wodospad Szklarki

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych wodospadów w Karkonoszach. Podróż z parkingu zajmuje tylko kilka minut. Jest to drugi, pod względem wysokości, wodospad w Karkonoszach (ponad 13 m.), a jego wody spływają charakterystyczną kaskadą, która zwęża się ku dołowi.

Wodospady Karkonoszy od wieków wzbudzają zachwyt. Tłumy tury...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto