Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Norwida. 23 czerwca spotkanie promujące książkę o Adamie Hanuszkiewiczu

Alina Gierak
Teatr Norwida. "Reszta jest monologiem" to zapis rozmowy, jaką z Adamem Hanuszkiewiczem przeprowadziła Renata Dymna. Spotkanie promujące to wydawnictwo odbędzie się 23 czerwca o godz. 19 w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, z którą reżyser i aktor był blisko związany.

Teatr Norwida. 23 czerwca w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbędzie się spotkanie artystyczne promujące książkę "Reszta jest monologiem" - rozmowy z Adamem Hanuszkiewiczem.
To zapis niekonwencjonalnej rozmowy wybitnego inscenizatora polskiego teatru (legendarnego dyrektora Teatru Narodowego i Teatru Nowego w Warszawie) Adama Hanuszkiewicza z Renatą Dymną – teatrologiem i wieloletnim kierownikiem literackim w Jego teatrze i Januszem Bogdanem Roszkowskim – tłumaczem literatury szwedzkiej, poetą i prozaikiem. Scenariusz i reżyseria Renata Dymna i Piotr Hanuszkiewicz. Bilety są po 10 złotych.

Wydarzenie  artystyczne nawiązuje do książki i całego twórczego życia Adama Hanuszkiewicza i będzie rodzajem artystycznego prezentu dla Niego. Składa się nie tylko z fragmentów książki i filmów, ale wierszy i piosenek wykonywanych przez aktorów, którzy pracowali z Hanuszkiewiczem oraz innych artystów, którzy swoje występy zadedykują Jego pamięci.

Wśród wykonawców będą również aktorzy jeleniogórskiego Teatru im.Cypriana Kamila Norwida, którzy brali udział w inscenizacjach m.in. „Komedii pasterskiej", musicalu „Dulska" czy „Kordiana". Spotkają się na scenie wspólnie z warszawskimi aktorami mistrza. Będzie klasycznie i lirycznie, sentymentalnie i uroczyście. Lista artystów występujących 23 czerwca zostanie opublikowana na stronie Teatru im. Cypriana K.Norwida.
Ta istotna dla polskiej kultury wymiana myśli toczy się – w sposób nieunikniony – wokół zdarzeń teatralnych XX wieku. Nie omija jednak życia społecznego, politycznego i obyczajowego tamtych czasów. Czasów, których Hanuszkiewicz był świadkiem i wnikliwym obserwatorem. Dzięki jego oglądowi świata otrzymujemy panoramiczny obraz rzeczywistości, której doświadczał człowiek kreatywny, o oryginalnych poglądach, niezwykłym poczuciu humoru i w dodatku – wolny artystyczny duch. Czytanie tej książki dzisiaj pozwoli na wiele refleksji nie tylko miłośnikom teatru, ale wszystkim, którzy wierzą, że polska kultura z jej kanoniczną klasyką jest czymś żywym i godnym kontynuowania. Doświadczymy tego zarówno przez lekturę, jak i refleksję płynącą przez kogoś, kto był dla polskiej kultury wartością nieprzecenioną.
Adam Hanuszkiewicz debiutował w Jeleniej Górze. W sezonie 1945/46 występował w Państwowym Teatrze Dolnośląskim. Tu debiutował rolą Wacława w "Zemście" Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. W roku 1946 zdał eksternistycznie egzamin aktorski. W latach 50. związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a roku 1968 został szefem Teatru Narodowego, gdzie wyreżyserował wiele spektakli, w tym wiele w sposób nowatorski. Wielokrotnie sam też grał na scenie tworząc niezapomniane kreacje. Uważany jest za twórcę teatru telewizji. Dał się poznać także jako aktor filmowy. Do 2007 roku pracował jako dyrektor warszawskiego Teatru Nowego. Zmarł 4 grudnia 2011 roku. Twórca był związany z Jelenią Górą, gdzie mieszka jego rodzina. W Teatrze im. Cypriana K. Norwida reżyserował spektakle.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto