Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie miasta zaczynają walczyć ze smogiem. Będą pieniądze na wymianę ogrzewania

Rafał Święcki
Jeleniogórski Alarm Smogowy
Dolnośląskie miasta zaczynają walczyć ze smogiem. Samorządy gminne nie czekają na programy rządowe i będą dotować wymianę kopcących pieców.

Węglowe ogrzewanie mają zastępować kotły gazowe. Tam gdzie nie dociera sieć z gazem, mieszkańcy mają dostać wsparcie na zakup pieców węglowych, ale nowoczesnych 5 klasy emisji, które wytwarzają mniej zanieczyszczeń.

W poprawę jakości powietrza inwestuje uzdrowiskowy Świeradów Zdrój. Turystyczne miasteczko liczące 4,5 tysiąca mieszkańców, w tym roku wyda na ten cel 100 tys. złotych. Urząd zwraca 90 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 10 tys. złotych. - Zainteresowanie jest spore, mamy już 30 wniosków - słyszymy w urzędzie. Program ma być kontynuowany w kolejnych latach.

Dolnośląskie miasta zaczynają walczyć ze smogiem

W podobnym kierunku zmierza grupa radnych w Jeleniej Górze. Na sesji w marcu chcą przedstawić projekt uchwały, który zakłada pokrycie 50 proc.kosztów wymiany systemu grzewczego z budżetu miasta. Przy czym dotacja nie będzie mogła być większa niż 10 tys. zł. Inicjatorzy uchwały nie wskazują jednak źródła finansowania.
- Chcemy stworzyć narzędzie, tak by można je było zastosować, gdy gmina zdobędzie środki. Musimy co roku przeznaczać jakąś kwotę i sukcesywnie pozbywać się źródeł niskiej emisji - mówi Leszek Wrotniewski, przewodniczący rady miasta. - Będą preferencyjne kredyty w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Dotąd z rządowego programu Kawka, wspierającego wymianę systemu ogrzewania, w Jeleniej Górze skorzystało ponad 600 gospodarstw domowych. Pieniędzy nie wystarczyło dla wszystkich chętnych, bo miasto nie zgłosiło się do trzeciego – ostatniego naboru. Z „Kawki 3” korzystają jeszcze m.in. wrocławianie.
Trudno powiedzieć, czy propozycja radnych zdobędzie poparcie większości rady, bo za inicjatywą stoją między innymi osoby będące w opozycji do obecnych władz miasta.
Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry uznaje projekt radnych za „polityczny”, który nie rozwiązuje problemu.

- Będziemy pomagali mieszkańcom, ale róbmy to wtedy, kiedy będą pieniądze. 10 marca spotykamy się z przedstawicielami gmin uzdrowiskowych z Dolnego Śląska. Razem z samorządem wojewódzkim chcemy stworzyć wspólną politykę walki z emisją zanieczyszczeń - mówi Łużniak.

Antysmogową uchwałę przygotowuje też Jawor. W pierwszym rzędzie chce dotować przyłączenie budynków do ciepłowni. Można będzie dostać zwrot do 6 tys. zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto