Jelenia Góra: Ruszają poszukiwania skarbów ukrytych przez Niemców we Wzgórzu Kościuszki [ZDJĘCIA]

Redakcja
Ruszają poszukiwania skrytek w podziemiach pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, gdzie Niemcy mieli ukryć cenne przedmioty i broń
Ruszają poszukiwania skrytek w podziemiach pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, gdzie Niemcy mieli ukryć cenne przedmioty i broń Artur Szałkowski
Udostępnij:
Z relacji naocznych świadków wynika, że pod koniec II wojny światowej Niemcy ukrywali cenne rzeczy w sztolniach wydrążonych we Wzgórzu Kościuszki. Jest zgoda władz miasta i konserwatora na rozpoczęcie ich poszukiwań. Będą prowadzone pod nadzorem naukowców z krakowskiej AGH.

Pod koniec grudnia 2018 r. firma Arado dokonała oficjalnego otwarcia podziemnej trasy turystycznej Time Gates w oparciu o schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej we Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze. Od tamtej pory obiekt zwiedziło wielu obecnych i byłych mieszkańców Jeleniej Góry, którzy przekazali interesujące informacje o istniejących w obiekcie schowkach, w których wycofujący się Niemcy mieli ukryć wiele cennych rzeczy. O tym, że nie jest to fikcja świadczy również relacja Niemca - byłego mieszkańca Jeleniej Góry, która do połowy 1945 r. nosiła nazwę Hirschberg. Dotarł do niego Łukasz Kazek, regionalista i badacz tajemnic Dolnego Śląska.

Fotorelacja z otwarcia Bram Czasu - Time Gates pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze

– Świadek, który opowiedział mi o podziemiach w 1945 r. miał 9 lat i mieszkał w jednej z willi położonych przy obecnym Wzgórzu Kościuszki. Jego ojciec w trakcie I wojny światowej odniósł poważną ranę nogi i miał problemy z poruszaniem się. Dlatego po wybuchu II wojny światowej nie został zmobilizowany. Został urzędnikiem w jeleniogórskim magistracie. Jeszcze przed wybuchem wojny pozostałe wille położone przy wzgórzu przydzielono miejscowym, nazistowskim dygnitarzom – mówi Łukasz Kazek. – Z relacji świadka wynika, że niektóre wille m.in. ta, w której mieszkał miały przejścia do schronu przeciwlotniczego we wzgórzu. Przed zakończeniem wojny przenosili nimi różne rzeczy, których nie mogli ze sobą zabrać i ukrywali w schowkach wydrążonych we wzgórzu. Świadek powiedział także, że kiedy był ewakuowany z rodziną wiosną 1945 r., widział jak stacjonujący na wzgórzu niemieccy żołnierze, którzy zajmowali się łącznością i obsługą działek przeciwlotniczych, znosili do wnętrza wzgórza i tam ukrywali m.in. broń.

Fotorelacja z ćwiczeń służb ratunkowych w podziemnym obiekcie we Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze

Na prośbę dzierżawców podziemnego obiektu we Wzgórzu Kościuszki, wskazywane przez świadków miejsca, gdzie Niemcy mieli rzekomo zamurować schowki zostały poddane wstępnym oględzinom konserwatorskim. Wykazały one, że mur w tych miejscach jest zdecydowanie młodszy i może pochodzić z okresu końca II wojny światowej.

– Dzierżawcy obiektu uzyskali już zgodę władz Jeleniej Góry i konserwatora zabytków na wykonanie w podziemiach badań nieinwazyjnych, a jeśli zakończą się sukcesem również inwazyjnych – wyjaśnia Łukasz Kazek. – Badania będą prowadzone pod nadzorem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którym towarzyszyłem z ekipą stacji telewizyjnej Discovery w trakcie prowadzonych przez nich badań związanych z weryfikacją informacji o istnieniu „złotego pociągu” w Wałbrzychu. Badania podziemi rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia

Skład zespołu, który wykona badania w podziemnym obiekcie we Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze:

Pracownicy naukowi Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska w Katedrze Geofizyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:

- dr hab. inż Sławomir Porzucek (prodziekan wydziału)
- dr inż. Monika Łój
- dr inż. Jerzy Ziętek

Sławomir Porzucek i Monika Łój zajmują się przede wszystkim dwoma metodami geofizycznymi: grawimetryczną i magnetyczną. Natomiast Jerzy Ziętek jest specjalistą od badań z użyciem georadaru i ma na koncie m.in. odkrycie krypt w wielu kościołach.

Podziemny obiekt w Jeleniej Górze ma powierzchnię ponad 5 kilometrów kwadratowych. Do wybuchu II wojny światowej w jego najstarszej części funkcjonowała potężna piwnica winna. Decyzja o drążeniu w obecnym Wzgórzu Kościuszki potężnego schronu przeciwlotniczego zapadała w 1944 r. Niemcy ponosili coraz większe klęski i rosło zagrożenie bombardowaniami południa Dolnego Śląska, które pozostawało dotychczas daleko od frontu. Początkowo schron miał być przystosowany dla około 2 tys. osób. W trakcie budowy zapadła decyzja o zwiększeniu zakresu inwestycji i przystosowaniu podziemi dla 6 tys. osób. W okresie powojennym podziemia zostały zaadaptowane m.in. na magazyn Centrali Rybnej, a następnie na pieczarkarnię. Na przełomie XX i XXI w. w pomieszczeniach po dawnej piwnicy na wina funkcjonowała dyskoteka. Do dziś są tam pozostałości jej wyposażenia.

W połowie lipca 2018 r. ruszyły prace związane z adaptacją rozległych podziemi na obiekt turystyczny. Władze Jeleniej Góry zawarły w tej sprawie umowę z firmą Arado, której właściciele mają już doświadczenie związane z tworzeniem podziemnych tras turystycznych. Zbierali je tworząc obiekt turystyczny Arado w Kamiennej Górze oraz „ Movie Gate” pod pl. Solnym we Wrocławiu. Umowa dzierżawy podziemi w Jeleniej Górze została zawarta na okres 25 lat. Zastrzeżono w niej, że w przypadku wystąpienia zagrożenia, które będzie się wiązało z koniecznością przekształcenia podziemi w schron dla ludności, dzierżawca ma 48 godzin na usunięcie z obiektu eksponatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie