Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by znaleźć pracę w Jeleniej Górze?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Rynek pracy w Jeleniej Górze jest otwarty na wielu pracowników. Ofert zatrudnienia nie brakuje, warto zatem wysyłać swoje CV i odpowiednio przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych. Podpowiadamy, na czym się skupić, gdy czeka nas spotkanie z potencjalnym pracodawcą.

Wiedz, do jakiej firmy próbujesz się dostać

Rozmowa kwalifikacyjna to zwykle drugi etap rekrutacji. Dojście w to miejsce oznacza, że nasze CV lub inne dokumenty aplikacyjne spodobały się lub co najmniej zaciekawiły potencjalnego pracodawcę. Zaproszenie na spotkanie z rekruterem nie oznacza jednak, że już dostaliśmy wymarzoną pracę.

To jedynie szansa na pokazanie się z jak najlepszej strony i przekonanie rozmówcy do siebie. Zatem warto podejść do tematu z należytym szacunkiem i właściwie przygotować się do czekającej nas rozmowy rekrutacyjnej. Jak to zrobić? Na czym się skupić?

Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej bywa kluczowe. Niejeden rekruter sprawdza właśnie to, czy kandydat poświęcił czas i energię m.in. na dokładniejsze zapoznanie się ze specyfiką stanowiska, na które aplikował oraz charakterem samej firmy, której chce być częścią.

Dowiedzmy się zatem, jakimi wartościami kieruje się przedsiębiorstwo, które wybraliśmy, w jakiej branży działa, co produkuje, sprzedaje itp. Przygotujmy się także na pytania dotyczące tego, dlaczego w ogóle chcielibyśmy pracować właśnie w tym, a nie innym miejscu, jakie są nasze cele zawodowe, co nas motywuje i jakie mamy oczekiwania.

Czy na pewno wiesz, na jakie stanowisko aplikujesz?

Ważne jest także zapoznanie się m.in. ze specyfiką samego stanowiska, na które aplikowaliśmy. Jakie są wymagania, jakich umiejętności potrzeba, na czym polegają przyszłe obowiązki? Najlepszym źródłem tej wiedzy są najczęściej same oferty pracy, a te, dotyczące Jeleniej Góry i okolic, można znaleźć na stronie Gowork.pl.

To bardzo dobre miejsce do przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Na forum GoWork.pl można bowiem sprawdzić, co o procesie rekrutacyjnym w danej firmie mówią osoby, które już go przeszły i dostały pracę lub nie. Portal daje także szansę zadać własne pytanie! Wiedza, którą podzielą się inni, pomoże nam w uniknięciu ich błędów.

Znaj swoje CV i samego siebie

Rekruter zaprosi na nas spotkanie, dzięki temu, co zobaczył w naszym CV lub innych dokumentach aplikacyjnych. Z pewnością zapyta o rozwinięcie lub doprecyzowanie treści, które tam zawarliśmy. Dlatego warto jeszcze raz dokładnie przeczytać wszystko, co wysłaliśmy do firmy, a także przypomnieć sobie przebieg dotychczasowej kariery.

W jakim miejscu nauczyliśmy się najwięcej i dlaczego? Gdzie pracowało się nam najlepiej? Jakie są nasze największe osiągnięcia? To wszystko potencjalne pytania, które możesz otrzymać. Postaraj się, by Cię nie zaskoczyły. Co więcej, rekruter na pewno spyta także nie tylko o nasze CV i przeszłość zawodową, ale również o nas samych.

Dobrze móc przedstawić swoje atuty przyszłemu pracodawcy. Poinformować go o swoich mocnych stronach. Co ciekawe, również przyznanie się do niektórych wad może okazać się pomocne, bo pokaże że jesteśmy świadomi naszych złych cech, a to pierwszy etap do ich kontrolowania czy poprawy.

Zadbajmy jednak o to, aby rozmowa o naszych słabych stronach nie zdominowała spotkania. Starajmy się wyeksponować przede wszystkim to, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko. Powiedzmy więcej o naszych umiejętnościach czy chęciach rozwoju.

Jeśli zaskoczy Cię jakieś pytanie albo wiesz, że za bardzo się denerwujesz, rozważ naukę tego, co pomaga w zachowaniu zimnej krwi i opanowania. Popularne i proste są m.in. techniki właściwego oddechu. Lekka trema to Twój sprzymierzeniec, ale paraliżujący stres na pewno Ci nie pomoże.

Rozmowa rekrutacyjna w Jeleniej Górze - o czym jeszcze warto pamiętać?

Istotną sprawą są także własne pytania. Nie bójmy się ich zadawać. Pokażą one nasze zainteresowanie i zaangażowanie, a to pozytywne cechy. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie wolno być jednak zbyt wylewnym. Gadulstwo nie jest wskazane.

Na zadawane pytania odpowiadajmy krótko, ale treściwie. Starajmy się przekazywać najważniejsze informacje. Nie krytykujmy także przesadnie swoich byłych pracodawców. Znajdźmy najlepszą odpowiedź na pytanie o to, dlaczego zmieniamy pracę. Kolejnym aspektem jest właściwy ubiór.

Zbuduje on pierwsze wrażenie o naszej osobie. Postaramy się, aby było pozytywne i na rozmowę kwalifikacyjną przyjdźmy ubranymi schludnie i czysto. Nie warto jednak wybierać zbyt eleganckiego stroju. Dobrym przykładem jest tu robotnik budowlany, który na spotkanie na placu budowy, zjawił się w garniturze.

Ubiór dostosujmy do miejsca rozmowy oraz specyfiki firmy i stanowiska, na jakie aplikujemy. Najczęściej sprawdza się styl smart casual. Równie ważna jest punktualność. Spóźnienie oznacza brak szacunku dla rozmówcy.

Czasem zdarzają się sytuacje losowe, których nie da się uniknąć, niemniej postarajmy się wyjść z domu odpowiednio wcześnie, aby na pewno zdążyć na czas. Lepiej poczekać chwilę w kawiarni pod firmą niż potem tłumaczyć się ze spóźnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto