Na Dolnym Śląsku są liczne mokradła i torfowiska. Tu jest pięknie także zimą. Po których można wędrować?

Alina Gierak
Alina Gierak
Wycieczka w śnieżną zimę po torfowiskach pozwala przenieść się do wręcz baśniowego świata.

KLIKNIJCIE GALERIĘ I POZNAJCIE NAJCENNIEJSZE TORFOWISKA I MOKRADŁA NA DOLNYM ŚLĄSKU
Wycieczka w śnieżną zimę po torfowiskach pozwala przenieść się do wręcz baśniowego świata. KLIKNIJCIE GALERIĘ I POZNAJCIE NAJCENNIEJSZE TORFOWISKA I MOKRADŁA NA DOLNYM ŚLĄSKU FB Torfowisko pod Zieleńcem
Mokradła to raj dla ptaków i zwierząt. Ponadto zatrzymują wodę w środowisku i w sposób bezpieczny dla przyrody ją oddają. Na Dolnym Śląsku mamy ich wiele. Po niektórych można wędrować, chodząc po specjalnych kładkach. Kliknijcie galerię i dowiedźcie się, które dolnośląskie mokradła są udostępnione. Tu jest pięknie o każdej porze roku.

Spis treści

Dlaczego należy chronić mokradła?

Dzisiaj (2 lutego) obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, Dzień Obszarów Wodno-Błotnych. To niezwykle ważne święto z przyrodniczego punktu widzenia, którego zadaniem jest zwrócenie naszej uwagi na ogromne znaczenie mokradeł i kryzys związany z wyniszczaniem ich przez człowieka.

Dlaczego należy chronić mokradła?

  • Mokradła zapobiegają erozji gleb
  • Stanowią także naturalne filtry, które blokują zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych, wód powierzchniowych i podziemnych
  • Zatrzymują wodę w środowisku, ograniczając jej odpływ i nadmierne parowanie, a następnie powoli, w sposób bezpieczny dla przyrody ją oddają (np. podczas suszy). Zjawisko to nazywamy retencją.
  • Bardzo duża liczba najcenniejszych, zagrożonych i wymagających ochrony gatunków roślin i zwierząt związana jest z mokradłami. Większość ostoi ptasich znajduje się na mokradłach
  • Zapewniają nam bezpieczeństwo przed powodziami i sztormami, z każdym hektarem pochłaniają 14 milionów litrów wody powodziowej
  • Mają duże znaczenie w kulturze – kiedyś mokradła traktowano jako łącznik między światem ludzi a światem duchów
  • Są pięknymi miejscami do spacerów

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego i upamiętnia podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, zwanej konwencją ramsarską. W tym roku przypada 51. rocznica tego wydarzenia.

Celem konwencji ramsarskiej jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako wodno-błotne, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli obszarów wodno-błotnych w kontekście zrównoważonego rozwoju na świecie.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Mokradeł brzmiało: „Już czas na przywrócenie mokradeł”.

Po kładkach po mokradłach na Dolnym Śląsku

W naszym regionie mamy wiele mokradeł. Jedenaście jest wyjątkowo cennych. Jakich?

  • Długie Mokradło w Parku Narodowym Gór Stołowych
  • Jaworowa Łąka w Karkonoskim Parku Nadrodowym
  • Krągłe Mokradło,obumierające torfowisko w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych w okolicach Błędnych Skał
  • Niknąca Łąka, teren w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych położony między Praskim Traktem i Krzywą Drogą
  • Równia pod Śnieżką w Karkonoskim Parku Narodowym
  • Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery, położone w gminie Mirsk oraz częściowo na terenie gminy miejskiej Szklarska Poręba. Obejmuje m.in. część Hali Izerskiej, a przy jego granicy znajduje się schronisko turystyczne Chatka Górzystów.
  • Rezerwat przyrody Torfowisko Borówki, położony w obrębie leśnym Wierzbowa, na bagnach Borów Dolnośląskich
  • Rezerwat przyrody Torfowisko Kunickie, obejmuje w gminie Kunice 11,83 ha lasów i torfowisk, powstałych w wyniku naturalnego wypłycania istniejącego tu niegdyś jeziora.
  • Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem, wyjątkowe miejscem, florystyczny rezerwat przyrody, który zachwyca o każdej porze roku. Jedno z najstarszych torfowisk w Sudetach.
  • Trzcińskie Mokradła, obszar kilkudziesięciu hektarów torfowisk, położony na północny zachód od Janowic Wielkich, we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to jedyne zachowane torfowisko w obrębie sudeckich kotlin śródgórskich.
  • Obszar ochrony ścisłej Wielkie Torfowisko Batorowskie, jest to rozległy obszar w samym środku lasów Gór Stołowych, pomiędzy Batorowem a Szczelińcem.

Kliknijcie galerię i dowiedźcie się, które dolnośląskie mokradła i torfowiska można zwiedzać. Tu jest pięknie o każdej porze roku.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Dolnym Śląsku są liczne mokradła i torfowiska. Tu jest pięknie także zimą. Po których można wędrować? - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie