Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jeleniej Górze jest 5 schronów i kilkadziesiąt ukryć. Jak wyglądają i ile osób pomieszczą w razie zagrożenia wojną?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Najpopularniejsze ze schronów znajdują się pod Wzgórzem Kościuszki - obecnie są tam atrakcje przewidziane przez organizatorów "Bram Czasu" oraz przy dworcu PKP. Są także pozostałe, często zaśmiecone lub zamknięte. Czy na wypadek wojny lub ataku terrorystycznego mieszkańcy Jeleniej Góry mają się gdzie ukryć?

Sytuacja na wschodniej granicy dla mieszkańców Ukrainy jest nadal niewyobrażalnie trudna. Miasta są ostrzeliwane, a w walkach giną żołnierze, często zostawiając rodziny i dzieci. Od czasu zakończenia II wojny światowej minie niedługo 77 lat, a konflikt zbrojny jeszcze nigdy nie był tak blisko Polski. Czy jeleniogórzanie w razie zagrożenia mieliby się gdzie ukryć?

Schrony i ukrycia w Jeleniej Górze

Niewielką część ludności miasta mogą pomieścić schrony i ukrycia, które mają uratować nam życie podczas wojny lub ataku terrorystycznego. W Jeleniej Górze jest jest 5 schronów i 39 ukryć. Jedne od drugich różnią się tym, że w pierwszych jest dostęp do wody, energii elektrycznej i powietrza, co teoretycznie pozwala przeżyć w nich dłuższy czas. W ukryciach można schować się tylko na kilka dni i pozwolą znaleźć schronienie tylko kilku tysiącom osób.

Jeśli kiedykolwiek pojawi się zagrożenie atakiem terrorystycznym lub wojną, to obrona cywilna będzie musiała zrealizować plan ewakuacji i ochrony ludności, ściśle współpracując z policjantami, strażakami, strażnikami miejskimi oraz wojskiem.

Schron pod Wzgórzem Kościuszki

To gigantyczny obiekt, który posiada aż 4 kilometry korytarzy i jest odpowiednio konserwowany, bo na co dzień organizowane są tam atrakcje dla dzieci i dorosłych. Time Gates, czyli Bramy Czasu to miejsce, gdzie można zobaczyć cewkę Tesli i poznać historię z czasów sprzed II wojny światowej. Podziemia są oczyszczone i posiadają zagospodarowane pokoje. Niestety, z pozostałymi schronami nie jest już tak dobrze.

Schron przy PKP

Do podziemnego obiektu można wejść od drugiej strony dworca kolejowego przy ul. Krakowskiej. Schron przeciwlotniczy miał prawdopodobnie trzy wejścia, a jedno z nich zostało na stałe zasypane. Dawne lochy były sukcesywnie rozbudowywane przez więźniów, którzy pracowali przez kilka lat, żeby wykuć podziemia w kamieniu. Dziś schron jest w nie najlepszym stanie i nie wiadomo, jak wygląda tunel kilkanaście metrów dalej.

Więcej o schronie dowiecie się z Wypraw Leona

Jaki jest jego obecny stan? Zobaczcie na zdjęciach!

Najwięcej schronów i ukryć w Jeleniej Górze powstało pod koniec II wojny światowej i w latach pięćdziesiątych. Niemcy budowali je w miarę postępu frontu wschodniego. Powstały wówczas też umocnienia i bunkry. Obiekty nigdy nie znalazły zastosowania, ponieważ Armia Czerwona zajęła Jelenią Górę bez walki. Schrony i ukrycia zlokalizowane są przy ulicy Wolności oraz na terenach dawnych piwnic wina importowanego przy ulicy Sobieskiego.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto