MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Przełęczy Okraj było najwyżej położone w Polsce przejście graniczne. Likwidacja placówki SG była historycznym momentem (FOTO)

Alina Gierak
Alina Gierak
Likwidacja strażnicy była historycznym momentem. Mirosław Górecki (pośrodku), był ostatnim komendantem strażnicy na Przełęczy Okraj. Dzisiaj jest wicestarostą karkonoskim.
Likwidacja strażnicy była historycznym momentem. Mirosław Górecki (pośrodku), był ostatnim komendantem strażnicy na Przełęczy Okraj. Dzisiaj jest wicestarostą karkonoskim. Marcin Oliva Soto/Polskapress
Tylko starsi mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej i turyści pamiętają, jak na Przełęczy Okraj stali w kolejce aut do kontroli granicznej. Niekiedy bywało to stresujące. Placówka przestała istnieć w sierpniu 2008 roku. W systemie ochrony granicy funkcjonowała od ponad 55 lat. Dzisiaj swobodnie przejeżdżamy i przechodzimy do czeskiej miejscowości Mała Upa na smażony ser, piwo i knedle oraz spacery i wyprawę na Śnieżkę. Zobaczcie historyczne zdjęcia z likwidacji placówki na Okraju.

Spis treści

Likwidacja placówki SG na Przełęczy Okraj

14 kwietnia 2008 roku przestała istnieć placówka Straży Granicznej w Kowarach. W systemie ochrony granicy funkcjonowała od ponad 55 lat.

W 1953 roku w wyniku reorganizacji Sudeckiej Brygady WOP przejęła ponad kilometrowy górski odcinek granicy państwowej, wchodząc jako 27 strażnica w skład Łużyckiej Brygady WOP.

Strażnica ulokowana była w trzech budynkach, w których wcześniej funkcjonował niemiecki Grenzschutz. Pierwszy, to budynek administracyjny. Mieściły się tam kancelarie, pomieszczenie dyżurnego-operacyjnego strażnicy, sala odpraw elementów do służby i świetlica.

W drugim funkcjonowała kuchnia, stołówka, izby żołnierskie oraz magazyny: mundurowy, żywnościowy itp.

W trzecim budynku były mieszkania kadry. Przez kilka lat po opuszczeniu obiektów przez Straż Graniczną obiekt niszczał, aż został kupiony. Funkcjonuje jako schronisko Amelkowa Chata. Na miejscu stajni i garażu zbudowany został budynek z bali drewnianych.

Strażnica SG w Kowarach działała do 23 sierpnia 2005, kiedy to została przekształcona w placówkę Straży Granicznej w Kowarach (Placówka SG w Kowarach)[d].

W styczniu 1964 na Przełęczy Okraj otwarto punkt kontroli ruchu turystycznego, na bazie którego rok później utworzono Placówkę Kontroli Ruchu Turystycznego.

Przejście graniczne Przełęcz Okraj - Mała Upa (Pomezní Bouda) z miejscem odprawy granicznej po stronie czeskiej stronie samochodów osobowych, pieszych i rowerzystów funkcjonowało do 21 grudnia 2007 roku.

Rok później zlikwidowano placówkę Straży Granicznej. Zniesienie Placówki w Kowarach było konsekwencją reorganizacji Straży Granicznej w związku z wejściem Polski do Strefy Schengen.

Uroczystego zdjęcia tablicy z budynku placówki SG dokonali komendanci oddziału, starosta jeleniogórski oraz burmistrz Kowar. Historyczna już tablica przekazana została do izby pamięci w placówce SG w Jakuszycach.

Placówka SG w Kowarach nie była jedyną rozformowaną placówką funkcjonującą w tym czasie. Zlikwidowano dwie placówki SG w Czerniawie i Zawidowie oraz utworzono nową placówkę SG w Lubaniu.

Przełęcz Okraj na polsko-czeskiej granicy

Okraj (niem. Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude, 1046 m n.p.m.) to przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto