MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Roztańczony i rozśpiewany spektakl "Krawca Pana Niteczki" zobaczymy 24 marca. Obejrzyjcie zdjęcia zza kulis i ze spektaklu. Ale kolorowo!

Alina Gierak
Alina Gierak
Przedstawienie "Krawiec Pan Niteczka" jest niezwykle pogodne i wesołe, a przygody bohatera rozbawią małych i dużych widzów
Przedstawienie "Krawiec Pan Niteczka" jest niezwykle pogodne i wesołe, a przygody bohatera rozbawią małych i dużych widzów ZTA
Dzisiaj (21 marca) obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa. Aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze spędzają go bardzo pracowicie. Za trzy dni mają premierę "Krawca Niteczki", baśni na podstawie opowiadania Kornela Makuszyńskiego. To barwne, rozśpiewane widowisko, na którym będą się świetnie bawić dzieci i rodzice. Nie zabraknie niespodzianek. Przekonacie się, że teatr można zrobić ze wszystkiego.

Spis treści

"Krawiec Niteczka" w Zdrojowym Teatrze Animacji im. Bogdana Nauki w Jeleniej Górze

"Krawiec Pan Niteczka", czyli spektakl o niezwykłych przygodach krawca oparty jest na klasycznym opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego "O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem". Adaptacji na scenę oraz reżyserii podjął się Waldemar Wolański, prof. sztuk teatralnych, reżyser wielu spektakli.

"W miasteczku Tajdarajda mieszkał krawiec pan Jóef Niteczka. Miał bródkę taką jak cap i wciąż był wesoły. Chudy był bardzo. Każdy krawiec na świecie jest chudy, bo tak już jest, gdyż krawiec musi przypominać igłę i nitkę. Ale pan Niteczka był tak chudy, że umiał przeleźć przez ucho igły, którą sam trzymał." – fragment opowiadania „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem” - czytamy w opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego.

W jeleniogórskim przedstawieniu Pan Niteczka pracuje w pracowni krawieckiej, która nie ma pieniędzy na nici i materiały i nie ma z czego szyć. Postanawia zatem uszyć bajkę. Pan krawiec trafia do różnych krain i ma wiele przygód.

Prosta opowieść zachwyci dzieci i rodziców barwną scenografią, kostiumami, żywą akcją, piosenkami i tańcami.

Obejrzyjcie zdjęcia z pracowni teatralnej i ze spektaklu.

Nasz spektakl, to teatr w teatrze i mali widzowi przekonają się, że wszystko może być rekwizytem. Wieszak- diabłem, a żelazko psem- mówi Waldemar Wolański.

Dzieci mają bogatą wyobraźnię, a my dajemy szansę do jej rozwoju. To piękna, poetycka baśń o przyjaźni, pokonywaniu słabości i lęków - dodaje scenograf Joanna Hrk.

Premiera "Krawca Pana Niteczki". Bilety

Przedstawienie możecie obejrzeć 23 marca o godz. 16.00. Bilety kosztują 30 zł.

Uroczysta premiera zaplanowana jest 24 marca o godz. 15.

Przed spektaklem zostanie odsłonięta rzeźba jelonka-lalkarza. Jej autorką jest uczennica Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych Martyna Grzesiak. Zaprojektowała jelonka siedzącego na krześle w butach, które jest symbolem ZTA. W jednej ręce jelonek trzyma pacynkę w drugiej marionetkę. Rzeźba stanie przed teatrem, od strony parku Zdrojowego w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Dołączy do Szlaku Jelonków w Jeleniej Górze.

Rzeźba jelonka jest wspaniała i z pewnością będzie oblegana przez dzieci i kuracjuszy, którzy będą sobie robić pamiątkowe zdjęcia, tak jak to robią na wielkim krześle przed naszym teatrem - mówi Małgorzata Nauka, dyrektorka Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze

.

"Krawiec Pan Niteczka"
Adaptacja, Kompozycja, Reżyseria: Waldemar Wolański
Scenografia: Joanna Hrk
Choreografia: Joanna Wolańska
Obsada: Radosław Biniek, Diana Jonkisz, Dorota Fluder-Głowacka, Dorota Korczycka-Bąblińska, Sylwester Kuper, Sławomir Mozolewski

Światowy Dzień Lalkarstwa

Zwyczajowo 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Lalkarstwa (World Puppetry Day) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy.

Oddając się grze lalkami bez względu na wszelką możliwą formę uprawianej przez nas sztuki, odprawiamy starożytny rytuał. Sprawiamy, że lalkarz i widz doświadczają własnej transcendencji – napisała w orędziu na 21. Światowy Dzień Lalkarstwa pochodząca z Bośni peruwiańska aktorka Ines Pasic.

Podkreśliła, że

„z doświadczenia i praktyki tej wspaniałej sztuki wiem, że lalki są światłem w ciemności, słońcem za chmurami ludzkiej tragikomedii, schronieniem przed burzami ciężko zranionych serc”. „Są zaproszeniem do życia z entuzjazmem i do walki o lepszą wersję siebie” – dodała.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto