Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach Śląskich-Zdroju to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie. Zobaczcie jakie bogate były wnętrza

Alina Gierak, PG
Schaffgotschowie kolekcjonowali wiele rzeczy, dlatego ich ogromna rezydencja przypominała bardziej muzeum niż dom.
Schaffgotschowie kolekcjonowali wiele rzeczy, dlatego ich ogromna rezydencja przypominała bardziej muzeum niż dom. fotopolska.eu
Pałac Schaffgotschów to architektoniczna perełka w uzdrowiskowych Cieplicach Śląskich-Zdroju. Budowla ma bogatą historię. Przetrwała II wojnę światową, najazd Armii Czerwonej, pełniła rolę szkoły harcerskiej. Teraz uczą się tu studenci Politechniki Wrocławskiej. Zobaczcie, jak było tu pięknie 100 lat temu. Wnętrza robiły niesamowite wrażenie! Nie wszystkie są takie dzisiaj.

Pałac w Cieplicach Śląskich -Zdroju wzniósł książę Johann Nepomucen Schaffgotsch w miejscu dworu i domu gościnnego. Schaffgotschowie byli zamożnym rodem, przez wieki związanym przede wszystkim ze Śląskiem, ale członkowie tej rodziny żyli także w Polsce, Czechach i Prusach. Należało do nich wiele terenów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Byli mecenasami sztuki, pełnili wysokie funkcje państwowe, mieli ogromny wpływ na rozwój naszego regionu.

W Cieplicach Schaffgotschowie rezydowali od 1675 r., gdy spłonął zamek Chojnik. Budowę nowej, wygodniejszej siedziby zlecił hrabia Johann Nepomucen von Schaffgotsch. Pałac został wybudowany z wykorzystaniem fragmentów dwóch budynków, które pozostały po pożarze w roku 1777.

Obiekt ten został stworzony na zlecenie rodziny Schaffgotschów, według projektu Jana Jerzego Rudolfa. Dekoracje fasady wykonał Augustin Wagner.

Rodzina zatrudniała też wielu znanych i cenionych śląskich artystów i rzemieślników, którzy pracowali nad urządzeniem i wyposażeniem rezydencji.

Schaffgotschowie kolekcjonowali wiele rzeczy, dlatego ich ogromna rezydencja przypominała bardziej muzeum niż dom. Zbierali militaria, a także przedmioty marynistyczne, starodruki, rękopisy, monety, minerały, skamieniałości i muszle oraz zbiory przyrodnicze (mieli kolekcję ornitologiczną, motyli i innych owadów. Z czasem porozdzielali je na kilka budynków, a w cieplickim pałacu pozostały tylko zbiory numizmatyczne.

Po drugiej wojnie światowej Schaffgotschowie zostali pozbawieni majątków. Wyjechali z Cieplic, a ich potomkowie żyją m.in. w Niemczech.

8 maja 1945 r. w Cieplicach pojawiła się Armia Czerwona, a jej żołnierze zajęli Pałac Schaffgotschów. Przez dwa lata mieścił się tam szpital dla czerwonoarmistów zarażonych chorobami wenerycznymi. Ponoć żołnierze palili w piecu starymi meblami, obrazami i rzeźbami, nie zdając sobie sprawy z ich wartości.

W latach 1949-51 w pałacu przeprowadzono remont z myślą o stworzeniu tutaj domu wypoczynkowego dla Kancelarii Rady Państwa. Ośrodka rządowego nie otworzono, a pałac ostatecznie przekazano harcerzom. Mieścił się tu Centralny Ośrodek Harcerski.

W 1975 r. w jeleniogórskim ratuszu podpisano porozumienie, na mocy którego w pałacu powstała filia Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia remontowała poszczególne pomieszczenia pałacu, które były bardzo zrujnowane, m.in. odnowiła wspaniałą Salę Balową.

Najwięcej prac odbyło się jednak dopiero w latach 90., gdy Politechnika Wrocławska dysponowała większymi środkami, które były potrzebne na przeprowadzenie generalnego remontu. Wtedy także odświeżono elewację pałacu z potężnymi herbami Schaffgotschów, dzięki czemu zabytek tak dobrze się dzisiaj prezentuje.

Dzisiaj, nie ma możliwości zwiedzania pałacu. Można to zrobić podczas konferencji czy otwartych spotkań, które się tu odbywają.

Zobaczcie, jak prezentowały się wnętrza pałacu w czasach gdy urzędowali tu Schaffgotschowie.

Na co zwrócić uwagę w pałacu?

  • Sala Balowa. Jest dwukondygnacyjna, jej ściany i sufit pokrywa bogata sztukateria, medaliony przedstawiające personifikacje antycznych bogiń i lustra, a w rogach można podziwiać piękne okrągłe piece kaflowe. Na intarsjowanej podłodze jest piękna mozaika, a pod sufitem wisi kryształowy żyrandol. W tej sali urządzane są konferencje oraz spotkania.
  • Sala Drewniana (dziś gabinet dyrektora filii PWr). Zachwycają tu m.in. rzeźbione ławy i wspaniały, bogato zdobiony kominek.
  • Sala Czerwona, gdzie wisi lustro z 1800 roku
  • Sala Żółta (sekretariat)]. Są tu wspaniałe dębowe szafy, XVIII-wieczny komplet wypoczynkowy, kaflowe kominki, mosiężne żyrandole, plafony, świeczniki, kolorowe posadzki i oryginalne obicia ścian.
  • Wewnątrz pałacu natkniemy się także na figury lwów przy schodach, ogromną szafę służącą za… drzwi, a także cudne, zakręcające się schody z delikatnymi elementami ozdobnymi.

Na podstawie pwr. edukacja. Lucyna Róg

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto