Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pałac w Bukowcu, park i staw nad nim, to jedno z najbardziej ulubionych miejsc jeleniogórzan. Dobiega końca remont pałacu. Będzie pięknie

Alina Gierak
Alina Gierak
Pałac w Bukowcu jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich. Na remont czekał przez wiele lat.
Pałac w Bukowcu jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich. Na remont czekał przez wiele lat. Pre-Fabrykat
Wybudowany w drugiej połowie XVI w. pałac w Bukowcu już dawno mógłby być główną atrakcją malowniczego kompleksu w tej wsi w pobliżu Jeleniej Góry. Brakowało jednak pieniędzy na modernizację budynku. Związek Gmin Karkonoskich, który miał tu siedzibę zdobył pieniądze w ramach Polskiego Ładu. Remont pałacu wkrótce się zakończy. Zobaczcie, jak będzie wyglądał. Poznajcie historię Bukowca, parku i rodziny von Reden.

Spis treści

Pałac w Bukowcu w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Do Bukowca jeleniogórzanie i turyści przyjeżdżają na spacery po parku, koncerty w odrestaurowanej stodole, na wernisaże oraz do Interaktywnego Muzeum Tajemniczy Las w Bukowcu. To ulubiona miejscówka rowerzystów, bo ścieżki wiodą z Jeleniej Góry przez Łomnicę prosto do Bukowca.

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów wzorowo odnowiła w Bukowcu zabytkowy park oraz zabudowania folwarczne w Bukowcu. Na terenie folwarku znajduje się hotel, restauracja, sala koncertowa i wystawiennicza, interaktywne muzeum. P

Pałac należy do Związku Gmin Karkonoskich i długie lata czekał na remont. Prace ruszyły w ubiegłym roku.

Remont pałacu w Bukowcu

Zaplanowano między innymi remont dachu, stropów i elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej. W pałacu zmodernizowano ogrzewanie oraz sieć elektroenergetyczną wraz z oświetleniem.

Zakończenie remontu planowane jest na październik 2024 roku. Wykonawcą jest Pre-Fabrykat z Miłkowa, znana w naszym regionie między innym z renowacji pałacu w Sobiszowie, w którym mieści się Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze KPN. Pre-Fabrykat wybudował także szkoły podstawowe w gminie Podgórzyn i w Mysłakowicach.

Autorem projektu modernizacji pałacu w Bukowcu jest arch. Katarzyna Miśkiewicz (eMKa Biuro Projektowe).

Wykonawca pokazał właśnie, jak będzie wyglądał pałac po remoncie. Budowla wygląda imponująco i razem z pozostałymi budynkami w Bukowcu, będzie tworzyć kompleks, który z pewnością przyciągnie jeszcze więcej turystów.

Zabytkowy pałac w Bukowcu

Początki Bukowca związane są z rodziną von Zedlitz, która władała na tych terenach do XVI wieku. Już w tamtym czasie istniał renesansowy murowany dwór otoczony fosą. W 1785 roku majątek nabył Friedrich Wilhelm von Reden, który dokonał gruntownej przebudowy pałacu na styl klasycystyczny, a wokół niego utworzył park krajobrazowy w stylu angielskim. Zgodnie z ówczesnymi trendami rezydencja nie dominowała przestrzeni, lecz stanowiła jeden z jego elementów, co może tłumaczyć skromną formę budowli.

Fryderyk von Rotenham odziedziczył pałac w drugiej połowie XIX wieku. W rękach jego spadkobierców obiekt pozostał do 1945 r. Po wojnie pałac był siedzibą technikum rolniczego, a później stał się Uniwersytetem Ludowym, służącym bezrobotnym. Obecnie w obiekcie mieści się Związek Gmin Karkonoskich.

Co zwiedzać w Bukowcu

Bukowiec położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, wyróżnia się zachowanym pierwotnym układem przestrzennym z zespołem parkowo-pałacowym. Zadbany park, staw, ścieżki spacerowe i rowerowe sprawiają, że przyciąga wielu turystów.
Co można zwiedzać?

  • Pawilon Herbaciarni
  • Wieżę Widokową
  • Opactwo
  • Ścieżki spacerowe wokół stawu Kąpielnik

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto