MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Gryf to okazała warownia z bogatą historią. Jak była potężna, pokazują stare ryciny. Jest szansa, że kiedyś będziemy ją zwiedzać

Alina Gierak, PG
Zamek Gryf do XVIII wieku był warownią, górującą nad okolicą. Są plany, by jako trwałą ruinę udostępnić  zamek turystom. Trwa odbudowa zabytku.
Zamek Gryf do XVIII wieku był warownią, górującą nad okolicą. Są plany, by jako trwałą ruinę udostępnić zamek turystom. Trwa odbudowa zabytku. fotopolska.eu
Gdy jedzie się do Świeradowa-Zdroju, we wsi Proszówka uwagę przyciąga olbrzymia budowla. To Zamek Gryf, który był jednym z najbardziej okazałych budynków na Dolnym Śląsku. Niestety, historia nie była dla niego łaskawa i dziś możemy podziwiać go w całości tylko na dawnych fotografiach. Zobaczcie, jak tu było pięknie! Z położonego na powulkanicznym, stoż­ko­wa­tym wzgó­rzu o wys. 462 m n.p.m. Zamku Gryf w Proszówce rozciągał się niesamowity widok na okolicę. Jest szansa, że ruiny zostaną przystosowane do zwiedzania i będą atrakcją, jak zamek Chojnik w Jeleniej Górze. Zanim to nastąpi, wybierzcie się do Muzeum Regionalnego w Lubaniu, by obejrzeć ciekawą wystawę o Zamku Gryf.

Spis treści

Krótka historia zamku Gryf

Zamek Gryf (niem. Greiffenstein) to warownia, która, jak wiele zamków na ternie Dolnego Śląska, wiąże się z Piastami śląskimi. Jej fundatorem był książę głogowski Konrad II Garbaty.

Zamek Gryf był własnością książąt świdnickich do XIV w. Następnie przeszedł w ręce króla Wacława IV, który podbił te tereny.

W 1419 roku Zamek Gryf wszedł we władanie rodu Schaffgotschów, którzy gospodarowali nim, a także rozbudowywali go na silną twierdzę.

Był nią aż do schyłku XVIII wieku, kiedy jego konstrukcja nie stawiała już tak dużego wyzwania nowoczesnej technologii militarnej.

Od początku XIX wieku Zamek Gryf stał opuszczony i był sukcesywnie rozbierany pod materiał budowalny dla miejscowego pałacu z folwarkiem.

Zamek Gryf - wystawa w Muzeum Regionalnym w Lubaniu

Na Zamek Gryf składają się z trzy elementy – zamek górny, średni oraz słabo zachowany – zamek dolny. W budowli od czterech lat trwają prace archeologiczne. Wymagały ogromnego zaangażowania.

Jak wspominał Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, zamek opuszczono pod koniec XVIII wieku i już wówczas był nienadającym się do zamieszkania. By móc przeprowadzić badania archeologiczne, trzeba było wywieźć tony gruzu. Odgruzowano przede wszystkim budynki bramne, studnię na zamku dolnym oraz części dziedzińca na zamku dolnym.

Podczas prac odnaleziono numizmaty i fragmenty kafli, całe kafle piecowe z różnych epok, naczynia srebrne, ceramiczne, szklane, broń, fajki, talerze.

Efekty czteroletnich badań archeologicznych zobaczycie na najnowszej wystawie w Muzeum Regionalnym w Lubaniu "Zamek Gryf- zamek nieznany". To pierwsza taka ekspozycja o tej budowli. Jest na niej ponad 200 eksponatów z różnych epok, wydobytych podczas badań w zamku.

Zamku Gryf na razie nie można zwiedzać

Zamek Gryf widać z daleka. Położony we wsi Proszówka, przy drodze nr 361 z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju mógłby być atrakcją dla turystów, jak zamek Chojnik w Jeleniej Górze. Widoki, jakie roztaczają się ze wzgórza, są cudowne.

Niestety, na razie budowli nie można zwiedzać z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających i badania archeologiczne.

Jest szansa, że to się zmieni. Prywatny właściciel budowli ma w planach przystosowanie zamku dla turystów. Najszybciej zostanie odbudowany budynek zespołu bramnego na zamku dolnym. Tu mogłaby się znaleźć sala ekspozycyjna oraz kawiarenka.

W zamku górnym zachowany jest w dużym stopniu budynek wieżowo-pałacowy i on pozostanie w formie romantycznej ruiny, czyli nie będzie odbudowy. Zostaną jednak zabezpieczone elementy konstrukcyjne zamku i z nich, jak z wieży widokowej, można będzie podziwiać okolicę.

Będzie to najlepsza wieża widokowa w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska. Daje bowiem niczym niezakłócony widok na Karkonosze, Góry Izerskie, na Góry Kaczawskie, na panoramę zachodniej części Dolnego Śląska, na wschodnią część Dolnego Śląska.

Zanim na zamek Gryf zostaną wpuszczeni turyści, obejrzyjcie stare ryciny i zobaczcie, jak efektowna była ta budowla.

Sprawdź, jak dojechać do Zamku Gryf

Czytaj także

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto