Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajcie inne miejscowości w Polsce, które nazywają się tak samo jak stolica Karkonoszy. Na liście są wsie, leśniczówki i rezerwat

Alina Gierak
Jelenia Góra nie jest jedyna. Kliknijcie w galerię i poznajcie inne miejsca o takiej samej nazwie
Jelenia Góra nie jest jedyna. Kliknijcie w galerię i poznajcie inne miejsca o takiej samej nazwie UM Jelenia Góra/Wikipedia/ Google Maps
Dla mieszkańców stolicy Karkonoszy, ich Jelenia Góra jest jedyna i ukochana. Tymczasem w Polsce jest jeszcze kilka innych miejsc, które nazywają się tak samo. Są wprawdzie mniejsze i nie przyciągają zabytkami i bliskością gór, ale mają swój urok i charakter. Z dolnośląskim dużym miastem łączy je nazwa i czasami internauci, wyszukujący Jelenią Górę na mapach, mogą się pomylić. Bo pojawia się kilka Jelenich Gór. Poznajcie je w galerii.

Spis treści

Jelenia Góra - legenda o nazwie miasta

Legenda mówi, że w czasach piastowskich osadę założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Był na polowaniu na tych terenach i podczas łowów ujrzał dostojnego jelenia stojącego na wzgórzu. Książę założył tu gród obronny. U jego stóp powstała osada rzemieślniczo - targowa, która otrzymała przed rokiem 1288 magdeburskie prawa miejskie, a jej dogodne usytuowanie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych do Czech i Niemiec umożliwiło prężny rozwój.

Od jelenia spotkanego na polowaniu przez księcia. Miała się wziąć nazwa Jelenia Góra. Jak było naprawdę?

Jelenia Góra - dawny Hirschberg

Niemieckojęzyczna nazwa Hirschberg (Hirsch- jeleń, Berg- Góra) była zapisywana odmiennie na przebiegu wieków (np. Hyrzberc 1281 r., Hyrspergk 1305 r., Hirssbergk 1355 r., Hirsberg 1521 r.).

W 1392 r. Jelenia Góra przeszła pod panowanie czeskie, a w 1527 r., po śmierci króla Ludwika, ostatniego z Jagiellonów na tronie czeskim – miasto znalazło się w granicach monarchii Habsburgów. Po wojnie trzydziestoletniej Jelenia Góra (Hirschberg) stała się jednym z najbogatszych miast na Śląsku. Pomyślny rozwój przerwany został w 1742 r., kiedy to Śląsk został zbrojnie wcielony do państwa pruskiego, co odcięło miasto od dotychczasowych rynków zbytu.

W XIX wieku wzrósł gwałtownie ruch turystyczny w Karkonoszach, dla którego Jelenia Góra stanowiła naturalną bazę wypadową.

W czasie II wojny światowej miasto nie doznało żadnych zniszczeń. Zostało zajęte przez wojska radzieckie dopiero po kapitulacji Niemiec w dniu 8 maja 1945 roku.

Po wcieleniu do Polski w 1945 roku, miastu została nadana nazwa Jelenia Góra.

Rowerowe bliźniaki z Jeleniej Góry - bracia Osipikowie byli w wielu Jelenich Górach

Bolesław i Mieczysław Osipikowie, znani bliźniacy z Jeleniej Góry, którzy na rowerach objeżdżali Polskę i promowali dolnośląską stolicę Karkonoszy, w 2008 roku zrobili wycieczkę z Jeleniej Góry przez Jelenią Górą do Jeleniej Góry.

Dotarli do dwóch wiosek i dwóch leśniczówek o nazwie Jelenia Góra. Łącznie dystans, jaki pokonali wówczas to 2030 km.

O ich wyprawach czytaj tutaj

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto