Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu Karkonoskiego przyjęła budżet na 2024 rok. Niemal 70 milionów złotych na inwestycje

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Radni powiatu karkonoskiego przegłosowali uchwałę budżetową na 2024 rok. Zapowiada się rekordowy - pod względem inwestycji - rok w powiecie, bowiem przeznaczono na ten cel niemal 70 mln zł, z czego 40 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Miliony na inwestycje

W uchwale budżetowej na 2024 rok zawarto rekordową kwotę na inwestycje. Dla porównania starosta podał ile przeznaczano na ten cel w poprzednich latach. W 2020 było to 2,4 mln zł, w 2021 - 3,7 mln zł, 2022 - 4,3 mln zł, a w bieżącym roku niemal 17 mln zł. Na 2024 rok zapisano niemal 70 mln zł, a środki pochodzą głównie z dofinansowania z budżetu państwa.

Wśród kluczowych zadań znalazły się m.in. przebudowa ul. Górnej w Siedlęcinie (10,5 mln zł), przebudowa drogi powiatowej w Miłkowie (4,75 mln zł) i wiele innych inwestycji drogowych. W sumie z Polskiego Ładu powiat dostał ponad 40 mln zł.

Poprawki radnych PiS

Eugeniusz Kleśta w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości proponował m.in. dodanie budowy placówki opiekuńczo-wychowawczej w Szklarskiej Porębie (5 mln zł), remont drogi z Bukowca do Krogulca oraz opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przebudowy mostu w Siedlęcinie, jednak stosunkiem głosów 6 do 12 radni odrzucili postulaty opozycji.

Budżet w liczbach i głosowanie

Po stronie dochodów powiatu zapisano 149 411 540,32 zł, a wydatki stanowią kwotę 167 411 060,62 zł. W związku z powyższym deficyt wyniesie 18 270 520,30 zł (w tym 10 mln zł pożyczki).

Za przyjęciem uchwały budżetowej na 2024 rok głosowało 13 radnych: Wojciech Poczynek, Artur Smolarek, Krzysztof Wiśniewski, Anna Zębik, Dariusz Śliwiński, Anna Konieczyńska, Ryszard Głodek, Sławomir Celt, Leszek Supierz, Bogdan Kamiński, Edyta Bielecka, Maciej Gałęski oraz Mirosław Górecki. Przeciwko było 5 radnych: Jarosław Kotliński, Julian Lachowicz, Włodzimierz Stoch, Eugeniusz Kleśta, Tadeusz Łozowski.

Opinie dwóch stron

To budżet rekordowy - nigdy wcześniej nie zapisaliśmy tak wielu środków na wydatki majątkowe (inwestycyjne). To przede wszystkim drogi, a to ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Bardzo mnie cieszy, że pozyskaliśmy blisko 50 mln zł środków zewnętrznych na inwestycje. Oczywiście zachowujemy Powiatową Komunikację Karkonoską - to niezwykle ważne dla mieszkańców, będzie sporo środków dla osób starszych i niepełnosprawnych - powiedział Krzysztof Wiśniewski, starosta karkonoski.

Budżet jest efektem pracy, w którą zaangażowaliśmy się jako Prawo i Sprawiedliwość. Masa pieniędzy trafiła do powiatu i jest większy problem z ich wydaniem, niż brakiem. Wiele środków trafiło do nas dzięki naszym kontaktom z parlamentarzystami - powiedział Eugeniusz Kleśta, radny PiS, który uzależniał głosowanie za budżetem od poparcia poprawek zgłaszanych przez PiS.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto