MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Wianki, kwiat paproci, koncerty i tańce. Było magicznie!

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Sobota w jeleniogórskim Sobieszowie upłynęła pod znakiem Nocy Świętojańskiej, podczas której były zarówno warsztaty, gry i zabawy oraz koncerty. Uczestnicy znaleźli kwiat paproci, a na scenie wystąpiły m.in. zespoły Dzikie Jabłka oraz Dagadana.

W samo południe wystartowały jarmarkowe stoiska z rękodziełem i pysznościami, strefa dmuchańców oraz gastronomia. Następnie rozpoczęły się polsko-czeskie warsztaty świętojańskie dla małych i dużych oraz pokazy rzemiosła. Nie zabrakło ogniska z kiełbaskami oraz poszukiwania kwiatu paproci, który przygotowała Agata Makutynowicz, artystka z JCK Muflon.

W części koncertowej odbył się powarsztatowy pokaz polskich i czeskich zespołów ludowych pod batutą Moniki Frąckiewicz-Motyki (Sybiracy i Kresowianie oraz Fidle). Następnie zagrała formacja FolkLove, czyli podróż przez czas i przestrzeń łączącą światy fantastyczne z tradycją. To była mieszanka ludowej muzyki słowiańskiej, fińskiej oraz bałkańskiej, okraszona świeżym spojrzeniem. Kolejnymi artystami na scenie byli Půltmy (etno-folk) z czeskich Jilemnic, który powstał we wrześniu 2023 roku jako projekt poświęcony repertuarowi niesamowitej kompozytorki, autorki tekstów i wokalistki Zuzany Navarovej. Była jedną z najważniejszych osób czeskiej sceny folkowej inspirowanej muzyką latynoamerykańską.

Kolejny koncert to Dzikie Jabłka, czyli niezbadane obszary muzyki etnicznej. To wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka jest jak drzewo, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Jak jabłoń, która daje owoce piękne i soczyste, a smak ich jest bardzo swojski i egzotyczny zarazem - podkreślają organizatorzy.

Wieczorem przyszedł czas na gwiazdę wieczoru - zespół Dagadana od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W swojej twórczości sięga po mądrości przodków zamknięte w opowieściach słyszanych w pieśniach obrzędowych.
Komu było mało, mógł potańczyć przy dźwiękach serwowanych przez Atma Mai - Ecstatic Dance.

Jak podkreślają organizatorzy, za rok impreza na pewno się odbędzie, bowiem jest już zapewnione finansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto