Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większy Karkonoski Park Narodowy. Premier Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie

Rafał Święcki
KPN
Większy Karkonoski Park Narodowy. Powiększy się o ponad 370 hektarów lasów leżących w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. W ten sposób dojdzie do połączenia enklawy „Chojnik” z głównym kompleksem parku. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała w miniony piątek odchodząca ze stanowiska premier Ewa Kopacz. Wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

Karkonoski Park Narodowy powiększy się o obszary między zamkiem Chojnik a Jagniątkowem oraz o nieruchomość na, której stoi pałac w Sobieszowie (będzie się w nim mieściła dyrekcja i ośrodek edukacyjny KPN).
Uchwałę rady miejskiej Jeleniej Góry pozwalającą na rozszerzenie parku uchwalono 7 lat temu, ale przyrodnicy zwlekali z oficjalnym wystąpieniem do rady ministrów.

Większy Karkonoski Park Narodowy

Początkowo KPN liczył, że będzie mógł rozrosnąć się w sumie o około 1000 hektarów w rejonie Jagniątkowa, zamku Chojnik, Zachełmia i Przesieki. Według przyrodników to cenne przyrodniczo tereny m.in. ze względu na ostoje puchacza i orła bielika. Jednak zielone światło dała tylko gmina Jelenia Góra.

Tak przychylni wobec parku nie byli radni w Karpaczu. Przed laty jednogłośnie odrzucili uchwałę pozwalającą o rozszerzenie parku. Przyrodnicy planowali tam włączyć do parku część Sowiej Doliny. W tamtejszych sztolniach znajduje się ostoja nietoperzy. Jest to też ciekawy rejon pod względem geologicznym. Gmina Karpacz ma tam jednak swoje ujęcia wody. Z tego powodu samorząd wolał, by ten rejon nie znalazł się pod szczególną ochroną parku narodowego.

Plany ekspansji KPN, nie wzbudziły też zainteresowania radnych z Podgórzyna. Choć dyrekcja parku poprosiła o zgodę, rada gminy w ogóle się tą sprawą nie zajęła.
Samorządowcy obawiają się, że rozszerzanie obszaru parku, spowoduje ograniczenia inwestycyjne dla tych terenów.

Przyrodnicy przekonują jednak, że zmieni się jedynie gospodarz tych gruntów.
Zamiast Lasów Państwowych będzie nim Karkonoski Park Narodowy. Ograniczenia inwestycyjne na tych terenach pozostaną te same, bo już teraz narzucają je wymogi programu Natura 2000 i przepisy chroniące przyrodę.

Stanowisko nadleśnictwa „Śnieżka”, które było dotychczasowym zarządcą tych terenów, było negatywne. Leśnicy obawiają się, że skomplikuje im to transport drewna.

KPN ma powierzchnię 5950 ha.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto