MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa - awantura o nagrody jubileuszowe

Rafał Święcki
Mirosław Garbowski, prezes JSM w Jeleniej Górze
Mirosław Garbowski, prezes JSM w Jeleniej Górze Rafał Święcki
Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa - awantura o nagrody jubileuszowe. Członkowie JSM protestują przeciwko, ich zdaniem rażąco wysokim nagrodom jubileuszowym dla pracowników spółdzielni. Według mieszkańców, ci długoletnim stażem, dostaną ekstra nawet 900 procent wynagrodzenia zasadniczego.

Mirosław Garbowski, prezes JSM, nie kryje poirytowania tymi rewelacjami. Uważa, że krytycy systemu płac w spółdzielni, nie zaznajomili się z nim dokładnie i rozpowszechniają nieprawdziwe informacje.
- Nagrody jubileuszowe w spółdzielni owszem są, ale ich wysokość nie przekracza 600 procent podstawowego wynagrodzenia. Poza tym taki bonus dostanie, tylko jedna osoba – tłumaczy prezes Garbowski.

Zwolnić zatrudnionych emerytów

Dziesięciu członków Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podpisało się pod uchwałą, w której żądają od zarządu spółdzielni, niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę z główną księgową, która wkrótce, po 60 latach pracy, nabierze uprawnień do nagrody jubileuszowej. Zakład będzie musiał jej wówczas wypłacić dodatkowo ok. 30 tys zł.

Chcą, także by rozwiązać umowy o pracę z innymi pracownikami – emerytami, zanim ci nabiorą praw do ekstra premii za 50 i 55 lat pracy. Według mieszkańców nagrody jubileuszowe w spółdzielni przekraczają o 100 procent podobne bonusy dla „ciężko pracujących górników”. Niższe nagrody za przepracowane lata, dostają też: pracownicy samorządowi, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, sędziowie, policjanci i żołnierze.

- To nieprawda, wcale nie jesteśmy rekordzistami w nagradzaniu. Nie będziemy nikogo zwalniać, tylko dlatego, że jest wiekowy – mówi prezes JSM.

- W tych instytucjach pracownicy wciąż otrzymują 13 pensje. Myśmy z nich zrezygnowali w 1996 roku. Ustalono wówczas regulamin przyznawania nagród jubileuszowych, ustalając widełki nieco wyżej niż gdzie indziej. Miała być to rekompensata za utracone „13”– dodaje Garbowski.

Pracownik spółdzielni z 15 letnim stażem ma prawo do dodatkowej wypłaty 150 procent wynagrodzenia zasadniczego. Jej wysokość rośnie co pięć lat i np. po 30 latach, można dostać trzykrotność podstawowej pensji, a po 40 latach – 600 procent.

W 2009 roku poprzedni zarząd spółdzielni zgodził się, by wypłacić głównej księgowej, nagrodę za 55 lat pracy w wysokości 850 procent. Dwa lata później, aktualny prezes JSM uznał, że kolejna nagroda, która by jej przysługiwała, nie może wynosić 900 procent.

- Doszedłem do wniosku, że to za dużo i zmieniliśmy stawkę do maksymalnie 600 procent – mówi prezes Garbowski.

Wylicza przy tym, że pracownicy firm, w których wypłaca się nagrody jubileuszowe i 13 pensje, w ciągu 40 lat pracy otrzymują dodatkowo 47,5 pensji, a w pracownik JSM dostaje ich 21,5. Sprawdził też średnie wynagrodzenie w instytucjach, na które powołują się mieszkańcy. Wszędzie jest ono znacznie wyższe niż w spółdzielni (górnicy - 6,9 tys zł, policja – 4,4 tys. zł). Tu średnia płaca wynosi 3,6 tysiąca złotych, a prezes nie zarabia powyżej 6 tys. złotych.
Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest największa w mieście, ma 16 tysięcy członków i 7,5 tys. mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto