Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Fronia idzie na ośmiotysięczniki z wyprawą Polish Gasherbrum Traverse

Rafał Święcki
Jeleniogórski himalaista Rafał Fronia próbuje zdobyć dwa ośmiotysięczniki w Karakorum. Polska wyprawa Polish Gasherbrum Traverse, której jest członkiem, zamierza przejść trawers masywu Gasherbrum i zdobyć Gasherbrum I (8068m) oraz Gasherbrum II (8035m). Dotąd nigdy się to nikomu nie udało.

Najbliżej osiągnięcia tego celu byli w 1984 roku Reinhold Messner i Hans Kammerlander, którzy wycofali się po ciężkiej wspinaczce w kierunku GII do GI. Kolejną próbą, podjętą w 2008 roku, ale w przeciwnym kierunku, był projekt (nieżyjącego już) Piotra Morawskiego i Petera Hamora.
Wówczas trudne warunki pogodowe na Drodze Hiszpańskiej i 10 dniowa walka o zdobycie Gasherbruma I spowodowała, że himalaiści po zdobyciu szczytu zeszli drogą normalną do bazy i po kilku dniach drogą normalną weszli na Gasherbrum II. Więcej zaawansowanych prób nie było.
Wyprawa Polish Gasherbrum Traverse zamierza przejść masyw Gasherbrum zgodnie z kierunkiem drogi Hamora i Morawskiego.

Uczestnicy wyprawy są już w prowincji Gilgit-Baltistan w północnym Pakistanie. Teraz przed nimi 120-kilometrowy trekking przez dolinę rzeki Braldu i dalej przez lodowiec Baltoro. Dojście do bazy pod masywem. zajmie im ok. 8-9 dni. Później przez ok. 20 dni będą aklimatyzowali się na drodze normalnej jednego z Gasherbrumów. By przyzwyczaić organizmy do wysokości, zamierzają dojść do minimum 7200 m.n.p.m.
Potem zostanie podjęta próba pokonania trawersu. Wspinaczka odbywać się będzie w stylu alpejskim, czyli z minimalną ilością sprzętu, który mogą zabrać ze sobą himalaiści.

- Przewidujemy jedną próbę na trawers, która może trwać od 8 do 12 dni. W tym samym czasie zespół wspierający podejmie atak szczytowy na GI oraz – w zależności od rozwoju sytuacji – na GII – informują członkowie ekspedycji.

Powrót do Polski zaplanowano na 5 sierpnia.

Uczestnicy wyprawy Polish Gasherbrum Traverse

1. Rafał Fronia – KW Jelenia Góra - Uczestnik projektu Polski Himalaizm Zimowy, uczestnik wypraw: Broad Peak, Dhaulagiri, Baruntse, Nanga Parbat, Broad Peak Zimą, Manaslu, Makalu, zdobywca Gasherbrum II, Pik Lenina,
2. Jarek Gawrysiak – UKA Warszawa – Uczestnik projektu Polski Himalaizm Zimowy, uczestnik wypraw: Nanga Parbat, Broad Peak Zimą, Manaslu, Broad Peak Middle, Mount Everest i Lhotse, zdobywca Ama Dablam.
3. Grzegorz Bielejec – KW Katowice – zdobywca: Aconcagua (x2), Elbrus – oba wierzchołki, Denali, Pik Korżniewskiej, Pik Komunizma (Somoni), Pik Lenina, Nevado Illimani, Nevado Sajama, Pequeno Alpamayo, Ampato, uczestnik wyprawy Broad Peak Middle.
4. Krzysztof Stasiak – KW Lubin, zdobywca: Mont Blanc, Matterhorn solo zima, Grossglockner zima, Eiger zima, uczestnik wypraw Manaslu, Broad Peak Middle.
5. Sebastian Wolski – KW Lublin, rozpoczynający swą przygodę z górami wysokimi. Zdobywca Island Peak, Mont Blanc, uczestnik wyprawy: Pik Lenina.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto