MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pod Górą Szybowcową powstanie kompleks hotelowy? Ulubione miejsce spacerów jeleniogórzan i mieszkańców Jeżowa Sudeckiego zagrożone

Alina Gierak
Alina Gierak
Przy ładnej pogodzie z Góry Szybowcowej widać Karkonosze i Góry Kaczawskie
Przy ładnej pogodzie z Góry Szybowcowej widać Karkonosze i Góry Kaczawskie Alina Gierak/Polskapress
- Góra Szybowcowa, ulubione miejsc spacerów jeleniogórzan z Zabobrza oraz mieszkańców Jeżowa Sudeckigo, zakątek, gdzie jeździ się na randki, rodzinne pikniki, wyprawy rowerowe i podziwianie widoków, może zostać zniszczone bezpowrotnie - alarmują mieszkańcy. Ich zdaniem tak się stanie, jeśli zostanie uchwalone nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla gminy Jeżów Sudecki. Dopuszcza ono powiększenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe i hotelowe.

Spis treści

Góra Szybowcowa - kultowe miejsce dla mieszkańców Zabobrza i Jeżowa Sudeckiego

Drugiego miejsca, tak popularnego wśród mieszkańców Zabobrza, nie ma. Kolejne pokolenia spędzają na Górze Szybowcowej sylwestra, jeżdżą tu na randki i pikniki, chodzą z rodziną na wycieczki. Góra Szybowcowa to także mekka modelarzy lotniczych i paralotniarzy.

I choć Góra Szybowcowa administracyjnie należy do Jeżowa Sudeckiego, to jeleniogórzanie traktują ją, jak swoją. Nic dziwnego zatem, że plany samorządu Jeżowa Sudeckiego, zaalarmowały nie tylko mieszkańców tej gminy, ale także ludzi z osiedla Zabobrze. O co chodzi?

O historii Góry Szybowcowej czytaj TUTAJ

Góra Szybowcowa i zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego

Protesty mieszkańców wzbudziło nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Kontrowersje powstały ze względu na plany zabudowy terenów pod Górą Szybowcową. Czy może tam stanąć kompleks hotelowy na wzór Osady Śnieżka w Łomnicy? Teoretycznie plan dopuszcza taką możliwość. I tego obawiają się mieszkańcy.

Marcin Ryłko, mieszkaniec Jeżowa Sudeckiego podkreśla, że w nowym studium proponuje się zmianę funkcji ponad 75 procent terenów w gminie. Do zabudowy mieszkaniowej dopuszcza się zabudowę na hotele, cele turystyczne i rekreacyjne. To otwiera furtkę dla budowy kompleksów hotelowych na wzór Osady Śnieżka w Łomnicy.

Przeznaczenie 30 hektarów pod budownictwo mieszkaniowe czy hotelowe doprowadzi do totalnego zniszczenia infrastruktury drogowej w Jeżowie Sudeckim - mówi Marcin Ryłko.

Już teraz po wąskich ulicach Jeżowa Sudeckiego trudno jeździć. W ostatnich latach miejscowość stała się modna wśród jeleniogórzan. Uciekali tu z bloków Zabobrza, by znaleźć ciszę i kontakt z przyrodą i stawiali domy jednorodzinne. Teraz mają sąsiadów tuż za płotem, problemy z wyjazdem i przyjazdem do domów. Kolejne osiedla mieszkaniowe lub hotele pogłębią te problemy.

Jelenia Góra nie zgodzi się na wybudowanie drogi do osiedla pod Górą Szybowcową

Rozwiązaniem komunikacyjnym dla nowych osiedli pod Górą Szybowcową byłaby budowa alternatywnej drogi z Jeleniej Góry, tuż za Galerią Sudecką.

Absolutnie na to się nie zgodzimy - zapowiedział prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak

W miejscu, gdzie miałaby przebiegać droga, jest Stanica Rowerowa, z której korzystają dzieci i młodzież z Jeleniej Góry. Zagospodarowany będzie także plac naprzeciwko Stanicy. Nie ma mowy, by wybudować tam drogę do domów, które powstałby pod Górą Szybowcową.

Nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jeżów Sudecki mają zaakceptować radni gminy. Sesja w tej sprawie powinna odbyć się do końca kwietnia. Mieszkańcy zapowiadają, że przyjdą na sesję i będą protestować.

Czytaj TUTAJ o Górze Szybowcowej

Urbaniści ostrzegają przed niekontrolowaną rozbudową wsi i miast

Sytuacja z Jeżowa Sudeckiego nie jest wyjątkowa. Jan Mencwel, aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, wskazuje na dwa zjawiska

  • powstawanie osiedli, w których jest bardzo mało przestrzeni poza blokami. Nie ma dróg dojazdowych, a standard życia nowych i wieloletnich mieszkańców jest znacznie pogorszony.
  • powstawanie mikroapartamentów, czyli oferowanie ludziom coraz niższego standardu mieszkań pod hasłem mody.

Urbaniści ostrzegają przed niekontrolowaną rozbudową miast i wsi w Polsce. Ma to destrukcyjny wpływ nie tylko na chaos przestrzenny. Wpływa również na jakość życia i więzi społeczne. W podmiejskich wioskach, gdzie deweloperzy najtańszym kosztem postawili „osiedla łanowe”, miejscowi dostrzegają spadek komfortu ich życia, ciągłe korki i brak infrastruktury potrzebnej do obsłużenia nowych mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto