MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W bazylice św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze dobiega końca renowacja głównego ołtarza. Będzie jak nowy

Alina Gierak
Alina Gierak
Renowacja ołtarzy w bazylice św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze kosztowała blisko pół miliona złotych
Renowacja ołtarzy w bazylice św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze kosztowała blisko pół miliona złotych Parafia św. Erazma i Pankracego
W jeleniogórskiej bazylice św. Erazma i Pankracego zakończył się drugi etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym. Renowacji zostały poddane dwa obrazy w ramach, gloria i kartusz herbowy.

Wykonanie tych prac nie byłoby możliwe bez pomocy różnych instytucji i osób prywatnych. Całkowita wartość zadania wynosiła 482 tys. 462 zł. Dzieło renowacji wsparli dotacjami:

  • Samorząd Jeleniej Góry – 100 000zł
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 250 000zł
  • Województwo dolnośląskie – 30 000zł
  • Fundacja KGHM Polska Miedź ( darowizna) – 80 000zł
  • Środki własne parafii – 22 462 zł

Efektem przeprowadzonych kolejnych prac jest przywrócenie utraconych walorów estetycznych poprzez uzyskanie pierwotnego wyglądu, a tym samym zachowanie i utrwalenie substancji malarskiej i rzeźbiarskiej kolejnych elementów cennego ołtarza głównego o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej.

Autorem ołtarza jest norweski rzeźbiarz Thomas Weissfeldt, pomocnikiem – snycerz z Jeleniej Góry David Hielscher, autorem obrazów- współpracownik Willmanna- malarz Johann Philipp Kretschmer.

Prace konserwatorskie prowadzone na łącznej powierzchni zabytku ok. 47,8 metrów kw.

Bazylika św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze

Świątynia poświęcona patronom Jeleniej Góry powstała już w XIV wieku, jednak obecny kształt otrzymała w następnym stuleciu. Kościół wzniesiono z kamienia w formie trzynawowej bazyliki zwieńczonej wieżą. Do dziś podziwiać można liczne gotyckie detale kamieniarskie, najlepiej zachowane w portalach i obramieniach okiennych. Szczególnie bogaty i ciekawy jest portal południowy. W mury kościoła wbudowano dwie kaplice grobowe (z XVII i XVIII wieku), a także umieszczono na nich ponad 20 epitafiów i płyt nagrobnych z XVI - XVIII wieku.

Główne wejście do świątyni znajduje się po stronie zachodniej, w przyziemiu wieży. Wnętrze również zachowało gotycką formę, ale wyposażenie pochodzi z czasów renesansu i baroku. Dominującym elementem jest niezwykle bogaty i monumentalny osiemnastowieczny ołtarz.

Ponadto niezwykle cenne są pochodzące z tego samego okresu organy, wykonane w warsztacie włoskiego organomistrza Adama Caspariniego. Nieco wcześniejszymi elementami wyposażenia są pochodzące z XVI wieku ambona i intarsjowane (zdobione różnymi gatunkami drewna) stalle.

Na terenie przyległym do kościoła stoją jeszcze dwie osiemnastowieczne figury - w pobliżu głównego wejścia kolumna Maryjna, a po północnej stronie rzeźba Św. Jana Nepomucena. Stała ona niegdyś na jednym z mostów na Młynówce, jednak po zniszczeniu i zrekonstruowaniu w XIX wieku została przeniesiona w obecne miejsce.

W roku 2011 jeleniogórski kościół farny podniesiony został dekretem Stolicy Apostolskiej do rangi Bazyliki Mniejszej.
(wg jeleniagora.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto