MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel po preferencyjnych cenach w powiecie karkonoskim

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Senator Krzysztof Mróz i wicestarosta karkonoski Jarosław Kotliński podczas konferencji prasowej dotyczącej sprzedaży węgla za pośrednictwem gmin w regionie.
Senator Krzysztof Mróz i wicestarosta karkonoski Jarosław Kotliński podczas konferencji prasowej dotyczącej sprzedaży węgla za pośrednictwem gmin w regionie. Eliza Ciepielewska
Prawie wszystkie gminy powiatu karkonoskiego dołączyły do rządowej akcji dostarczania węgla po preferencyjnych cenach dla Polaków.

Spis treści

Węgiel w powiecie karkonoskim w preferencyjnych cenach

Gminy w powiecie parkonoskim dołączyły do programu sprzedaży węgla. Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych obowiązuje od 3 listopada. Dzięki jej wprowadzeniu gminy, spółki gminne i związki gmin mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto za tonę.

Na potrzeby zorganizowania akcji na terenie byłego województwa jeleniogórskiego zostaną utworzone dwa zwałowiska węgla, który będzie dostarczany przez PGE Paliwa, Węglokoks i Polską Grupę Górniczą. Jedno zwałowisko węgla będzie w Jeleniej Górze, drugie w Lubaniu. Z Lubania i Jeleniej Góry węgiel będzie dostarczany do poszczególnych gmin, które przystąpiły programu preferencyjnego zakupu węgla.

Korzystając z okazji chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim samorządom, które się w ten projekt pomocy swoim mieszkańcom zaangażowali. Blisko 2300 gmin przystąpiło do tego rządowego programu. Tutaj w powiecie karkonoskim i w Mieście Jelenia Góra w większości również przystąpiono do tego programu. Wszystkim samorządowym, które do tego programu pomocy dystrybucji węgla przystąpiły bardzo dziękuje. Mam nadzieję, że w ciągu maksymalnie dwóch tygodni ten węgiel będzie. - mówił podczas konferencji prasowej Senator Krzysztof Mróz

Cztery gminy powiatu karkonoskiego nie przystąpiły do programu

Niestety aż cztery gminy w powiecie karkonoskim do programu nie przystąpiły. Na tej liście znalazły się

  • Szklarska Poręba,
  • Janowice Wielkie,
  • Jeżów Sudecki,
  • Piechowice

Jest problem z tymi czterema gminami, które do programu nie weszły. Problem mają przede wszystkim mieszkańcy tych gmin. Będziemy się zastanawiali jak tym mieszkańcom pomóc. Będziemy prosili sąsiednie gminy aby objęły mieszkańców Szklarskiej Poręby, Janowic, Jeżowa Sudeckie i Piechowic możliwością sprzedaży tego taniego węgla. Jeżeli to się nie uda to spółki skarbu państwa będą podpisywały umowy bezpośrednio z prywatnymi podmiotami żeby tym mieszkańcom z tych gmin pomóc. Mam nadzieję, że w ciągu kilku dni te pozostałe cztery gminy z naszego powiatu przystąpią do programu. - prezentował możliwe rozwiązanie tego problemu Senator Krzysztof Mróz

Kto może kupić węgiel po preferencyjnych cenach?

W gminach, które przystąpiły do programu zbierane już jest zapotrzebowanie od mieszkańców. Jak tylko zapotrzebowanie zostanie zgłoszone natychmiast węgiel będzie dostarczany na zwałowiska, a później z tych zwałowisk będzie transportowany do gmin. Gminy będą ten węgiel następnie dostarczały do mieszkańców.

Każda osoba, która dostała dodatek węglowy będzie mogła złożyć do gminy wniosek, że potrzebuje węgla. Na jedno gospodarstwo domowe przypada 3 tony węgla. Do końca roku 1,5 tony i od stycznia drugie 1,5 tony.

Chodzi o to żeby jak największa grupa osób otrzymała możliwość zakupu węgla w jak najkrótszym czasie. Te osoby, które zgłaszają się dzisiaj będą mogły dostać teraz do grudnia 1,5 tony i od stycznia do marca drugie 1,5 tony. Gwarantujemy tą cenę preferencyjną 2 tysiące złotych brutto do 3 ton. Ten węgiel ma zagwarantowaną cenę z zeszłego sezony grzewczego. - mówił o cenach węgla Senator Mróz

Węgiel sprzedawany przez gminy po preferencyjnych cenach pochodzi w części z Polski z Polskiej Grupy Górniczej część węgla pochodzi jednak z zagranicy. Będzie on sprowadzany przez Węglokoks oraz przez PGE Paliwa – dwie spółki, która są upoważnione przez premiera do ściągania węgla zza granicy.

O tym jak złożyć wniosek pisaliśmy tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto