Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Jeleniej Góry chcą odebrać właścicielowi plac na Kilińskiego

Rafał Święcki
Właściciel placu przy Kilińskiego w Jeleniej Górze będzie musiał zwrócić miastu działkę, na której zobowiązał się zbudować galerię handlową. Terminy minęły, a plac stoi pusty od 13 lat

Właściciel placu przy Kilińskiego w Jeleniej Górze został wezwany przez urząd miejski do zapłaty kilkumilionowej kary. Władze miasta chcą teraz odebrać grunt, na którym miała powstać galeria handlowa. Na placu do końca marca 2013 roku miał powstać obiekt sieci Focus Park.
- Wystąpiliśmy do sądu z wnioskiem o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego. Ten teren wróci z powrotem do miasta. Wówczas zastanowimy się co z nim dalej zrobić – mówi wiceprezydent Hubert Papaj.
Rozwiązanie umowy może potrwać kilka miesięcy. Samorząd przeprowadzał już tą procedurę w przypadku innych działek w mieście.
- Jeśli chodzi o kary finansowe. To wystąpiliśmy o ich wypłatę. Jeżeli właściciel dobrowolnie ich nam nie przekaże pieniędzy, zaczniemy ich egzekucję. Akt notarialny zawiera klauzulę o poddaniu się egzekucji i ściągnie je komornik – dodaje Papaj.
Chodzi o ok. 2,5 mln zł za niewywiązanie się z warunków umowy. Miasto chciało, by właściciel galerii włączył się w proces rewitalizacji tej części Jeleniej Góry. W umowie zobowiązano go więc: do przebudowy zejścia z ulicy 1 Maja tzw. „kamiennych schodków”, budowy parkingu dla 50 aut na obecnie nieutwardzonym placu obok Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Te zadania miały zostać zrealizowane do końca września 2011 roku. Do końca września 2012 roku, inwestor miał czas na budowę mostu z osiedla Robotniczego przez kanał Młynówka oraz poszerzenie ulicy Kilińskiego i rozebranie starych ruder.
W 2000 roku, gdy sprzedawano dawne targowisko miejskie, polsko-niemiecka spółka Atlant-Polska zapłaciła za ponad 7 tys. m kw. gruntu 5,26 mln zł. Dziś działka w centrum miasta jest warta znacznie więcej. Jest uzbrojona i gotowa do rozpoczęcia budowy.
- Możliwe, że uda się ponownie sprzedać ten teren pod galerię handlową. Pamiętajmy jednak, że w tej chwili planowana jest budowa innych dużych obiektów handlowych m.in. na Zabobrzu i na placu dworca PKS – mówi Hubert Papaj.
Historia zagospodarowania gruntów po zlikwidowanym targowisku ma już 13 lat. Najpierw spółka Atlant – Polska do końca kwietnia 2002 roku miała postawić centrum handlowe. Nie zdołała niczego zbudować. Za prezydentury Józefa Kusiaka, władze miasta groziły odebraniem terenu, ale nic nie zrobiono. Po kilku latach Atlant – Polska sprzedała plac brytyjskiemu inwestorowi – spółce powiązanej z Parkridge Holdings. W 2011 roku ten gigant skupiający ponad 100 spółek nieruchomościowych, działających w 14 krajach Europy, właściciel centrów handlowych Focus Park i Focus Mall został postawiony w stan upadłości.
Dziś właścicielem spółki mającej postawić w Jeleniej Górze galerię (oraz dwóch innych odpowiedzialnych za budowę galerii w Gliwicach i Białymstoku) jest amerykańska spółka ProLogis, największy na świecie właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych.
Przedstawiciele firmy ProLogis od wielu miesięcy, próbowali znaleźć inwestora, który przejmie projekty przygotowywane wcześniej przez spółkę Parkridge. ProLogis nie planuje realizacji tych zadań, bo nie zajmował się dotąd tego typu biznesem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto