Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zainteresowanie startem w tegorocznym „Biegu Tropem Wilczym” było ogromne. Uczestników oklaskiwali spacerowicze w parku Norweskim

Alina Gierak
Alina Gierak
Uczestnicy Biegu Wilczym Tropem mieli do wyboru dystans 5 km lub 1963 m.
Uczestnicy Biegu Wilczym Tropem mieli do wyboru dystans 5 km lub 1963 m. Alina Gierak/Polskapress
W Jeleniej Górze odbyła się kolejna edycja „Biegu Tropem Wilczym”. W niedzielę, 3 marca w Parku Norweskim pobiegły dziesiątki osób. „Tropem Wilczy. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany jest w całym kraju. Upamiętnia żołnierzy niezłomnych, polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. W Jeleniej Górze bieg organizuje Uczniowski Klub Sportowy "Pankracy".

W biegu wystartowali jeleniogórzanie oraz goście z sąsiednich miast. Pobiegli ścieżkami parku Norweskiego w Cieplicach - Śląskich Zdroju, oklaskiwani przez kuracjuszy i spacerowiczów. Było ich bardzo dużo, bowiem ładna pogoda sprawiła, że wiele osób postanowiło spędzić niedzielę w cieplickich parkach.

W Jeleniej Górze, tak jak w całym kraju uczestnicy "Biegu Tropem Wilczym" pobiegli na dystansach: 1963 km (symbolizującym datę schwytania i śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego) oraz na dystansie 5 kilometrów. Odbyły się również biegi dla dzieci.

Trasa była bardzo dobrze przygotowana. Znakomita była także rozgrzewka. Biegło się super – mówił na mecie pan Karol, uczestnik biegu.

Jeleniogórscy uczestnicy biegli w koszulkach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Były na nich nazwiska Żołnierzy Wyklętych.

Bieg Tropem Wilczym

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto