Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławek Gortych, autor poczytnych kryminałów, których akcja dzieje się w Karkonoszach, został laureatem Karkonoskiej Nagrody Literackiej

Alina Gierak
Alina Gierak
Sławek Gortych, autor kryminałów karkonoskich, jest z zawodu stomatologiem. Pisanie książek jest jego hobby i spełnieniem marzeń.
Sławek Gortych, autor kryminałów karkonoskich, jest z zawodu stomatologiem. Pisanie książek jest jego hobby i spełnieniem marzeń. FB Jerzy Łużniak , prezydent Jeleniej Góry
Wśród laureatów tegorocznej Karkonoskiej Nagrody Literackiej jest Sławek Gortych, autor powieści kryminalnych o karkonoskich schroniskach, autor bloga i znawca historii regionu. Sławek Gortych został laureatem nagrody specjalnej. Nagroda główna powędrowała do niemieckiej dziennikarki, autorki książki „Wszystko, czego nie pamiętamy" Christiane Hoffmann, która opisuje swoją pieszą wędrówkę ze wsi Różyna do czeskiej miejscowości Kriżowatka, odtwarzając drogę swojego ojca w 1945 roku.

Spis treści

Karkonoska Nagroda Literacka

Karkonoska Nagroda Literacka to wyróżnienie kierowane zarówno do osób fizycznych jak i prawnych, mające na celu uhonorowanie twórców indywidualnych, organizacji oraz instytucji za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, kultury i sztuki Śląska, które szczególnie służą duchowi humanizmu i porozumienia.

Przyznawana jest od 2019 roku co dwa lata pod patronatem premiera Wolnego Państwa Saksonii oraz marszałka województwa dolnośląskiego, Stowarzyszenia VSK wraz z Państwową Karkonoską Szkołą Wyższą w Jeleniej Górze.

Zwycięzca nagrody, której wysokość wynosi 3 tysięcy euro, jest wybierany przez niezależne jury złożone z kompetentnych ekspertów.

Karkonoska Nagroda Literacka 2023

W minioną niedzielę, w auli Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze wręczono Karkonoskie Nagrody Literackie 2023.

Główną nagrodę jury, pod przewodnictwem doktora Józefa Zapruckiego, przyznało Christiane Hoffmann, urodzonej w 1967 roku w Hamburgu niemieckiej dziennikarce i zarazem autorce wyróżnionej książki „Wszystko, czego nie pamiętamy".

Autorka opisuje swoją pieszą wędrówkę ze wsi Różyna do czeskiej miejscowości Kriżowatka.
Tę samą 505-kilometrową trasę, podczas swojej ucieczki przed Armią Czerwoną zimą 1945 roku, przebył w wieku 9 lat jej ojciec. Odbycie tej podróży pomogło dziennikarce zrozumieć tatę, który na temat wojny nie chciał albo nie mógł się wypowiadać.

Nagroda specjalna dla Sławka Gortycha

Nagroda specjalna trafiła do rąk Sławka Gortycha za powieści kryminalne o karkonoskich schroniskach.
Pochodzący z Bolesławca pisarz jest bardzo popularny nie tylko w naszym regionie. W swoich powieściach umiejętnie łączy wątki kryminalne z historią obiektów i losami bohaterów.

Laureatem drugiej nagrody specjalnej był Bernharda Hartmanna za przetłumaczenie na język niemiecki powieści Karoliny Kuszyk „Poniemieckie".

Sławek Gortych, karkonoski pisarz

O Sławku Gortychu i jego kryminałach karkonoskich przeczytacie więcej

Sławek Gortych jest autorem dwóch powieści, które obecnie sprzedają się bardzo dobrze, poruszających w porywający sposób historyczne kwestie polsko-niemieckie.

Od urodzenia mieszkaniec Bolesławca i wielbiciel tajemnic Dolnego Śląska. Z wykształcenia i pasji lekarz stomatolog. Od najmłodszych lat zgłębia sekrety Karkonoszy oraz związane z nimi legendy i historie.

W 2022 r. zadebiutował powieścią kryminalną „Schronisko, które przestało istnieć”, rok później ukazała się kontynuacja „Schronisko, które przetrwało”.

Fabuła książek oscyluje wokół burzliwej historii Karkonoszy w minionym wieku i jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami przedstawianymi z perspektywy polskiej, niemieckiej i czeskiej.

Pomysły do swoich powieści czerpie z wędrówek po górach, a także rozmów z ich mieszkańcami. W wolnych chwilach prowadzi blog „Zagubiony w Karkonoszach”.

Czytaj także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto