MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto musi zapłacić 8 milionów złotych odszkodowania z odsetkami. Prezydent interweniuje u ministra sprawiedliwości

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Urząd Miasta Jeleniej Góry
Miasto Jelenia Góra składa wniosek do Sądu Najwyższego o kasację wyroku w sprawie odszkodowania na kwotę 8 mln zł. O tej sprawie między innymi rozmawiał dzisiaj (28.03) w Warszawie z ministrem sprawiedliwości - prof. Adamem Bodnarem, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Spotkanie dotyczyło ewentualnego włączenia się prokuratora generalnego do skargi kasacyjnej Miasta Jelenia Góra. Jerzy Łużniak przekazał ministrowi Bodnarowi komplet dokumentów związanych z całą sprawą i wątpliwościami dotyczącymi procedowania postępowania przez sądy. Jednym z głównych argumentów podnoszonych przez Miasto jest nierzetelność operatu szacunkowego spornych nieruchomości, wg której sąd określił wysokość odszkodowania - informuje Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Sąd odrzucił przy tym wyceny dokonane przez innych, niezależnych rzeczoznawców. Jeśli resort sprawiedliwości włączy się w postępowanie kasacyjne, będzie mógł działać na dwa sposoby - albo razem z Miastem Jelenia Góra, albo samemu wniesie kasację do Sądu Najwyższego - dodał Marcin Ryłko, rzecznik jeleniogórskiego Ratusza.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy ponad 8 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami, które Miasto ma zapłacić osobie fizycznej w związku z wprowadzonymi w 2012 roku zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego i wytyczonym wówczas przebiegiem obwodnicy południowej Jeleniej Góry. Chodzi o teren w okolicy ulicy Wolności, za dawnym Urzędem Skarbowym. Projekt uchwały rady miejskiej w tej sprawie podpisał wtedy ówczesny zastępca prezydenta Hubert Papaj. Mimo podejmowanych w ostatnich latach przez Miasto prób porozumienia z właścicielką spornych gruntów, a także ostatecznie zmianie przebiegu obwodnicy i całego planu, nie udało się doprowadzić
do ugody - czytamy w komunikacie.

Kasację od wyroku, zaraz po jego wydaniu, a nawet skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zapowiedział prezydent Łużniak.

Wyrok jest niesprawiedliwy pod względem prawnym i społecznym. Wystąpiliśmy o wstrzymanie wypłaty na rzecz tej osoby fizycznej, po drugie biegły, który przygotowywał wycenę nie zrobił tego rzetelnie. Zastanawiamy się nad zaskarżeniem jego wyceny. Występujemy o kasację wyroku – mówił wtedy Jerzy Łużniak. Jak trzeba będzie, pójdę do Strassburga, bo to jest okradanie mieszkańców Jeleniej Góry – dodał prezydent.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto