Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak dawniej wyglądała jeleniogórska Cerkiew

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła to dawny kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. W swojej historii budynek ten był już muzeum militariów i salą wystawową. Zobaczcie jak zmieniał się przez lata!

Dzisiejsza Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła to dawny barokowy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze wzmianki o tej świątyni w 1453 roku. Budynek, który znamy dzisiaj został wzniesiony w I połowie XVIII wieku na fundamentach starszego obiektu.

Kościół do 1925 roku był w rękach katolików, po czym został zamknięty, a jego wyposażenie usunięto. Wyposażenie kaplicy przeniesiono do innych kościołów. We wnętrzu urządzono salę wystawowa, a w późniejszych latach muzeum militariów.

Dopiero po drugiej wojnie światowej w roku 1948 dawna kaplica została przekazana w użytkowanie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wyposażenie Cerkwi zgodne z obrządkiem wschodnim zostało przywiezione ze zniszczonych w czasie II wojny światowej cerkwi z Lubelszczyzny.

W północnej ścianie kościoła możemy zobaczyć wmurowane dwa krzyże pojednania - niektórzy dalej nazywają je potocznie krzyżami pokutnymi. Krzyże mają z wyryte narzędzia zbrodni - kuszę i miecz. Są świadectwem funkcjonowania średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości. Zbrodniarzy zobowiązywano do zadośćuczynienia rodzinie ofiary. Jednym z elementów odkupienia winy i pojednania było wystawienie takiego krzyża.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto