Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co po byłym targowisku Flora? Projekt zachwycił w Singapurze, ale nie w Jeleniej Górze...

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Projekt zagospodarowania terenu po dawnym targowisku Flora w Jeleniej Górze, autorstwa warszawskiej pracowni 3XA dostał się do światowego finału Międzynarodowego Festiwalu Architektury, a następnie zdobył specjalne wyróżnienie. Mimo to, nie zyskał uznania Sądu Konkursowego w stolicy Karkonoszy. Dlaczego?

Targowisko Flora

Funkcjonujące od dekad targowisko zaczęło upadać, gdy w stolicy Karkonoszy pojawiły się pierwsze galerie handlowe. Z każdym rokiem było coraz mniej sprzedających i kupujących, aż w 2020 roku ostatecznie zlikwidowano Florę. Następnie Urząd Miasta uporządkował teren i trwają prace nad koncepcją jego zagospodarowania.

Na Międzynarodowym Festiwalu Architektury, który w tym roku odbył się w Singapurze, projekt warszawskiej pracowni 3XA zyskał uznanie jury, zdobywając wyróżnienie. Na terenie po dawnym targowisku miały się znaleźć efektowne arkady, punkty usługowe, sklepy, hala, dużo zieleni oraz podziemny parking.

Urząd Miasta tłumaczy swoją decyzję

Sąd Konkursowy (złożony z osób zawodowo zajmujących się architekturą, urbanistyką czy też realizacją inwestycji oraz posiadających w tym zakresie stosowne wykształcenie i doświadczenie zawodowe), na podstawie przyjętych kryteriów i ocen poszczególnych członków wybrał laureatów, których koncepcje zagospodarowania terenu, w sposób najbardziej kompleksowy wypełniały przyjęte założenia - informuje Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Ideą konkursu było wybranie opracowania, które stanie się wzorcem do rzeczywistego zagospodarowania tej ważnej dla mieszkańców przestrzeni publicznej. Kryteria, którymi kierował się Sąd Konkursowy obejmowały przede wszystkim zagadnienia związane z szeroko pojętą rewitalizacją tego terenu (w aspekcie społecznym, ekonomicznym i technicznym), poprzez między innymi zaprojektowanie ogólnodostępnego terenu zielonego, nawiązanie do sąsiedniej zabytkowej zabudowy oraz do historii miejsca (stanowiącego dawniej ogród willowy, teren upraw ogrodniczych – głównie kwiatów, a później miejskie targowisko), a także zapewnienie spójności komunikacyjnej - czytamy w odpowiedzi.

Nie bez znaczenia pozostawała również kwestia realności realizacji każdej ze złożonych koncepcji i późniejszego utrzymania tego terenu (zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym). W ocenie Sądu Konkursowego założenia te najlepiej wypełniła koncepcja „Zielonego Kwartału” zaproponowana przez Panią Alicję Maculewicz - dodano.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto