Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie iść na spacer w Jeleniej Górze w czasie świąt Bożego Narodzenia. Może wyjdzie słońce i ruszycie od stołów?

Alina Gierak
Alina Gierak
Brama Wojanowska lezy na Trakcie Śródmiejskim w Jeleniej Górze. Znajduje się na styku dwóch ulic w centrum miasta – Konopnickiej i 1-go Maja. Brama pełniła funkcję bramy miejskiej do 1763 roku i do 1775 roku była to okazała brama wzmocniona basztą, umożliwiająca wjazd do miasta od strony Wojanowa. Po rozebraniu zastąpiona została skromniejszą barokową bramą z furtą. Pod koniec XIX wieku brama została rozebrana i przeniesiona na teren ówczesnych koszar wojskowych skąd w 1998 po gruntownym remoncie wróciła na swoje miejsce. Ozdobę bramy stanowią rokokowe kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus oraz okolicznościową inskrypcją.
Brama Wojanowska lezy na Trakcie Śródmiejskim w Jeleniej Górze. Znajduje się na styku dwóch ulic w centrum miasta – Konopnickiej i 1-go Maja. Brama pełniła funkcję bramy miejskiej do 1763 roku i do 1775 roku była to okazała brama wzmocniona basztą, umożliwiająca wjazd do miasta od strony Wojanowa. Po rozebraniu zastąpiona została skromniejszą barokową bramą z furtą. Pod koniec XIX wieku brama została rozebrana i przeniesiona na teren ówczesnych koszar wojskowych skąd w 1998 po gruntownym remoncie wróciła na swoje miejsce. Ozdobę bramy stanowią rokokowe kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus oraz okolicznościową inskrypcją. Eliza Ciepielewska
Spacer jest uniwersalną formą relaksu, niezależnie od wieku i kondycji. Zwłaszcza w święta, gdy czujemy się przejedzeni, dobrze jest wyjść z domów. W Jeleniej Górze nie brakuje miejsc, gdzie można pospacerować z całą rodziną. Meteorolodzy zapowiadają na dzisiaj (25 grudnia) ciepły dzień i bez deszczu. Skorzystajcie.

Na ile to możliwe, poruszaj się w święta. Postaraj się oderwać siebie i innych członków rodziny od stołu. Wyjdźcie na spacer, zagrajcie w gry, które wymagające żywej gestykulacji (np. kalambury, twister). Aktywność odwróci uwagę od jedzenia i pomoże Ci spalić trochę kalorii, a ponadto pobudzi do pracy twój przewód pokarmowy, któremu w czasie świąt wsparcie bardzo się przyda.
Gdzie wybrać się na spacer w Jeleniej Górze? Oto naszych kilka propozycji. Znajdziecie je tutaj

  • Spacer na "grzybek", czyli wieżę widokową na Wzgórzu Krzywoustego. Kto będzie miał więcej sił, może powędrować dalej do schroniska Perła Zachodu i do Siedlęcina, gdzie można zwiedzić Wieżę Książęcą.
  • Park Zdrojowy w Cieplicach
    Park przylega do pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z 1748 r. W roku 1838 park został gruntownie przebudowany wg nowych założeń w stylu angielskim.
    W latach 2010-2012 park Zdrojowy został poddany gruntownej rewitalizacji, w ramach której parkowi starano się przywrócić dawny wygląd.
  • Pałac Paulinum
    Pałac Paulinum, wzniesiony został w XIX w. na szczycie parkowego wzgórza niemal w centrum miasta. Neorenesansowa rezydencja myśliwska znajduje się w pięknym parku. Spacer zajmie wam około pół godziny. W połowie XIX wieku folwark i otaczające je ziemie kupił znany jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. W roku 1855 zlecił on jeleniogórskiemu ogrodnikowi Siebenhaarowi, twórcy plant jeleniogórskich, założenie na Górze Krzyżowej parku krajobrazowego. Willę w stylu zamkowo-dworskim zlokalizował on na specjalnie uformowanej skarpie na wschodnim zboczu góry. W 1906 roku Oskar Carlo rozpoczął przebudowę i modernizację pałacu. Powierzył to zadanie wrocławskiemu architektowi Karlowi Grosserowi, który rozbudował pałac w duchu eklektycznym. Po śmierci Oscara Caro w roku 1931 obiekt został zakupiony przez Niemiecki Front Pracy, który przebudował go na centrum szkoleniowe NSDAP. We wrześniu 1945 roku pałac stał się największą państwową składnicą dolnośląskich dzieł sztuki, następne zlokalizowano w nim kasyno oficerskie dla pobliskiego garnizonu wojskowego. Od 2002 roku pałac jest własnością prywatnej spółki i mieści się w nim hotel wraz z restauracją.
  • Zamek Chojnik
    Zamek Chojnik, położony na Wzgórzu Chojnik, góruje nad Sobieszowem. Jego sylwetka jest doskonale widoczna z Cieplic. Wybudowany został w XIV w. przez księcia z linii Piastów świdnicko-jaworskich, Bolka II, jako jeden z elementów systemu fortyfikacji granic księstwa. Kolejnymi właścicielami budowli był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy, zobaczyć pręgierz i wejść na wieżę skąd widać panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.
  • Trakt Śródmiejski
    Pod pojęciem „trakt śródmiejski” należy rozumieć ciąg ulic Konopnickiej i 1 Maja od placu Ratuszowego aż do Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Na trasie znajduje się między innymi Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja, stanowiły średniowieczny kompleks obronny, który wystawiono, by strzegł bramy. Lochy pełniły funkcję więzienia.

Więcej o tych ciekawych miejscach w Jeleniej Górze przeczytacie tutaj

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto