Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od rezydencji tajnego radcy, po składnicę skarbów i hotel. Tu spędziła dzieciństwo Beta Tyszkiewicz. Zobaczcie dawne zdjęcia pałacu Paulinum

Alina Gierak
Trzykondygnacyjny pałac wzniesiony został na wzgórzu zwanym Paulinum, znajdującym się na wschód od centrum Jeleniej Gór
Trzykondygnacyjny pałac wzniesiony został na wzgórzu zwanym Paulinum, znajdującym się na wschód od centrum Jeleniej Gór fotopolska.eu
XIX-wieczny pałac Paulinum, górujący nad miastem Jelenia Góra, znajduje się prawie w jej centrum, na niedużym wzniesieniu, w otoczeniu pięknego parku. Budynek pałacu został wybudowany na zlecenie rodziny niemieckich przemysłowców, w architekturze wzorowano się na stylu saksońskich pałaców. Zobaczcie jak ta architektoniczna perełka wyglądała kiedyś. Wnętrza zachwycają.

Spis treści

Skąd się wzięła nazwa Paulinum?

Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 r. i są związane z przybyciem jezuitów do Jeleniej Góry.

Nabyli oni od Baltazara Kohlera za 500 guldenów majątek ziemski położony na południe od miasta. Szybko utrwaliła się nowa nazwa folwarku Paulinenhof. Pochodzi ona zapewne od imienia pierwszego superiora zakonu – Paula Kottinga.

Piękny park przy pałacu Paulinum zakładano trzy lata

W połowie XIX w. folwark i otaczające je ziemie kupił zamożny jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst, który prowadził działalność w dobrze rozwiniętym na Śląsku przemyśle lniarskim.

W 1855 r. zlecił jeleniogórskiemu ogrodnikowi Siebenhaarowi założenie na Górze Krzyżowej parku krajobrazowego. Siebenhaa. Twórca plant jeleniogórskich, wykorzystał naturalne walory: ukształtowanie terenu, ostańce skalne, las i zaprojektował wyjątkowe założenie parkowe.

W rozległym parku wybudowano ścieżki, alejki i punkty widokowe. Prace przy zakładaniu parku trwały 3 lata.

Budowa rezydencji dla tajnego radcy

Nową rezydencję na Górze Krzyżowej zaprojektował architekt Kurt Spate na wzór średniowiecznych zamków.

Nowym właścicielem posiadłości został tajny radca handlowy Oskar Caro, dyrektor generalny i współwłaściciel Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Żelaznego Kopalń i Hut w Katowicach. Rozpoczął przebudowę i modernizację pałacu oraz rozbudował park.

Po śmierci przemysłowca w 1931 r. pałac przeszedł w ręce jego spadkobierców a w 1933 r. został sprzedany Niemieckiemu Frontowi Pracy - DAF-owi. W Paulinum, jako pierwszym na tym terenie, szkolono współpracowników DAF-u i Rad Powierniczych w duchu ideologii narodowosocjalistycznej. W połowie lat 30-tych na terenach przyległych do parku wzniesiono koszary wojskowe.

Paulinum składnicą skarbów

We wrześniu 1945 roku pałac stał się największą składnicą odnajdywanych na Dolnym Śląsku dzieł sztuki.

Wkrótce – obok Składnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki – w dawnej posiadłości Kramsta utworzono dom wypoczynkowy dla historyków sztuki, archeologów, muzealników. Dyrektorem pałacu i składnicy dzieł sztuki została Barbara Tyszkiewicz - matka aktorki Beaty Tyszkiewicz.

Od kasyna po hotel

W 1952 r. obiekt przejęło wojsko. Z pobliskich koszar i terenów parkowych powstał jeden kompleks wojskowy a pałac zmieniono na kasyno wojskowe. W połowie lat 60-tych w rezydencji wybuchł pożar. Ogień strawił dach mansardowy, część klatki schodowej i strop poddasza.

W połowie lat 90-tych pałac wraz z likwidowanymi koszarami przekazano Agencji Mienia Wojskowego. W 2002 r. całe założenie pałacowo-parkowe zakupiła spółka Paulinum, powołana do konserwacji obiektu i przystosowania go do funkcji ekskluzywnego hotelu. Hotel działa do dzisiaj.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto