Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb w Lubomierzu: Wykopano złote zegarki, biżuterię i monety ZDJĘCIA, FILM

Rafał Święcki
Skarb w Lubomierzu. W dwóch szklanych słoikach znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów. Są wśród nich złote zegarki, biżuteria wysadzana kamieniami, sygnety, pierścionki, pióra ze złotymi stalówkami, niemieckie i rosyjskie monety, srebrne papierośnice. Przedmioty zostały ukryte przez dawnych niemieckich mieszkańców Lubomierza.
Skarb w Lubomierzu. W dwóch szklanych słoikach znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów. Są wśród nich złote zegarki, biżuteria wysadzana kamieniami, sygnety, pierścionki, pióra ze złotymi stalówkami, niemieckie i rosyjskie monety, srebrne papierośnice. Przedmioty zostały ukryte przez dawnych niemieckich mieszkańców Lubomierza. Rafał Święcki
Skarb w Lubomierzu. W szklanym słoiku znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów. Są wśród nich złote zegarki, biżuteria wysadzana kamieniami, sygnety, pierścionki, pióra ze złotymi stalówkami, niemieckie i rosyjskie monety oraz srebrne papierośnice. Przedmioty zostały ukryte przez dawnych niemieckich mieszkańców Lubomierza.

Dwaj Niemcy chcieli wydobyć skarb ukryty przez ich dziadka ponad 70 lat temu. Ze sporządzoną przez niego mapą zjawili się w Lubomierzu i zaczęli kopać. Łopaty nie mieli, więc pożyczyli ją od mieszkającego obok Polaka. Jednak innym sąsiadom, kręcący się za płotem Niemcy, wydali się podejrzani i zawiadomili policję.

- Nie kryli się. Zachowywali się jakby przyszli po swoje – mówi Krzysztof Błażejowski, który mieszka tuż obok.

Skarb w Lubomierzu

Niemcy do Lubomierza przyjechali z Hamburga. Byli uzbrojeni w plan i opis miejsca ukrycia schowka, który pozostawił im dziadek. Dawny mieszkaniec Lubomierza sporządził go 1952 roku. Zaznaczono na nim charakterystyczne dwie kapliczki i miejsce zakopania słoika. Dziadek przekazał wnukom, że rodzinnych pamiątek mają szukać pod srebrnym świerkiem. To jedyne takie drzewo w okolicy.

Eksploratorom udało się wykopać zaledwie niewielki dołek, gdy zjawiła się zaalarmowana policja i straż miejska z Lubomierza. Niemcy byli przygotowani na taką okoliczność. Pokazali funkcjonariuszom zapisaną po polsku kartkę. Informowali, że nie mają złych zamiarów i chcą jedynie wydobyć rodzinne pamiątki.
Mimo to nie pozwolono im na kontynuowanie poszukiwań, bo zgodnie z polskimi przepisami przedmioty znalezione w ziemi należą do Skarbu Państwa. Przy domniemanej skrytce ustawiono wartę. Pilnowali jej strażnicy miejscy i strażacy ochotnicy.

Burmistrz Lubomierza Wiesław Ziółkowski zarządził, że miejsce zostanie sprawdzone pod nadzorem przedstawicieli gminy. Niemcy postanowili jednak nie czekać i wrócili do Hamburga.
- Okazało się, że ich wskazanie było bardzo precyzyjne – mówi Wiesław Ziółkowski.
Udało się natrafić na prawdziwy skarb, słoik był wypełniony kosztownościami. Niestety był rozbity. Wieloletnie działanie wilgoci uszkodziło zawartość skrytki. Przedmioty oblepiła ziemia.

- Miejsce na skrytkę było idealne. Gdy udało się trafić na słoik zobaczyliśmy bardzo dużo złota i srebra – mówi Marcin Zając, który brał udział w akcji wydobycia.

Wśród znalezionych przedmiotów są: złote zegarki, biżuteria wysadzana kamieniami, sygnety, pierścionki, spinki do mankietów, pióra ze złotymi stalówkami, niemieckie i rosyjskie monety oraz srebrne papierośnice (jedna z nich jest bardzo ciekawa, bo jest to prezent od przedstawiciela japońskiej misji wojskowej w Berlinie).
Na dobę skarb trafił do urzędowej pancernej szafy. Pierwsze oględziny przeprowadzono dzisiaj pod nadzorem konserwatora zabytków i archeologów.

- Odnalezione przedmioty mają charakter zabytków archeologicznych. Pochodzą prawdopodobnie z XIX i początku XX wieku. Po konserwacji będą świadczyć kulturze materialnej ludności pruskiej, która zamieszkiwała te tereny – mówi Tomasz Wrocławski z Urzędu Ochrony Zabytków.

Możliwe, że kosztowności i inne przedmioty trafią do regionalnego muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto