Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Chojnik to jeden z najpiękniej położonych obiektów w Polsce. Idealny pomysł na weekend! Trasa, parking, cennik biletów 2024

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Historia zamku sięga XIV wieku
Historia zamku sięga XIV wieku Klaudia Korfanty
Zamek Chojnik położony na szczycie góry Chojnik zdobędziemy, wspinając się zacienionymi ścieżkami Karkonoskiego Parku Narodowego. Na zamek prowadzą dwa szlaki. Ruiny Zamku Chojnik to świetna propozycja wycieczki dla całej rodziny. Widoki ze szczytu są niezapomniane!

Spis treści

Zamek Chojnik jest jedną z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Do dziś rozgrywane są tutaj turnieje rycerskie i zabawy dla mieszkańców.

Zamek Chojnik - jak dojechać? Mapa, parking

Zamek słynie przede wszystkim ze swojego świetnego położenia (położony jest w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie, blisko Szklarskiej Poręby), na szczycie dużego wzniesienia Chojnik. Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z centrum Jeleniej Góry do południowej dzielnicy miasta, Sobieszowa, leżącego na trasie Karpacz – Szklarska Poręba.

Gdzie zaparkować przy Zamku Chojnik? Najbliżej położony parking znajduje się przy ul. Zamkowej w Sobieszowie. Czas przejścia od parkingu do Zamku Chojnik zajmuje około 30 minut.

Mapa dojazdu do Zamku Chojnik i parkingu

Zamek jest położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym przy wycieczce należy także uwzględnić konieczność uiszczenia opłaty za wejście na teren parku.

Ile się idzie do ruin Zamku Chojnik? Oto szlaki prowadzące na szczyt

Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

  • Szlak czerwony to szlak prowadzący na zamek brukowaną drogą. Bez większego problemu mogą go pokonać rodziny z dziećmi. Widuje się także spacerowiczów z psami oraz rowerzystów.
  • Szlak czarny skierowany jest dla bardziej zaawansowanych piechurów ze względu na odcinki wymagające wspinaczki po skałach.

Niezależnie od tego, jaki szlak wybierzecie, na zamek dotrzecie w czasie około 30 minut.

Czy można wejść z psem na Zamek Chojnik? Z psem na smyczy bez problemu można wejść na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, jak i do ruin zamku.

Historia zamku sięga XIV wieku

Zamek Chojnik to jeden z najpiękniej położonych obiektów w P...

Godziny otwarcia Zamku Chojnik

Zamek jest czynny:

  • Miesiące: I, II, III, XI, XII: w godz. 10.00 - 16.00, ostatnie wejście 15.30.
  • Miesiące: IV, V, IX, X - 10.00 - 17.00, ostatnie wejście 16.30.
  • Miesiące: VI, VII, VIII - 10.00 - 18.00, ostatnie wejście 17.30.

Zamek Chojnik – cennik biletów 2024

Turyści odwiedzający ruiny zamku są zobowiązani uiścić dwie opłaty: jedną za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, drugą – za wstęp na Zamek Chojnik.

Bilety indywidualne:

  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł

Opłata za zwiedzanie Zamku Chojnik jest niezależna od opłaty wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego.
Cennik wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego od 1 marca 2023:

  • bilet normalny 9 złotych,
  • bilet ulgowy 4,50 złote.

Wideo pokazujące położenie zamku Chojnik i jego urok

Zamek Chojnik – historia atrakcji turystycznej Karkonoszy

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w stylu renesansowym. Do czasu wielkiego pożaru, spowodowanego uderzeniem pioruna w roku 1675, zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze zamek nie został odbudowany, stał się ruiną. Obecnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend m.in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

W obrębie zamku znajduje się schronisko PTTK dysponujące 30 miejscami noclegowymi oraz bufetem, gdzie można uraczyć się napojami i staropolskim jadłem. W okresie wakacyjnym można zakupić masę pamiątek na poustawianych w pobliżu schroniska straganach.

Niezwykła legenda o księżniczce Kunegundzie

Z zamkiem Chojnik związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela zamku. O jej rękę starało się wielu zacnych rycerzy przybywających na zamek, jednakże księżniczka postawiła śmiałkom jeden warunek. Zostanie żoną tego, kto w pełnej zbroi objedzie na swoim wierzchowcu wokół murów zamkowych. Wszyscy wiedzieli, że zadanie to było niemalże niewykonalne z powodu stromych zboczy góry, jednak niejeden rycerz próbował swych sił. Wszyscy ginęli spadając w przepaść, a co mądrzejsi rezygnowali zawczasu. Wiele lat upłynęło i wielu młodzieńców straciło życie, aż na zamku pojawił się rycerz, który od razu spodobał się Kunegundzie. Chciała nawet dla niego zrezygnować ze śmiertelnej próby, ale dumny śmiałek, siedząc w siodle podjął wyzwanie. Objechał zamek, a jego koń utrzymał się na urwistym szlaku. Księżniczka pospieszyła mu na powitanie. Ten jednak ani drgnął i odrzekł, iż nie chce wiązać się z Kunegundą, gdyż przez okrutny pomysł zginęło tylu niewinnych ludzi. Następnie odjechał, a księżniczka, nie mogąc znieść upokorzenia, rzuciła się w górską przepaść. Jeden z rycerzy – ofiara okrutnej księżniczki nawiedza ponoć zamek pod postacią ducha pojawiającego się pod postacią jeźdźca na koniu.

Historia zamku sięga XIV wieku

Zamek Chojnik to jeden z najpiękniej położonych obiektów w P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto