Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysokość Śnieżki została dokładnie zmierzona. Szczyt jest o metr wyższy

Rafał Święcki
Śnieżka - najwyższy szczyt Dolnego Śląska jest o metr wyższa, niż podają mapy. W najwyższym punkcie mierzy 1603 metry i 29,6 centymetra.
Śnieżka - najwyższy szczyt Dolnego Śląska jest o metr wyższa, niż podają mapy. W najwyższym punkcie mierzy 1603 metry i 29,6 centymetra. Marcin Oliva Soto
Wysokość Śnieżki na mapach powinna być skorygowana. Szczyt jest wyższy niż podają oficjalne dane. Dokładnego pomiaru góry dokonali ostatnio czescy geodeci.

Śnieżka - najwyższy szczyt Dolnego Śląska jest o metr wyższa, niż podają mapy. W najwyższym punkcie mierzy 1603 metry i 29,6 centymetra. Do pomiarów użyto super dokładnego sprzętu wykorzystującego technikę laserową. Wysokość wyliczono odnosząc się do poziomu morza bałtyckiego mierzonego w Kronsztadzie.

- Najwyższy punkt Śnieżki znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy kaplicy Świętego Wawrzyńca, około 3,5 m od granicy – powiedział Vladimir Hlavs z Geodézie Krkonoše.

Najwyższy punkt Śnieżki po czeskiej stronie jest o około 10 centymetrów niższy. Geodeci podkreślają, że z uwagi na nietrwałość podłoża, może się on zmieniać.

Pomiary wysokości Śnieżki mają długą historię.

Według obliczeń jeleniogórskiego humanisty Krzysztofa Schillinga dokonanych w latach 1563-1566 Śnieżka miała 5500 m wysokości. Ten całkowicie mylny szacunek utrzymywał się w mocy przez ponad 200 lat. Pierwszych dokładniejszych pomiarów dokonano metodą barometryczną. W 1760 roku pastor Volkmar z Piechowic wniósł na szczyt Śnieżki barometr. Według jego wskazań różnica wysokości między Piechowicami a Śnieżką wynosiła 931 metrów. Ten pomiar też nie był doskonały, bo naprawdę różnica wynosi 1236 m.
Sześć lat później udaje się w miarę dokładnie zmierzyć Śnieżkę. Śląski geograf Ignacy Felbiger użył do tego dwóch barometrów. Jeden z nich zostawił w Krzeszowie, a drugi wniósł na Śnieżkę. Wynik różnił się jedynie o 25 metrów od dzisiejszych pomiarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto