Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie? cz. I- zapowiedź panelu

Materiał informacyjny IX Europejski Kongres Samorządów
Wielkimi krokami zbliża się IX Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach, który odbędzie się w dniach 4-5 marca 2024 roku w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski. Uczestnikami wydarzenia jest ponad 2000 osób z ponad 30 krajów. Wydarzenie jest skierowane do samorządowców, biznesu, organizacji pozarządowych oraz nauki. Ze względu na aktualną sytuację jednym z kluczowych tematów pozostaje wojna w Ukrainie. “Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie?” i co uczynić, aby tak pozostało, będziemy dyskutować podczas IX EKS-u.

Rosyjska agresja na Ukrainę zdefiniowała na nowo problematykę bezpieczeństwa w Europie. Jednak „operacja specjalna”, jak pełnoskalową wojnę nakazuje nazywać Władimir Putin, wyraźnie nie przebiega w oczekiwany dla rosyjskiego dyktatora sposób. Mimo opanowania fragmentów terytorium Ukrainy, po dwóch latach konfliktu, rosyjska armia nie zdołała osiągnąć znaczących sukcesów strategicznych.

Oczywiście wojna toczy się przy ogromnym poświęceniu społeczeństwa ukraińskiego oraz państw sojuszniczych, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych i Polski. Nie wszystko jednak „idzie” po myśli samych Ukraińców. Co prawda trwają i stawiają bohaterski opór, ale nie udało się im osiągnąć zakładanych celów np. kontrofensywy. Jak jeszcze możemy wpłynąć na poprawę sytuacji Ukrainy, gdzie posiadamy rezerwy, którymi możemy wesprzeć zaatakowanego sąsiada? Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie i co musimy zrobić, aby wojna zakończyła się zwycięstwem strategicznym Ukrainy – podczas Europejskiego Kongresu Samorządów podyskutują:

  • Marek Budzisz - Senior Fellow, Strategy & Future, Polska;
  • Oleg Dunda - Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy;
  • Waldemar Skrzypczak, Generał broni. Dowódca międzynarodowej dywizji w Iraku w 2005 roku. Dowódca wojsk lądowych w latach 2006-2009. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2012-2013.
  • Marcin Kulasek - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych
  • Olivier Védrine - Dyrektor Stowarzyszenia Jean Monnet

Wydarzenie poprowadzi Bogumiła Berdychowska – polska publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy w XX wieku i stosunkach polsko-ukraińskich. Sekretarz Forum Polsko-Ukraińskiego, kierownik działu Programów Stypendialnych w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, przydziela stypendia ludziom kultury i nauki z byłego ZSRR, koordynuje polsko-ukraińską wymianę młodzieży. Członkini Kolegium Europy. Zajmuje się koordynowaniem polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Więzi”. W 2014 współzałożycielka i członkini Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą (KOSzU).

Europejski Kongres Samorządów, którego misją jest budowanie platformy dialogu na rzecz najlepszych rozwiązań dla polskiego samorządu serdecznie zaprasza do rejestracji na wydarzenia za pośrednictwem strony: https://www.forum-ekonomiczne.pl/

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie? cz. I- zapowiedź panelu - Nasze Miasto

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto