MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Kleszcze w natarciu! Coraz więcej miejsc z Jeleniej Góry na mapie kleszczy. Gdzie musicie zachować czujność? Sprawdźcie

Alina Gierak
Alina Gierak
Groźnych pajęczaków jest coraz więcej. Sprawdźcie na slajdach, gdzie uważać w Jeleniej Góry
Groźnych pajęczaków jest coraz więcej. Sprawdźcie na slajdach, gdzie uważać w Jeleniej Góry Pixabay.com
Mamy lato, jest przeważnie sucho i słonecznie, a wkrótce ma być nawet upalnie. Taka pogoda jest idealna dla kleszczy. Te niewielkie pajęczaki są wyjątkowo niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Mieszkańcy Jeleniej Góry i innych miast Dolnego Śląska ostrzegają się przed kleszczami. Gdzie jest ich teraz najwięcej? Sprawdziliśmy!

Spis treści

Sezon na kleszcze

Kleszcze uaktywniły się wcześniej niż zwykle, bowiem nie mieliśmy srogiej zimy. Już teraz jest ich wyjątkowo dużo.

Przyjmuje się, że szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik. Ze względu na ciepłe zimy, okres żerowania kleszczy może się wydłużać w zależności od temperatury. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne od pierwszej rosy do południa, a potem od godz. 16 do zmroku. W temperaturze poniżej 4 st. C kleszcze zapadają w letarg - wyjaśnia sanepid.

Mapa kleszczy a na niej miejsca w Jeleniej Górze

Kleszcze występują głównie w lasach i na łąkach poza miastem, jednak można się na nie natknąć także w miastach.

Wystarczy, by miejsca te były odwiedzane przez zwierzęta będące naturalnymi żywicielami kleszczy. Mogą to być drobne gryzonie, jeże, czy np. ptaki drozdowate. Żywiciele w większości potrzebują szlaków, którymi wędrują. W miastach tworzą je np. nieuregulowane koryta rzek (Bóbr i Kamienna w Jeleniej Górze), zdziczałe torowiska kolejowe lub pasy zieleni w parkach – czytamy na portalu kleszcze.info.pl

Gdzie dokładnie występują kleszcze, informują sami mieszkańcy Jeleniej Góry i innych miast Dolnego Śląska oraz pozostałych regionów Polski. Z ich informacji, gdzie natknęli się na pajęczaka, powstała interaktywna mapa kleszczy.

Mapa przedstawia miejsca, w których kleszcze zostały znalezione przez mieszkańców na swoich zwierzętach lub osobach. Jest aktualizowana i każdy z nas może dodać nowe niebezpieczne miejsce. Pamiętajcie, że miejsce niezaznaczone na mapie nie oznacza, że jest wolne od kleszczy.

Miejsca niebezpieczne pokazane są dokładnie tam, gdzie wskazała go osoba dodająca, natomiast punkty kleszczy wyświetlane są w postaci zanonimizowanej, tzn. rzeczywiste miejsce znalezienia kleszcza znajduje się w promieniu ok. 100 metrów. Mapę znajdziecie TUTAJ

Kliknijcie w galerię i sprawdźcie, jakie miejsca z Jeleniej Góry zostały już zgłoszone

Kleszcze przenoszą groźne choroby

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Wrocławski wykazały, że ponad 65 proc. kleszczy usuniętych przez weterynarzy z naszych pupili były zakażone przynajmniej jednym mikroorganizmem, który może wywoływać choroby u ludzi.

Jakie choroby przenoszą kleszcze

  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Może prowadzić do trwałych zaburzeń czucia i niedowładów. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez kleszcza, a także wypicia mleka zakażonych wirusem kóz, owiec i krów. Zachorować może każdy, nawet bardzo małe dzieci, nie ma reguły. Objawy zwykle pojawiają się w okresie od 7 do 14 dni. Na początku jest gorączka, bóle stawów i głowy. Potem objawy ustępują, żeby po kilku dniach się nasilić. Pojawia się ogólne osłabienie organizmu, porażenie i niedowłady. Najlepszą ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie ochronne.
  • Borelioza - to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Jest powodowana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Wcześnie wykryta borelioza, jak każda choroba bakteryjna, może zostać całkowicie wyleczona. Za to nieleczona może prowadzić do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn, zapalenia stawów, zaburzeń rytmu serca czy dysfunkcji ze strony układu nerwowego.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto