MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PTTK remontuje kolejne schroniska w Karkonoszach i Górach Izerskich. Podniesienie standardu dla turystów

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Trwają prace remontowe w wielu obiektach należących do PTKK Sudeckie Hotele i Schroniska. Prezentowaliśmy w ostatnich dniach postępy w Strzesze Akademickiej i Samotni. To nie jedyne schroniska, które są remontowane w Sudetach.

Remont schroniska PTTK "Kochanówka"

Budynek schroniska został ukończony w roku 1868, stanął na miejscu niewielkiej budki z napojami, jaka istniała tam od 1824 roku. W 1963 roku obiekt przeszedł gruntowny remont i modernizację. Położony jest na wysokości ok. 510 m n.p.m. w skalistym wąwozie przy brzegu potoku, poniżej progu Wodospadu Szklarki. Wąwóz Szklarki stanowi ścisły rezerwat przyrody i jest jedną z dwóch na Podgórzu enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego - podkreśla PTTK.

Wodospad i urwisko skalne wąwozu przydają temu zakątkowi szczególnych walorów krajobrazowych. Urok tego miejsca podkreśla naturalny las mieszany z udziałem świerka, jodły i buka. Okolica stwarza dobre warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej (wyciąg narciarski – ok. 3 km). Wodospad jest sporą atrakcją dla turystów i wczasowiczów, miejscem docelowym spacerów i wycieczek ze Szklarskiej Poręby (ok. 45 min. szlakiem czarnym).

Schronisko może służyć jako punkt wypadowy do zwiedzania okolic Szklarskiej Poręby i zachodnich Karkonoszy. Obiekt oferuje całodzienne wyżywienie oraz noclegi w pokojach 2 i 4 – osobowych w standardzie turystycznym. Pół kilometra od schroniska znajduje się niestrzeżony parking samochodowy.

Zaczęliśmy remont elewacji i całej zewnętrznej strony obiektu. Mamy też plany uruchomienia turbiny wodnej - trwają prace dokumentacyjne i myślę, że w przyszłym roku zniknie agregat i będzie czysta energia - powiedział Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK.

Remont schroniska "Na Stogu Izerskim

Schronisko powstało w roku 1924 z fundacji Schaffgotschów, którzy byli właścicielami okolicznych terenów. Położone jest na wysokości 1060 m n.p.m. w zachodniej części Wysokiego Grzbietu, pod szczytem Stogu Izerskiego (1108 m n.p.m.). Jest najbardziej wysuniętym na zachód schroniskiem po polskiej stronie Sudetów. Sprzed budynku roztacza się rozległa panorama Obniżenia Świeradowa, Grzbietu Kamienickiego i Pogórza Izerskiego. Okoliczne tereny stwarzają doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej.

Przed schroniskiem znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Dochodzi tutaj szlak zielony z Czerniawy, a przechodzi czerwony ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby. Dojście do Świeradowa Zdroju zajmuje ok. 2 h. Turystyczne przejście graniczne na Smreku umożliwia zwiedzanie czeskiej części Gór Izerskich.

Obiekt oferuje znakomite wyżywienie, organizację imprez okolicznościowych i wspaniałą atmosferę tworzoną przez obsługę w sali kominkowej. Dysponuje noclegami w pokojach 2, 3 i wieloosobowych w standardzie turystycznym, a dla wymagających gości przygotowano dwa apartamenty z pełnymi węzłami sanitarnymi.

Na Stogu Izerskim prowadzimy remont części noclegowej. Myślę, że w ciągu 1,5 miesiąca będzie skończymy. W grę wchodzi też wymiana źródeł ciepła. We wszystkich pokojach są wykonane toalety - powiedział G. Błaszczyk.

Ponadto trwa wymiana dachu w schronisku Andrzejówka w Rybnicy Leśnej, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością w schronisku "Pod Muflonem" w Dusznikach-Zdroju. Trwają przygotowania do remontu "Jagodnej" w Górach Bystrzyckich, a w przyszłym roku ma zostać wykonany remont wnętrza obiektu "Nad Łomniczką" w Karpaczu. W przyszłym roku ma też ruszyć właściwy remont kultowego schroniska Samotnia w Karpaczu.

Klimat w schroniskach górskich

Wykonywane remonty podnoszą standard obiektu. Wielu turystów zastanawia się czy zachowają one swój klimat schronisk, czy będą już jak hotele.

To nadal będą schroniska, ale o wysokim standardzie. Kiedyś mówiło się o "standardzie PTTK" i tak dalej będzie. One mają pełnić swoją służebną rolę w przestrzeni publicznej. Zawsze mówię, że my dajemy turystom narzędzia, a klimat tworzy sam turysta, który ma mieć ciepło, dobre jedzenie, możliwość odpoczynku - podkreślił prezes spółki PTTK, właściciela wielu obiektów w Sudetach.

od 7 lat
Wideo

Zaczęły się wakacje. Dalej pomimo wysokich cen wybieramy Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto