Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Budżet obywatelski 2015. Zaczęło się głosowanie

Rafał Święcki
Jelenia Góra: Budżet obywatelski. W ubiegłym roku najwięcej głosów zdobył projekt budowy parkingu przy SP-11. Dziś parking został już otwarty.
Jelenia Góra: Budżet obywatelski. W ubiegłym roku najwięcej głosów zdobył projekt budowy parkingu przy SP-11. Dziś parking został już otwarty. Rafał Święcki
Jelenia Góra: Budżet obywatelski. Dziś rozpoczęło się głosowanie nad wnioskami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego na rok 2015. Głosowanie zakończy się 23 października o godz. 12.

Jeleniogórzanie będą wybierać spośród propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. W sumie mieszkańcy złożyli do urzędu miejskiego 145 wniosków. Komisja Społeczna zakwalifikowana do kolejnego etapu procedury 110 projektów.

Na rok 2015 w budżecie obywatelskim znalazło się półtora miliona złotych. Urząd nie nałożył większych ograniczeń. Każdy mógł złożyć dowolną liczbę projektów. Niektórzy złożyli ich więc nawet kilkanaście. Ich tematyka, też mogła być dowolna.
- W urzędzie sprawdzamy jedynie to, czy grunt na którym wnioskowana jest inwestycja jest własnością miasta, bądź, czy wycena projektów jest realna – informuje rzecznik urzędu, Cezariusz Wiklik.
Część złożonych projektów powtarzało się, za zgodą ich inicjatorów zostały one połączone.

- Były też projekty, które nie będą poddane pod głosowanie np. budowa sali wielofunkcyjnej. Najtańsza sala kosztowała nas 8 mln zł, więc nie uda się jej zbudować za półtora miliona. Kilka zbyt kosztowych projektów zostało usuniętych – mówi prezydent Marcin Zawiła. - Podobnie stało się z projektem dotyczącym zatrudnienia plastyka miejskiego. Uznaliśmy, że jest to zadanie własne miasta i nie będziemy poddawali go pod głosowanie. Albo zatrudnimy plastyka, albo jeden z pracowników urzędu obejmie taką funkcję – dodaje.

Jelenia Góra: Budżet obywatelski 2015

Opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie internetowej miasta w zakładce „Budżet Obywatelski”. Tam też znajdziemy zakładkę służącą do głosowania za pośrednictwem Internetu.
Głosowanie będzie przeprowadzone także w sposób tradycyjny. Karty będzie można wrzucić do urn rozstawionych we wszystkich filiach Książnicy Karkonoskiej (Zabobrze – w dwóch, Maciejowa, ul. Wrocławska, Plac Piastowski w Cieplicach) oraz w holu ratusza i Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Ptasiej.

W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy Jeleniej Góry. Dopuszczono do niego także studentów uczelni w Jeleniej Górze i pełnoletnich uczniów jeleniogórskich szkół, którzy nie są zameldowani w Jeleniej Górze. Na karcie głosowania będą musieli wpisać numer indeksu lub legitymacji szkolnej.
- System głosowania został tak opracowany, że każdy mieszkaniec będzie mógł oddać tylko jeden głos – mówi Karol Soból z urzędu miejskiego.
Na karcie trzeba będzie wpisać numer pesel. Każdy z głosujących może wskazać po pięć zadań, które uważa za najbardziej interesujące. Kolejność wskazań nie ma znaczenia – uznawane są za równoważne.
Natomiast wskazanie większej liczby zadań na karcie do głosowania oznacza oddanie głosu nieważnego (system elektroniczny w ogóle nie przyjmie takiego głosu).

Budżet obywatelski: Czego życzą sobie jeleniogórzanie

Rada rodziców w Szkole Podstawowej nr 11 złożyła do budżetu obywatelskiego kilka projektów. Ich autorzy liczą, że dzięki głosom rodziców uczniów, uda się zrealizować choć część z nich. W ubiegłym roku rada zmobilizowała 1600 osób i ich projekt budowy przyszkolnego parkingu, zwyciężył. Dziś parking jest już gotowy.

W przyszłym roku chcieliby m.in., zbudować przyszkolne miasteczko ruchu drogowego, wyremontować szkolne toalety i zbudować klatkę dla pieszych nad aleją Jana Pawła II. Z pieniędzy budżetu obywatelskiego chcieliby skorzystać także rodzice uczniów z innych jeleniogórskich szkół. W SP-6 chcą poprawić estetykę budynku. W SP-8 zabiegają o budowę parkingu dla rodziców dowożących niepełnosprawne dzieci (szkoła integracyjna). W SP-3 chcą, by naprawić im drogę dojazdową. W liceum im. Norwida chcą mieć zewnętrzną siłownię.
Jest też projekt remontu toalet w Zespole Szkoły Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5 w Jeleniej Górze.

Kilkanaście projektów przygotowały też spółdzielnie mieszkaniowe. Zabobrzańska JSM wnioskuje o remont chodnika w rejonie ul. Elsnera, poprawy stanu ulicy Paderewskiego. Spółdzielcy chcą m.in. budowy publicznej toalety przy centrum sportowo - rekreacyjnym na Zabobrzu III oraz powstania parkingów: przy ul. Moniuszki (przy kościele św. Wojciecha), i na ul. Noskowskiego.

Mieszkańcy skupieni w Radzie Cieplic zawnioskowali o budowę: siłowni na parku Norweskim i ronda na skrzyżowaniu ul. Rataja i Cieplickiej. Chcą też odrestaurowania kapliczki w parku Zdrojowym.
Rowerzyści z Towarzystwa Izero-Karkonoskiego chcą 6 tys. zł na rewitalizację dawnego punktu widokowego na górze Kotlista. Deklarują, że część prac wykonają społecznie.

Ciekawie wygląda też projekt „ROCKowy ORLIK” czyli wyposażona w instrumenty i wzmacniacze sala prób dla młodych zespołów muzycznych lub „Jeleniogórska Promenada Bobru” czyli wykonanie traktu rekreacyjnego na odcinku od ul. Wiejskiej do ul. Lwóweckiej.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto