Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek "Radość" w Szklarskiej Porębie jest do kupienia. Słynny jest z zabytkowej wilii malarza Hermanna Hendricha oraz cudnych widoków

Alina Gierak
Alina Gierak
Zabytkowa willa, w której w Szklarskiej Porębie mieszkał malarz Hermann Hendrich, znajduj się na jednej z działek wystawionych do sprzedaży przez Politechnikę Wrocławską.
Zabytkowa willa, w której w Szklarskiej Porębie mieszkał malarz Hermann Hendrich, znajduj się na jednej z działek wystawionych do sprzedaży przez Politechnikę Wrocławską. Fotopolska.eu
Do kupienia są dwie działki w Szklarskiej Porębie przy ulicy Muzealnej. Na jednej stoi zabytkowa willa, na drugiej ośrodek konfrencyjno-wypoczynkowy, typowy dla architektury PRL. Politechnika Wrocławska kilka razy próbowała sprzedać te nieruchomości. Tym razem oferuje cały kompleks. Jaka jest cena wywoławcza?

Spis treści

Willa Hendricha ozdobą kompleksu Politechniki Wrocławskiej w Szklarskiej Porębie

Ozdobą ośrodka "Radość" w Szklarskiej Porębie, który chce sprzedać Politechnika Wrocławska, jest zabytkowa willa Hermanna Hendricha. Malarz był członkiem kolonii artystycznej w mieście pod Szrenicą, która skupiała artystów, naukowców, pisarzy, poetów.

Hermann Hendrich osiedlił się w Szklarskiej Porębie po kilkuletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych. Oczarowany górskim krajobrazem postanowił tutaj pozostać pod Szrenicą. Z przyjacielem Bruno Wille natrafili w części Szklarskiej Poręby Średniej - Dolinie Siedmiu Domów na ustronny zakątek, z którego roztaczał się wspaniały widok na Szrenicę, Łabski Szczyt i Śnieżne Kotły.

W niedługim czasie artysta wybudował tu według projektu Paula Englera niezwykły dom, który otrzymał nazwę "Hendrich-Haus" - "Dom Hendricha" oraz stojącą obok "Sagenhalle" ("Halę Baśni") - salę wystawienniczą o specyficznym charakterze, nawiązującą do motywów starogermańskich i miejscowej tradycji budowlanej.

Powstałe w 1902 r. budynki utrzymane były w fantazyjnej kolorystyce o ciepłych tonach żółci, jaskrawych błękitach, czerwieniach i brązach z bogato zdobionym rzeźbiarsko detalem architektonicznym.

Wokół szybko zaczęły pojawiać się kolejne malownicze domy i wille, których właścicielami byli naukowcy, artyści, filozofowie. Osiedlili się tu m.in. były rektor berlińskiej Freie Hochschule i były burmistrz Berlina.

W 1927 r. malarz odstąpił gminie Szklarska Poręba swój dom i “Halę Baśni” w zamian za dożywotnią rentę. Po jego śmierci zamieszkał tutaj wybitny literat i naukowiec, dr Wilhelm Bölsche (1861-1939) tworząc niewielkie muzeum geologiczno-przyrodnicze ukazujące bogactwa naturalne Karkonoszy i Gór Izerskich, od którego bezpośrednio po wojnie wzięła nazwę ulica Muzealna.

Dzisiaj ulica Muzealna i jej okolice to jedno z najciekawszych pod względem architektonicznym miejsc w Szklarskiej Porębie.

"Hala Baśni" nie dotrwała do naszych czasów. Na miejscu, gdzie stała, wybudowano, utrzymany w wielkopłytowej stylistyce architektury przełomu lat 60-tych i 70-tych, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej “Radość”.

Politechnika Wrocławska sprzedaje ośrodek "Radość"

Uczelnia wystawiła do sprzedaży dwie działki o łącznej powierzchni 0,6 hektara.

  • Na jednej stoi obiekt hotelowy (33 pokoje, 108 miejsc, budowa: 1976-1985). W budynku znajdują się ponadto jadalnia z zapleczem kuchennym, sala konferencyjna, kawiarnia. Powierzchnia użytkowa wynosi 1790 mkw. Atutem są piękne widoki z okien na Karkonosze.
  • Na drugiej działce stoi zabytkowa willa Hermanna Hendricha, słynnego niemieckiego malarza, pejzażysty, ilustratora. Po śmierci Hendricha jego dom zajął pisarz i naukowiec - Wilhelm Bölsche. Budynek został wzniesiony w roku 1928, a w roku 2012 poddany gruntownemu remontowi i modernizacji. W budynku znajduje się 8 miejsc noclegowych w 4 pokojach z łazienkami

Jaka jest cena wywoławcza za ośrodek "Radość"

Politechnika Wrocławska cenę wywoławczą za cały kompleks ustaliła na 5 mln 938 tys 800 zł (kwota netto). Oferty można składać do 16 lutego 2024 roku.

TUTAJ znajdziecie szczgóły przetargu.

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto